| anonim_4396 a întrebat:

Exista opt tipuri de inteligenta descrise de psihologul Haward Gardner de la Universitatea Harvard, acestea sunt: verbala, logica-matematica, muzicala, corporala-kinestezica, spatiala, interpersonala, intrapersonala si naturala (legata de natura) Detalii gasiti pe link-ul de mai jos...

http://www.financiarul.com/......ciare.html

Intrebarea este: Cu ce tip/tipuri de inteligenta sunteti constienti ca ati fost inzestrati?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

In urma unor teste, tot ce pot sa spun e ca nu sunt o femeie pragmatica in ceea ce priveste actiunile realizate cu mainile si picioarele mele. happy Putin am probleme cu atentia distributiva. Altfel, daca e sa fac ceva organizat ce depinde NUMAI de mine, si stiu ce am de facut, atunci nu intampin nici o greutate. E mai complicat. Dar am descoperit ca am o inteligenta verbala, sunt un orator bun, chiar daca uneori poate zic prostii..., muzicala - am un suflet de artist visator si ametit, si interpersonala: stiu sa ma comport cu oamenii si-mi place sa descopar personalitatile celorlalti happy

17 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Iti multumesc pentru semnalarea articolului.Ai divesificat astfel si tematica intrebarilor devenita cam monotona.In ceea ce ma priveste reunesc, fara a performa insa, inteligenta verbala cu cea logica si cu cea interpesonala. Mira

| Cryss a răspuns:

Pai am facut test iq si mi-a iesit spatiala, si pe urma logica-matematica happy.

| adyth a răspuns:

Aminadab indraznesc sa te bag eu intr'o categorie happy
verbala. ce zici?
chiar stii sa comunici big grin

| dyanna a răspuns:

Pai eu cred ca cea logica mi se potrivestewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logico-matematica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca am alt tip de inteligenta fiindca nu m-am regasit in nici una dintre cele enumerate.acum ori nu sunt inteligent ori urmeaza a fi denumit si tipul meu de inteligenta.astept.daca nu va apare...asta e. ma multumesc cu ce am.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verbala-lingvistica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrapersonala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verbala, logica-matematica, spatiala si naturala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interpersonala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Matematica logica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verbala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce fel de oameni sunteti voi dar eu detin cele 6 tipuri de inteligenta, as putea spune toate sa le iau in ordinea care e dezvoltata cel mai tare este ce-a logico matematica, verbala, interpersonala, verbala, intrapersonala, naturala, corporala, muzica fiecare avem toate aceste inteligente inzestrate conteaza foarte mult copilaria si autoeducatia noastra cand suntem maturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa un test facut la ora de psiholOgie a reiesit ca am predominant Inteligenta Vizuala/Spatiala apoi urmeaza Corporal/Kinestezica si Intrapersonala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muzicală, întrucât intuiesc semnificaţia mesajelor paraverbale conţinute de intonaţie, ton, etc, recunosc vocea unei persoane chiar dacă mă sună după mai mulţi ani, identific diferite tipuri de semnale din componentele paraverbale amintite mai sus (de exemplu, starea interlocutorului, intenţiile sale reale).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corporal kinestezica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am facut testul de inteligenta si mi-a iesit lingvistica, logico matematica, muzica ritmica, spatiu vizua, corporal kinstezica, si interpersonal la toate astea cate 3 si un punkt la intrapersonal