| Chuchk a întrebat:

Exista posibilitatea existentei in univers a unor metale care nu exista pe pamant? Nu ma refer la aliaje.Metale mai putin sau mai rezistente decat cele cunoscute noua.

32 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Bineinteles, eu cred ca exista si materiale mai dure decat diamantul, cum ar fi miezul unui pulsar.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dreamer):

Este o posibilitate. Ma intrebai daunezi de tabelul lui Mendeleev.Nu tu, userul Druzix.
Pai tabelul asta e valabil, dovedit experimental. Discutia era despre alte corpuri ceresti!
Logica si matematica sunt biete formalisme, care si-au propus sa dovedeasca ceea ce exista!
Sunt astwea valabile in afara?
Nu stim inca!
Dar ce zici de o GAURA NEAGRA, de un camp gravitational care poate provoca unirea intr-un punct a unei galaxii! Care e asa de puternic incat absoarbe si fotonii, incat lumina face loc intunericului!
S-a facut vreun experiment reusit pe pamant!?
NU!
Sunt simple subpozitii.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, putem vedea asta si in sistemul nostru solar ca exista lucruri ce nu exista pe pamant

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Astia nu pot ajunge pe Luna, si tu-mi povestesti ce elemente sunt pe Saturn?
Nu e laudarosenie?
Pe Saturn, gravitatia este asa de mare, incat daca te duci acolo si cazi pe Saturn, te lipesti ca musca cand dai cu pliciul in ea.Acolo, ai greutatea de 5000 de ori mai mare decat pe pamant! Ce povesti imi spui?
Daca aici ai 50 de Kg, acolo ai 250 de TONE!
Tu chiar crezi ceva cu NASA?
Mai bine crezi in religii!

| RAY a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am afirmat eu ceva de saturn?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Am anticipat eu! Daca ai gasi ceva, un element mai dens decat pe pamant, ar fi nimerit sa-l cauti pe Saturn! Caci e cea mai mare planeta din sistemul solar! Dar astea o stiu tot din povesti nedovedite, calculate rudimentar.Asa ca am gasit nimerit sa te trimit acolo ca sa gasesti un element posibil mai tare ca cel mai greu element de pe o planeta amarata (pamantul) care nu are decat a cinci mia parte din saturn).A propos, ca stii germana : ce inseamna SCHWEIGHOFER si ce se cscimba daca scrii SCHWEINGHOFER?
Nu te superi man, am glumit si eu! Eu spun doar ce nu inteleg.Asa ca ai rabdare cu mine.

| drutzix a răspuns (pentru oprescudorin11):

"calculate rudimentar." Scuza-ma ca spun dar cred ca habar nu ai nici macar sa citest o ecuatie prin care se calculeaza chestiile astea deci nu arunca cu noroi aiurea, daca tu nu poti intelege ceva asta nu inseamna ca nimeni nu poate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nenea, hai ca au explicat multi cum de stiu unii ce elemente sunt pe alta planeta. E vorba de miscarea electronilor unui atom. Da un search daca te intere. Si vezi ca Saturn e o mini stea esuata, e o planeta gazoasa.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am dat un exemplu, facand abuz de limbaj! adica, am spus ca noi nu am vazut nici macar o planeta, eu sunt sigur si am si dovezi ca nici macar un satelit, iar voi pur si simplu VISATI! E BINE! Habar nu aveti nici macar ce exista pe pamantul pe care traiti!

| RAY a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce varsta ai?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Jupiter e mai mare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai pus tu mana pe Saturn?
Si mie imi place Lady Gaga, dar poate si mortaciunea de Madonna e mai frumoasa!
Ca sa -ti dau un exemplu!
Cine crezi tu ca se poate apropia de mine, daramite de Saturn sau Jupiter, ca de Soare, nu stiti decat ca lumineaza!
Cand va treziti dimineata (care va mai treziti!).
E gaz! I-auzi, ca ti-a zis unul care s-a trezit si el vorbind! De al NASA! Ce frumos!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai mult decat Saturn.Conform datelor pe care le detin!
Dar tu?
La scara astrala e probabil sa fie nesemnificativa diferenta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai vazut tu electronii, mergand in jurul atomului 'gazului ' de pe Saturn? Nu! Pe pamant s-a CONSTATAT logic, nimic mai mult! Logica este formalism, nu dovada.
Vreisa faci o religie si din stiinta?
Stii ce e aia o GAURA NEAGRA?
Stii sa-mi DESCRII, MACAR FORMAL, un camp GRAVITATIONAL?

| RAY a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu poti avea o conversatie matura?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Ce inseamna 'o discutie matura'? Povesti?
S-a pus o intrebare la care raspunsul nu poate fi contrazisbig grinA!
Dovezi: NON
Demonstratii : NON
Tabelul lui Mendeleev? Ce treaba are in alte astre?
Ala e valabil, demonstrat pe scoarta pamantului.
Pentru o discutie, se fac ipoteze, se fac demonstratii, se aduc dovezi, se trage o concluzie!
Simplu!
(desi, cum am zis este imposibil sa judeci o alta planeta, ca ti se pare tie ca seamana sau ca un bosorog de la NASA a visat ceva).
Am pus o intrebare: Teorema lui Riemann, a fost demonstrata? NU!
Cu toata logica.
Am mai pus o intrebare:vreti sa transformati stiinta in religie
Ce discutie sa aiba loc, cata vreme nu stabilim un cadru 'legislativ ', niste jaloane, niste referinte?
Fara reguli asumate de toti, discutia este ca un 'PULSAR' care este o energie ray-x transformata in materie! Si pe care nici azi nu l-a simulat nimeni!
Ce discutie?
Fa tu regulile discutiei! Legate, desigur la intrebarea pusa. Si fa ordine!
Ca sa nu ma trezesc eu sau oricine sa spuna aberatii.

| RAY a răspuns (pentru oprescudorin11):

Mai dezamagit, pa

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Deci eu am inteles ca majoritatea userilor au raspuns pozitiv:unii au explicat in felul lor ca chiar daca ar exista, pe pamant nu ar suporta sa fie stabile (acele metale), altii au spus ca se pot transforma in energie, altcineva a atras atentia asupra tabelului Mendeleev, altii s-au bazat pe simpla intuitie si au raspuns pozitiv, deci oamenii au cotribuit cu parerea lor! Care este gandita si frumoasa! Care e supararea ta man?
Pentru mine, toti merita funda! Dar nu eu am pus intrebarea!
De ce nu ajuti, in loc sa-ti iei precum copiii jucariile si sa pleci?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Doar atat si asa poate.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu crede in oameni care cred in zeii, cata dreptate avea

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Altfel se zicea:'nu-ti face tie chip cioplit, nu judeca, etc."

| RAY a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cred ca vei intra in lista mea de ignore in curand

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RAY):

Mi-ar face mare placere! Oricum vad ca bati campii! Daca nu o faci tu curand, voi fi nevoit sa actionez eu! Succes! Oricum nu ma mai obosesc sa te comentez sa-ti mai raspund!
O seara placuta!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca da.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred că da.

| drutzix a răspuns:

Ai vazut chestia aia numita Tabelul Periodic al Elementelor?
Elemente care nu sunt in acest tabel se pot forma in centrul unei supernove dar sunt foarte instabile => vor rezista mai putin de o secunda si nucleul lor va fisiona.
Oricine spune ca pot exista mai multe elemente habar nu are chimie si fizica de baza.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru drutzix):

E greu sa faci o afirmatie fara dovezi! Eu cel putin, nu stiu toate datele, chimia si fizica sunt reduse la cunostinte terestre! Iar cele extraterestre sunt : presupuneri, abuzuri de limbaj, visuri!
E ca si cand, te-ai uita la un electron cu microscopul electronic!
A facut cineva proba supernovei? (afara de speculatii? NU!). Chimaia si fizica actuala sunt la nivel copilaresc.
Aplicabile local, precum fizica lui Newton.
Nu mai am incredere in formalisme logice si matematice!
Sunt SF-uri pentru analfabeti.

| 6684464 a răspuns:

Desigur. Nu orice corp ceresc este la aceeasi distanta de Soare cum suntem noi. Asta ar fi unul din multele criterii.
Soarele nu este singura stea din Univers.
Nu toate planetele au aceeasi putere gravitationala. Etc.

| LostInPark a răspuns:

Asta ar insemna ca noi pe pamant sa avem toata ciorba de elemente din Univers, adunate la un loc.
Nu suntem asa de privilegiati si cred ca exista metale la fel cum exista de exemplu ice VII.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru LostInPark):

Suntem la marginea Galaxiei! Asa consideram! Desi nu stim ce e o galaxise, daramite margine! Apoi, ce inseamna ca suntem la margine?

| Sline a răspuns:

Eu cred ca exista ...si foarte multe

| gineldllk a răspuns:

Poate sa fie metale cum ar fi otelul cu aur amestecat la foarte mari temperaturi apoi lasat in bronz topit vreo 4 zile si dupa sa vezi ce rezista