| anonim_4396 a întrebat:

Hei! :* Am o problema, si e foarte grava deoarece imi afecteaza viata sociala.Nu pot socializa cu oamenii noi.Pur si simplu ma blochez si nu mai pot face sa zice nimic, tremur putin si par foarte ciudata (nu ca nu as fi) Stiti cumva cum sa scap de aceste
reactii pe care pur si simplu nu le pot controla? Puteti sa imi dati si articole.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Timiditate sau fobie sociala. In cazul fobiei sociale psihologul este singurul care te poate ajuta.
Modul in care se trateaza fobiile in general este prin expunere gradata la elementul fobic.
Incearca sa-ti infrunti frica si sa discuti cu mai multi oameni, daca nu poti sau nu te ajuta cu nimic atunci consulta un psiholog.

| RAY a răspuns:

Si eu eram ca tine, da viata e ciudata m-a obligat sa comunic cu lumea noua real, de atunci sunt foarte deschis, uite pasiunea e pshiologia mai tin sedinte cateodata asa scap de timidate, ajuta si tu lumea, asculta lumea

| RAY a răspuns:

Daca esti din Timisoara facem o sendinta impreuna intre mai multi

| Mădă0611 a răspuns:

Si cam ce crezi ca o sa gasesti in articolele respective? E lesne de ghicit, iti lipseste increderea in tine, pe scurt, ai complexe de inferioritate. Nimeni nu te poate ajuta sa scapi de ele in afara de tine. Trebuie sa intelegi ca nu exista om perfect si ca oamenii percep lucrurile diferit, astfel ca daca tie ti se pare ceva o tampenie, altcuiva s-ar putea sa-i placa, sa fie chiar ceva care ii insenineaza ziua. Eu, de exemplu, rosesc cand trec pe langa baietii pe care ii percep superiori, intelectual nu imi sunt devil, dar m-am saturat sa ma aranjez, nu ca as fi fost vreodata genul, in comparatie cu ei par o sarantoaca, desi daca m-as pune si aici pe analizat, tot eu ies superioara.

| Perseverance a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai scris exact ce doream eu sa scriu laughing.

| Dismally a răspuns:

Probabil esti timida sau introvertita, nu e nimic grav in asta, se va mai ameliora cu timpul happy

| suffarstar a răspuns:

Ai ceva dereglări emoționale, dar nu te speria, nu e nimic grav. Încearcă să vorbești cu cineva în particular. (un părinte, un prieten, chiar psiholog)
Dacă amâni problema e posibili să se agraveze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e natura ta nu prea ai ce sa faci. Oamenii care te accepta asa cum esti trebuie sa conteze restul dai...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as fi acea Ana, n-as mai dormi. "Ana, ingerul meu, sper sa fii in siguranta", sau fericita, sau cum era, si acum "Satan e mereu aproape de tine", e clar ca mesajul e tot pentru ea. :-s straight face

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Sa zicem ca are o semnificatie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca un psiholog te-ar putea ajuta mai mult.

| Vanqu1sh a răspuns:

Un sfat pe TPU clar nu o sa iti schimbe viata, fie lucrezi la capitolul Increderea in sine, fie cauti un psiholog dar sa fie unul bun (psiholog e ala de se ocupa de probleme de genul tau, pentru nebuni este psihiatru, nu de alta dar multa lume cred ca este unul si acelasi ).

http://www.nlpmania.ro/category/dezvoltare-personala/

daca incepi sa citesti ceva pe aici si sa pui in practica ai sa vezi ca functioneaza, daca ai nevoie de sfaturi poti sa ii trimiti si un email lui Marius cu problema ta si sunt convins ca o sa iti raspunda cu cateva sfaturi, bafta pe viitor si ai mai multa incredere in tine ca sigur poti :*

| Psychzor a răspuns:

Ai nevoie de mai mult antrenament de genul asta, mai multi oameni de cunoscut.

Te sperii de lucrul asta si faci asta cad mai rar posibil. In problema ta nu ai nevoie de articole, de niste texte, ci de practica, trebuie sa iti infrangi teama, socializeaza cu persoane noi. Poti incepe cu intrebari scurte. Opreste pe cineva de varsta ta, undeva intr-o zona populata si intreaba ceva, un cinema in apropriere, un cabinet stomatologic. De aici evoluezi, cunosti prieteni de-ai prietenilor si tot asa.

Chat-ul pe internet sau TPU-ul nu o sa te ajute.