| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU

de ce au murit cavalerii templieri?
papalitatea a dat ordin sa fie ucisi?
stiu ca codul lui da vinci e doar o poveste si nu o teorie reala daaaar... daaca in cruciade cavalerii au descoperit cu adevarat anumite informatii si relicve istorice care ar fi zguduit crestinismul din temelie si ala a si fost motivul pentru care papalitatea a dat ordin sa fie dizolvat ordinul iar ei sa fie ucisi?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Papa doar s-a dat la o parte, vorbim de o perioada apausa in care religia era mai sus de imparatie, dar iata ca regele Frantei Filip al 4-lea a fost mai destept, desi un criminal, un talhar notoriu.
Cred ca printre altele, datorita inscenarii acuzatiei de blasfemie a cavalerilor templieri, este teoria mea nu stiu daca unanim acceptata, a luat fiinta satanismul, prin acuzarea ca templierii s-ar inchina unui zeu pagan tradus gresit intr-un pergament de la Mohamed la Bahomed -aceasta este o legenda si o teorie, in fapt poate lucrurile au stat putin diferit iar papalitatea a distrus ordinul templierului la presiunile aceluiasi rege sus numit, dar cam din acea perioada a inceput si satan sa aiba coarne si infatisare de tap.
In rest un plan bine pus la punct de ai distruge pe templieri si a le lua averile colosale stranse in perioada razboaielor duse de templieri, regele frantei fiind imprumutat de la templieri datorita razboiului dus cu englezii.

| blackbone1776 explică (pentru Simpatic):

Au fost si acuzati de erezie din cate stiu, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru blackbone1776):

Da

| RAY a răspuns:

Din ce am citit eu,templieri se comportau cam prea necreștinesc,erau mandri, aroganti, lacomi, se credeau superiori, numai respectau biserica catolica, plus ca aveau bani prea multi si le vreau pentru ei

| Dorotheea21 a răspuns:

Au murit de bogatie.
Erau prea bogati, iar Papa si Filip al Iv lea prea saraci.
Cand nu poti sa iti platesti datoriile catre creditor dar poti sa il omori, il omori. happy

| DarthNiger a răspuns:

Regel Frantei de la aceea vreme Filip al 4-lea a ordonat executarea templierilor, motivele reale nu se cunosc, templierii aveau drepturi speciale date de catre Papa, acestia primeau sume mari de bani, erau foarte bogati, nu plateau taxe si raspundeau numai in fata Papei, nu mai erau atat de eficienti in fata musulmanilor etc. sunt mult mai multe motive, Philip ar fi cerut bani pe datorie templierilor insa acestia au refuzat sa il ajute si a decis executarea lor, au fost acuzati de blasfemie, homosexualitate, coruptie etc. insa nu numai Filip ci si regele Angliei de la aceea vreme, Eduard al 2-lea, si el a participat la uciderea templierilor, probabil au fost ucisi si ca sa scada autoritatea Papei in tarile pe care le conduceau, templierii erau o armata bine echipata si aveau parte de sprijin permanent din partea papalitatii si asa cum am zis, raspundeau numai in fata Papei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au imbogatit prea tare., controlau cele mai importantee rute comerciale., Au devenit o banca mondiala., Iar Vaticanul nu accepta concurenta., asa au fost declarat eretici si anihilati.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Sunt si acum publice informatii care ar zgudui crestinismul din temelii dar nu intereseaza pe nimeni pentru ca oamenii sunt ignoranti, si nici nu le-ar intelege.

Pai biserica catolica a torturat si ucis pe orice disident al doctrinei crestine.
https://tinyurl.com/y3kgsbnk