| TibbyHD a întrebat:

Hei TPU,dimineata când beau cafeaua pe terasă văd pe cer un corp luminos şi este destul de strălucitor,cred ca ar fi planeta Venus,şi dacă este aşa de ce are o strălucire atât de puternică diminineata? Doar e o planetă,nu o stea, funda pentru cel mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Am pus Venetia ca e in nord, oricum, daca e alt oras nu conteaza. Mno, aici e sud-est http://i.imgur.com/4KElXEo.png si aici sud http://i.imgur.com/jlpuhmE.png in rest n-am vazut sa fie altceva stralucitor pe cer, Venus e chiar in directia Soarelui in perioada asta asa ca nu o vezi dimineata, "rasare" odata cu el, ma rog, planetele, corpurile ceresti care nu au lumina proprie reflecta lumina stelelor apropiate, in cazul celor din sistemul nostru stelar, lumina Soarelui. De pe alte planete Pamantul pare o stea.

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Frate ala e soarele. Nu te mai uita la el ca iti strici ochii.

| RAY a răspuns:

Exista un foarte bun program stelarium ti-l recomand setezi ora, orasul isi indica eaxct ceea ce vezi, http://sourceforge.net/......e/download

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

smug Cu el ma uitam ce e pe cer de dimineata. Stellarium asta e super misto, plus ca merge si cand nu esti conectat la internet.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi placea cum era rasaritul, apusul, eclipsele foarte bine simulate mai ales pe o placa video 3d

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Eu urmaresc fazele Lunii :d, Optiuni de vizualizare --> redimensioneaza Luna; daca dai click pe simbolul cu copacei, cel de jos (Pamant), intelegi si de ce exista acele faze. Cu ctrl-f cauti un corp si cu ctrl-g mergi pe el, asta in caz ca nu stiai. Intr-o perioada ma uitam de pe Saturn la voi. laughing

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar asta nu stiam asta, mai mult ma interesa ceea ce nu vedeam des gen cum ar fi sa fiu pe alte planeta, luna o vad mereu, Saturn e o planeta frumoasa cu adevarat asa e

| RAY a răspuns:

Daca eu aprin un bec langa tine vei vedea becul ala mai luminat ca luna, totul sta in apropiere si in stralucirea aica sursa, soarele e o stea noi suntem aproape de ea daca am fi departe si nu foarte doar ca vechea neptun ar fi mai putina lumina, luceafarul de dimineata e venus, e aproape de noi cam 100 de milioane de km e sora geamana a noastra dar foarte malefica cu temperaturi extreme asta pentru ca caldura nu este degajata afara din cauza poulari cauzate de vulcani acel fum nu lasa caldura sa se duca in cosmos, http://istoria-lumii.ucoz.com/......r_si_venus

| Mădă0611 a răspuns:

Nici Luna nu e stea.
Venus nu e, cred ca e Jupiter daca e la est, unde o vezi si la ce ora?

| TibbyHD explică (pentru Mădă0611):

În nordul Italiei, dimineaţa şi dispare după ora 7:30

| Mădă0611 a răspuns (pentru TibbyHD):

Am pus Venetia ca e in nord, oricum, daca e alt oras nu conteaza. Mno, aici e sud-est http://i.imgur.com/4KElXEo.png si aici sud http://i.imgur.com/jlpuhmE.png in rest n-am vazut sa fie altceva stralucitor pe cer, Venus e chiar in directia Soarelui in perioada asta asa ca nu o vezi dimineata, "rasare" odata cu el, ma rog, planetele, corpurile ceresti care nu au lumina proprie reflecta lumina stelelor apropiate, in cazul celor din sistemul nostru stelar, lumina Soarelui. De pe alte planete Pamantul pare o stea.

| Mădă0611 a răspuns:

Vad ca mi-ai ales raspunsul, ce vezi de fapt, planeta Jupiter sau vreo stea?

| TibbyHD explică (pentru Mădă0611):

Nu ştiu, dar e luminos până la 7 jumate diminineata

| Mădă0611 a răspuns (pentru TibbyHD):

Pai in imaginile ale se vede ce e pe cer la 7:18.

| dannyel86 a răspuns:

Poate nu stiai, dar planeta Venus e cunoscuta si sub denumirea de Luceafar, care este un astru luminos, asa cum l-ai vazut si tu pe cer. Nu e singurul corp ceresc stralucitor. Venus e singura planeta din sistem care reflecta pana la 70% din lumina Soarelui, de aceea e cea mai luminoasa.

| a3e6u9 a răspuns:

Când ai văzut corpul ăsta luminos și unde îl vezi?

Planeta Venus strălucește puternic fiindcă e aproape de noi în distanțe cosmice, e mai aproape de Soare decât majoritatea planetelor, deci e iradiată mai puternic, atmosfera reflectă mare parte din lumina Soarelui și e mai mare decât planeta Marte sau Mercur.

| TibbyHD explică (pentru a3e6u9):

Îl văd în nordul Italiei, în fiecare dimineaţa

| a3e6u9 a răspuns (pentru TibbyHD):

Când am întrebat unde, m-am referit la ce parte a cerului, est, vest, sud, nord, e complet irelevant în ce țară ești, decât dacă ești prin Australia, ceea ce nu e cazul.

| OoOAdelinOoO a răspuns:

Clar,ai vedenii!