| anonim_4396 a întrebat:

Heraclit a spus ca destinul omului e determinat de caracterul sau. In zilele noastre se mai aplica citatul?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Evident: arata-mi ce fund pupi ca sa stiu unde vrei sa ajungi! Sau pe cine vrei sa bip, bip pe la spate!

22 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

De ce nu? Practic acum sunt asa dezamagit de ce-am aflat despre un user de pe TPU., incat nu stiu ce sa fac. Sa-l demaschez, sa nu-l demaschez. Tot de caracter si de atitudine a tinut, si daca o fac, destinul nu va fi asa bun pe site. Si totusi n-as vrea...
Fiecare traieste asa cum isi astearna, fiecare isi construieste destinul.

nony
| nony a răspuns:

Eu eram langa Heraclit cand a scris vorbele astea mari big grin.
Dar in zilele noastre nu se mai aplica asa ceva, sunt multi cu un caracter slab si fara contur care isi pot permite sa paseasca in vaita pe ¨covorul rosu¨. uitandu-se ironic la adevaratele valori care stau la usa de la intrare.
Evenimentele au luat un curs urat, si citatul isi pierde din adevar.Totusi caracterul este cel care te insoteste pana la moarte si e cel care te defineste ca om, nimeni nu iti poate lua asta.

Flav.trecutul este mort, mortii ar trebui lasati in pacewinking

| Gabry a răspuns:

Da, se mai aplica citatul! Pentru ca oamenii isi fac caracterul cu mana lor! Dar parca nu sunt prea sigura avand in vedere ca unii oameni cunosc persoane cu un loc de munca unde se plateste bine, si acea persoana ( de obicei din familie) il poate baga si pe el la locul acela de munca, chiar daca nu stie nimic, si mai primeste si bani! Asa ca nu prea stiu, dar in genrelal isi determina destinul dupa caracter!

| kathessa a răspuns:

Oarecum, da... Eu spun altfel: atit cit investesti in Univers, investeste si Universul in tine...

| ViVi a răspuns:

Are drepatate @Flav majoritatea vietii ti-o faci si tu happy

| 4LeafCloves a răspuns:

Sigur ca da. Noi singuri ne facem destinul.

| Walkirya a răspuns:

Ma gandesc ca e ca destinul nostru e dupa cum si cand si etc actionam.Deci, ma gandesc ca se aplica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destinul este un cumul de factori. Tine si de caracterul omului si de experienta de viata si de sansa etc. Putem dezvolta subiectul.
Flav, demasca-l. De mine oricum stiu sigur ca nu-i vorba, cine vrea sa ma cunoasca, imi citeste postarile si ma stie din scoarta-n scoarta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destinul si-l face omul.
@flav-demasca-l.nu face prostia sa-l tainuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica, daca eu sunt o persoana toleranta, draguta...etc...voi avea parte de tot ce-i bun? Voi avea sau am(fie vorba-ntre noi...eu sunt mirobolanta cu o soarta impecabila!) un curs al destinului la fel de pozitiv?
Adica nu economia imi determina destinul, nu politica mi-l influenteaza, nu ideologia da sensul lui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Flav...eu sunt curiozitatea intruchipata! Vreau sa stiu, vreau sa stiu, vreau sa stiu, vreau sa stiu, vreau sa stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dmonik pai da, asa cum am spus un cumul de factori, cei enumerati de mine, cei enumerati de tine si ar mai fi. Impreuna determina un anumit curs al vietii, destinul fiind de fapt ceva abstract happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ohooo, din plin.
@flav - ai lipsa de ocupatie, man.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-e greu sa admit ca "dl" H a emis o asemenea afirmatie. pe care eu o apreciez. ilogica.; mai degraba cred ca, ori ai citat o traducere gresita, ori ai parafrazat.cu prea multa fantezie cugetarea : "caracterul este zeu pentru om"(Heraclitus); am citat traducerea lui Th. Simenschy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@miletyn: nu sunt genul de persoana care da copy/paste si pretinde ca e inteligenta... dimpotriva, as zice! In plus, eu asteptam o opinie si nicidecum o ironie...si apoi...de ce aici si nu pe mess sau pe privat? Sunt surprinsa sau, mai bine zis profund uimita...accept cu placere remarcile.
Daca imi si demonstrezi unde e aberatia din aceasta afirmatie, zau ca e ultima mea aparitie pe TPU!
Oricum, nu mi-ai raspuns la intrebare!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Demonik : mai intai am citit incercand sa-nteleg., am recitit. si m-am intrebat., oare este posibil ca destinul, asa cum il consideram noi -ca fiind un "dat" pentru om- sa fie determinat de caracterul caracterul acestuia (~omului)?; raspunsul gasit a fost negativ pentru ca am tinut seama de faptul ca doar o parte din trasaturile de caracter ale omului sunt mostenite genetic (la un nivel oarecare., specialistii le numesc predispozitii.) iar restul (trasaturilor) se adauga in timpul vietii. prin ceeace numim -cu titlu generic- educatie.
Pacat. ca te-ai suparat.; sper totusi sa-ti treaca. macar de teama ca as putea sa-ti tai nasu'!
myletin,
(intristat.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era forte simplu: am un caracter dominat de trasaturi pozitive...destinul meu e unul pozitiv si ascendent, am atras pe langa mine oameni buni... e asa de greu... e chiar simplist!
Daca eram o lepra, destinul meu nu ar fi putu fi unul maret! Nu, destinul meu nu e un dat!
Nu mi-ai demonstrat solid ca e o aberatie ce am spus, asa cum am inteles eu afirmatia pe care nu am reprodus-o exact ...pentru ca daca era citat, nu uitam sa folosesc ghilimele!
Deci, nu plec de pe TPU!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e in tocmai asa, depinde foarte mult de noi, unii care sunt hoti, fura, au un destin mai bun fata de altii care sunt atat de timizi incat nu reusesc nimic in viata! mai putem spune ca e vorba de asa ceva? eu una nu cred!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi suntem ceea ce suntem ))si caracterul nostru )e oglinda reflectoare a destinului, viitorului nostru...etc ))un citat ce perfect descrie omul )dar nu prea cred ca acest citat astazi mai e valabil...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarat! Datorita lipsei de curaj si lasitatii, nu am fost in stare sa aleg ceea ce imi doream mai mult in viata, de teama sa nu imi fie ma rau dupa...

| utilizator.tpu_7888 a răspuns:

@flav-m-am razgandit, nu-l mai demasca mah, las-o moarta!:-

| pantera64 a răspuns:

Destinul ne este predestinat asa cum i-a fost predestinat si lui ISUS.Maxim 5% daca putem noi sa imfluientam destinul dupa bunul nostru plac.Destinul iti este predestinat la nastere ca de multe ori chiar si preotii spun ca nu pot schimba ce Dumnezeu creeaza.Chiar si in rugaciunea noastra se spune faca-se voia ta precum in cer asa si pe pamant, dar asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem ochii si sa asteptam ca destinul sa se implineasca.