| SG1995 a întrebat:

Http://www.scienceonreligion.org/......s-may-have

Ce rol a jucat înțelegerea conceptului de moarte în evoluția rasei umane?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Acum 11 minute | Sebastian695 explică (pentru Darkmagic):
Și tu personal cum vezi acest subiect. Crezi că prin absurd, nu doar informația dar personalitatea ar putea supraviețui morții?
______________________________
In modul spiritual nu stiu.
La modul tehnic, stiu ca deja exista la New-York niste masinarii care copiaza identic aspectul individului, (doar bustul deocamdata), si inregistreaza toate gesturile, toate grimasele, zambetele etc, tot ce spune si tot ce face proprietarul, in ideea de a pastra informatiile pentru posteritate, pentru momentul cand fizic, omul respectiv nu va mai exista.
O idee ciudata...dar totusi, primul pas tehnic in a pastra amintirea si personalitatea cuiva. Costa vreo 4 milioane de $ si poti sa dialoghezi cu el, la fel ca si cu persoana fizica pe care o copiaza.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Conceptul de moarte a dus la evoluţia fiinţei umane (nu brusc, bineînţeles, ci de-a lungul a milioane, pardon! a zeci de mii de ani) spre omul superior, omul de tip nou: ateul. Cum asa? Simplu. Păi numai oamenii foarte inteligenţi (superiori) au putut face o legătură logică. Au zis asa: Păi stai, mă frate, omul când moare este băgat în groapă ca hrană pentru viermi si nu vine niciun zeu să-l scape. E clar, nu există zei.

| SG1995 explică (pentru sabin89):

Well din contra conștienzarea morții a dus la prima vector a religiei, instinctul fizic de auto-conservare devenit psihic. Dar ce rol a jucat în dezvoltarea inteligenței de exemplu?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Acum o oră | sabin89 a răspuns:
"Conceptul de moarte a dus la evoluţia fiinţei umane spre omul superior, omul de tip nou: ateul".

Eu am luat-o ca pe o gluma...(ceea ce sper ca si E).
Altfel, ateismul a aparut DUPA ideea de Zeu/Dumnezeu etc, FARA aceste concepte, neputand exista.
Din exact acest motiv ma amuz grav cand citesc prin TPU "idei geniale" cum ca omul se naste ateu.
"Cand se naste, omul nu crede in existenta unui Dumnezeu"...si alte asemenea ineptii.
Permite-mi sa rad... laughing
Poate imi explica cineva, cum se poate A-theos, fara...Theos. big grin
In acelasi registru, Aseptic NU este "superior" lui Septic, Atipic lui Tipic, Asimetric lui Simetric, idem, toti termenii ce doresc particula A' in fata. happy
App, ateismul nu a aparut printr-o "evolutie", mai corect fiind raspunsul:
acum 23 minute | Sebastian695 explică (pentru sabin89):
Well din contra conștienzarea morții a dus la aparitia religiei. happy

| sabin89 a răspuns (pentru SG1995):

Totdeauna mă contrazici.

| SG1995 explică (pentru Darkmagic):

Well păi nu crede, că nu are conceptul de Dumnezeu, sau de religie în general dar e predispus biologic să creadă, la fel cum până să ajung la școală credeam că pământul e plat și are capăt fără să-mi zică cineva de geocentrism, așa am perceput lumea înconjurătoare atunci. Țin minte că îmi imaginam că ajung la capătul pământului. laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru SG1995):

Pai...spune asta si "inteleptilor" care au umplut siteul cu afirmatii de genul "Omul se naste ateu". happy
Cred ca numai in capatanile lor, A-theos a existat inaintea lui Theos.
Atat au putut ei... laughing

Nu este cazul lui Sabin89. Imi e prieten, si un tip destept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Asta cu omul se naște ateu am auzit-o și la oameni de la care chiar aveam așteptări. :-s
Unul ar fi Dan Alexe, care a repetat-o de multe ori într-o emisiune.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

""Cand se naste, omul nu crede in existenta unui Dumnezeu"...si alte asemenea ineptii."
Considerati credinta in Dumneazeu ca fiind o ineptie?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine este Dan Alexe, stiu in schimb cam cati indivizi "cu pretentii" au emis aceasta concluzie pe TPU, "concluzie" care denota o logica cel putin schioapa.
Din nou:
Ateu - e literar (la inceputuri a fost chiar peiorativ): Fara Dumnezeu.
Nu crede in existenta vreunei divinitati sau neaga existenta unei divinitati.
Asta prezuma imediat ca individul ateu cunoaste termeni ca "divinitate", "zeu", "Dumnezeu", "religie".
Tu Nevermore nu cunosti termenul "STRONNIC". (evident, este inventat acum) happy
E asadar un cuvant care nu exista pentru tine.
Poti afirma ca esti...Astronnic?
Capatanile alora (exagerat de multi!) care afirma ritos: "omul se naste ateu!" trebuie sa mearga urgent pe la scoala, sau sa-mi explice un "istet" dintre acestia, cum vede el existenta lui A-theos, fara...Theos. big grin
Relax, nu o sa comenteze nici dracu, pentru ca nu au ce! happy

Nota bene, nici eu nu am mai comentat la intrebarile multor utilizatori, pentru ca am decis sa-i sortez drastic pe cei carora le raspund.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

NU.
Nu am cum sa fac asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Sunt de acord că nu ai cum să te naști ateu, dar mă uimesc unii, de la care am pretenții, care afirmă asta

| RAY a răspuns:

Personal cred ca acest fapt este unicat speciei noastre care avem capacitate de empatie fata de cei morti si de o gandire spre un fel de a doua viata, din ce am citit eu doar homo sapiens facea asta, alte speci de homonozi nu au ajuns acolo,desigur poate ma insel, cei drept ideea de gandul la a doua viata demonstreaza ceva ce doar omul e capabil si arata faptul ca specia noastra era diferita fata de altele nu suntem doar ca alte animale si avem ratiune, limbaj complex, creativitate, imaginatie, seby nu e cam ciudat ca doar omul e asa diferit din toate speciile?

| Darkmagic a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar omul nu a inteles nici viata, prin faptul ca nu se cunoaste modul prin care "materia moarta" s-a transformat in "materie vie", astfel incat nu are cum sa inteleaga nici moartea.
Cand intelegi ceva, scapi de o teama. (cu asta poti sa ma citezi) happy
Cum Moartea a ramas cel mai profund mister si cea mai puternica teama a omenirii, (fie ca vorbim de "omenirea" de acum 500 de mii de ani, sau de cea de astazi), cred ca este clar ca ea a ramas un fenomen de neinteles...
Evident, avem concepte diferite, exista "moarte cerebrala", "moarte biologica", "moarte clinica", "moarte aparenta", elemente care impun frontiere diferite intre ceea ce se intelege prin "viata" si "moarte".
Deasemenea, nu s-au definit foarte exact termeni ca "suflet"/"constiinta", cu toate acestea insa, neputand accepta ca Informatia continuta intr-o entitate vie, energia, fondul ei, trairile si experientele pot sa dispara, i-a facut pe oameni sa mearga spre religii, fie ele dharmice, avraamice sau taoice, sau, in epoca stiintei, spre o..."transhumanta" a "energiei"/"spiritului"/"sufletului"/"constiintei" (spune-i cum vrei) spre alte dimensiuni, prefigurate timid de stiinta, ceva mai pregnant, de religii.
O fata m-a intrebat (in realitate, nu pe internet), daca o ipotetica fiinta nemuritoare poate dezvolta o religie.
Raspunsul meu a fost "Da", conditia este doar ca fiinta sa detina constiinta de sine (sau orice alt termen alegi tu din cele de mai sus), religia dezvoltata de un organism nemuritor fiind insa una a Mortii.

| SG1995 explică (pentru Darkmagic):

Și tu personal cum vezi acest subiect. Crezi că prin absurd, nu doar informația dar personalitatea ar putea supraviețui morții?

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Cand ai timp vezi acest film Bicentennial.Man

| Darkmagic a răspuns (pentru SG1995):

Acum 11 minute | Sebastian695 explică (pentru Darkmagic):
Și tu personal cum vezi acest subiect. Crezi că prin absurd, nu doar informația dar personalitatea ar putea supraviețui morții?
______________________________
In modul spiritual nu stiu.
La modul tehnic, stiu ca deja exista la New-York niste masinarii care copiaza identic aspectul individului, (doar bustul deocamdata), si inregistreaza toate gesturile, toate grimasele, zambetele etc, tot ce spune si tot ce face proprietarul, in ideea de a pastra informatiile pentru posteritate, pentru momentul cand fizic, omul respectiv nu va mai exista.
O idee ciudata...dar totusi, primul pas tehnic in a pastra amintirea si personalitatea cuiva. Costa vreo 4 milioane de $ si poti sa dialoghezi cu el, la fel ca si cu persoana fizica pe care o copiaza.