NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

În încheierea acestui mini-curs informaţional, teorii ştiinţifice vs. teorii sau, mai bine zis, păreri religioase.
10 - Metoda Ştiinţifică Pe Înţelesul Tuturor
http://youtu.be/H3IJByKEfhM
11 - Creaţionismul "Ştiinţific" Pe Înţelesul Tuturor
http://youtu.be/5ItPOgjt-LU
12 - Despre Seria "Pe Înţelesul Tuturor"
http://youtu.be/ndh4IEGAUjM
Sunteţi de acord cu cele prezentate mai sus? Aveţi obiecţii, completări?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De acord doar cu un mic amendament;
Ema sa fie botezata in ritul "Teoria Evolutionista"

NOname
| NOname explică:

Continuarea seriei "Pe înţelesul tuturor":
1 - Istoria Universului Pe Intelesul Tuturor (Partea 1)
2 - Istoria Universului Pe Intelesul Tuturor (Partea 2)
http://www.tpu.ro/......-nu-e-mai/
3 - Originea Vieţii Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......aewnrlmss/
4 - Istoria Pământului Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......i-clar-nu/
5 - Vârsta Lumii Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......e-care-sa/
6 - Selecţia Naturală Pe Înţelesul Tuturor
7 - Teoria Evoluţiei Pe Înţelesul Tuturor
8 - Evoluţia Omului Pe Înţelesul Tuturor
9 - Strămoşii Noştri Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......tuturor-6/

Bonus: http://www.tpu.ro/......rsului-pe/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......re-dintre/

| sublime89 a răspuns:

Frumoasa initiativa ta de a educa putin lumea pe aici. Chiar e nevoiehee hee

| NOname explică (pentru sublime89):

Mulţumesc, Sublime, eşti drăguţ.
Demult am vrut să postez aceste informaţii, văzând că mulţi nu le cunosc, le-au uitat sau le ignoră, doar o amânam pe un weekend, să fie mai multă lume online.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Aha, bun plan. Sa speram ca o sa aiba cat de multi dorinta si rabdarea sa la urmareasca pe toate, sau macar cateva. happy

| Radu284 a răspuns:

Toata seria ta nu este ceva stiintific, se bazeaza pe materialism, nu pe evidente. Cum ziceam si mai devreme, unele filmulete sunt o insulta la adresa inteligenei oamenilor care au cat de cat habar despre stiinta. De exemplu este prezentata teoria RNA world, ca si cum ar fi un fapt, nu o teorie cu extrem de multe gauri, in care putini oameni de stiita cred ca are vreun merit. In aproape toate filmele din seria asta, autorul are "an axe to grind" cu oricine nu crede ca el, de parca el este arbitrul adevarului, desemnat de insusi Dawkins + Hitchens.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu vreau sa sune rau, dar cred ca un crestin poate accepta Teoria evolutiei si majoritatea cursurilor (inclusiv: Creationismul "Stiintific" pe "interesul" Tuturor) fara nici o problema teologica.

Din pacata acesta discutie e mai mult la nivel academic, de exemplu acest phD filosof crestin ce a facut un film in care explica intelegerea crestina ce s-a adaptat cu evolutia dat fiind "alegoria" Biblica:
- http://topdocumentaryfilms.com/did-darwin-kill-god/
William Lane Craig (un tip ce nu il vad prea inteligent, dar el dezbate foarte des ateii) accepta evolutia cel putin superficial, mai ales ca nu poate fi luata geneza literal, de asemenea el accepta stramosul comun, desi poate (eu nu stiu sa isi fi clarificat pozitia) accepta un om ca ar fi "special creat" sau "special selectionat":
https://www.youtube.com/watch?v=d9h-hmlMz5c
(desi el crede ca anumite motive stiintifice alese in mintea lui in care stiinta nu e in acord, dar a zis ca dovedirea evolutiei nu ataca nici un verset biblic)

Spre uimirea mea chiar si ortodocsii au o secta ce accepta evolutia:
http://orthodoxwiki.org/Evolution

Si am gasit chiar si un pastor adventist din Romania:
https://www.youtube.com/watch?v=zP6lKt9Rpug

Deci sunt crestini numiti liberali (e aproape zis peiorativ in lumea protestanta) in care am facut sens de lumea inconjuratoare: e mult mai usor sa accepti contradictiile din Biblie, mai ales cele cu realitatea, daca vezi doar "o metafora" Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant thinking si FOLOSITOR!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Stii. la sfarsit sunt doar 2 locuri unde putem ajunge. Rai sau iad, desi, unii nu cred asta. Ma pot bate eu cu pumnul în piept pana anul viitor ca am o anumita religie. Tocmai asta e greseala oamenilor. De ce se pune amprenta pe religie ci nu pe credinta? Dumnezeu nu ne va pune pe categorii de religie. Credinta conteaza. Multi oameni isi pun eticheta de credincioși. Ei cred ca daca vin la biserica, respecta toate sărbătorile, aprinde lumânări la biserica si da bani la popa va ajunge in rai. Total gresit. Cati dintre acesti oameni au bucuria mântuirii? Poti da zeci de milioane la biserica, poti aprinde zeci de duzini de lumânări, poti merge in fiecare zi la biserica, poti chiar dormi langa, daca nu ai bucuria mântuirii, daca nu l-ai cunoscut niciodata cu adevarat pe Dumnezeu, pe Isus Hristos. Iar acum te întrebi poate, cum sa-l cunosc? Cum pot eu crede in ceva ce nu am vazut niciodata? Nu vezi. Dar simti. Muzica nu o poti vedea. Nu are culoare, miros. Dar o poti auzi si iti schimba starea. La fel e si cu Dumnezeu. Nu îl poti vedea inca. Insa, îl poti simti. Degeaba se bat unii au pumnii in piept ca ei sunt oameni religioși. Daca nu au credinta, totul este in zadar. Cu ce rost sa fi ortodox si sa respecti toate datinile daca pierzi esențialul, daca pierzi mântuirea? Cu ce rost sa fiu penticostal, sa merg la biserica, sa fiu prezent la predica si la cântări dar gândul meu sa fie in alta parte? Cu ce rost sa fiu ateu, sa am parerile mele stiintifice, uneori demonstrate, alte ori nu, sa caut e viata intreaga adevarul si sa gasesc acelasi lucru si sa pierd veșnicia pregatita de Dumnezeu pentru fiecare dintre noi? Asta nu inteleg mare parte a oamenilor. Poti fi cel mai religios om. Nu are nicio relevantă.
Peace.

| NOname explică (pentru m1dn1gh7):

Ai greşit întrebarea sau doar ai simţit nevoia să-ţi promovezi credinţele iraţionale?

Da, religiile sunt nocive, dar nici credinţele iraţionale nu-s mai sănătoase. Unii şi-au omorât copiii sau au pornit războaie pe baza lor.

... dacă ai şi ceva la subiect, eşti invitatul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Uh, sa fiu sincer, cred ca a fost o descărcare.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok atunci. Mă bucur că întrebarea mea te-a ajutat să te descarci. : )

| JIJ a răspuns:

Eu daca nu am vazut cu cochii mei tot nu cred, fizica e ca religia, crezi ca Pamantu e rotund (geoid)? De ce? Doar nu te-ai dus tu in spatiu ca sa vezi asta, nici in imagini nu mai cred pot fi toate trucate.

| xxjanjixx a răspuns:

Toate sunt foarte interesante și folositoare, dar din păcate nu interesează pe toată lumea chestiile acestea!

| NOname explică (pentru xxjanjixx):

Mă mulţumesc şi cu puţini.hee hee

| hypothesis a răspuns (pentru NOname):

Asta apreciez la oameni. Asta se numeste omenie si empatie. Dorinta de a ajuta pe cineva fara a avea un castig/o remuneratie. Te felicit NOname pentru sarguinta si constiinciozitatea lipsita de madrie de care dai dovada. La un moment dat, stai si te gandesti, nu credinciosul era cel care trebuia sa se implice/sa ajute/sa educe!? (implicit pentru a multumi Divinitatea caruia/careia ii e supusa) Si cand vad oameni binevoitori ca si tine care doresc progresul societatii (chiar si la acest nivel, pe TPU) si nu asteapta nimic in schimb (poate decat sa vada o schimbare ) este de apreciat. Respect si jos palaria.

| FDD27 a răspuns:

Ce mai e si asta?