| PedoBarbie a întrebat:

Îţi place perfecţiunea? Tu eşti perfect sau ai vrea? Ce părere ai de perfecţiune?

36 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Perfectiunea este un ideal spre care tindem cu totii, cu sau fara success.

| daηă a răspuns:

Nu există perfecțiunea. Toți avem defecte. Unii (eu) au mai multe, alții mai puține. E normal ca toți să vrem să fim perfecți, dar nu putem fi.

| anonima01 a răspuns:

Nu cred ca exista perfectiune, nimeni nu este perfect oricat de tare ar incerca sa demonstreze contrariul. Eu una nu as vrea sa fiu perfecta pentru ca pe langa faptul ca nu cred ca exista mai e si plictisitoare. Tu iti dai seama cum ar fi sa nu faci nimic stupid si sa nu te faci de ras niciodata?

| Lynna a răspuns:

Buna. Daca toti am fi perfecti, nu ne-am mai deosebii cu nimic unii fata de altii. Defectele ne fac unici. Oricine incearca sa fie perfect, dar uneori, in incercarea lor, unii mai mult aduna defecte decat sa scape de ele.

| KurtCobain1994 a răspuns:

Sal. perfectiunea este imposibila. fiecare te vede intr-un fel. nu poti fi perfect pentru toti si nici nu trebuie.trebuie sa fi perfect pentru tine. daca te simti bine asta e perfectiunea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am un alter ego perfect, si progresiv. uneori mi se interfereaza. dar imi duc viata dezastros si independent de el.

| cristinna23 a răspuns:

Perfectiunea nu ma atrage, mi se pare artificiala.Imperfectiunea o vad ca pe ceva ce te face sa te simti natural, sa fii original, ea iti defineste personalitatea.Nu ma consider perfecta si nici nu as vrea, prefer sa fiu eu insami, o persoana si cu calitati si cu defecte.

| Alphawolf a răspuns:

Nu. E foarte perfida, aparent e dulce, dar in fond e foarte amara, e venin.
Sunt perfect... de aia stiu!
E foarte foarte plictisitoare, limiteaza la maxim, nu mai este ce modifica...

suntserios
| suntserios a răspuns:

E plictisitoare perfectiunea

| Musique a răspuns:

Sunt perfecționistă, dar nu mă aștept de la ceilalți să fie perfeți, ci de la mine.
Baftă!

| Duucu a răspuns:

Dacă ești perfect trăiești degeaba.

| Dumniezău a răspuns:

Cu toate ca am vrea sa fim perfecti...nu putem fi.Fiecare om are defectele lui laughing

| Roxanna112345 a răspuns:

Fara indoiala ca nu exista perfectiunea! Doar Dumnezeu este perfect, insa oamenii tind sa lupte pentru a obtine perfectiunea, desi e imposibil, fiecare om avand defecte si nereusite in viata.Sa incerci mereu sa fii perfect poate fi totusi un lucru bun, pentru ca chiar daca nu poti obtine perfectiunea, tinzi sa fii tot mai bun si sa excelezi tot mai mult in domeniile respective, depasindu-ti propriile limite.A-ti impune sa fii perfect poate fii o motivatie foarte buna pentru a fii mai bun insa acest nivel nu poate fii atins de catre om!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu aud de perfectiune, e asa plictisitoare.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Perfectiunea este o utopie plictisitoare.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista, dar nu cred ca mi-ar placea si daca ar exista. Ar fi tot timpul cel mai bun pretext pentru discriminare.

| Sebastian2014 a răspuns:

Perfectiunea e ceva ce eu cred ca poate fi atins doar de forte superioare noua.Totusi,putem ajunge foarte aproape de aceasta si aici nu ma refer la perfectiunea fizica. happy

| αndï a răspuns:

Perfecti suntem, asa am fost creeati, ne nastem perfecti pe toate planurile, insa, in timp, din cauza societatii in care traim, regulile ei, sentimente si ganduri care nu ar trebui sa existe si propriile fapte negandite duc la "patarea" acestei perfectiuni.

| sabin89 a răspuns:

E o plictiseala perfecta.

| MargarinaCuMustar a răspuns:

In primul rand perfectiunea este ceva relativ. Difera in functiile de perceptiile subiectului. Personal, cred ca perfectiunea este alcatuita din imperfectiune. Detaliile conteaza mereu mai mult decat orice iar acesta nu poate fi perfect. Deci detaliile imperfecte constituie perfectiunea care, in mod logic e imperfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In definitia mea sunt perfecta. perfectiune nu inseamna om fara defecte. sau cel mult, om fara prea multe defecte.

| Kaℓi a răspuns:

Pfff, mie nu-mi place nici macar simetria...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectiunea este posibila doar unde exista o unitate clara de masura. Pentru fiinte aceasta unitate de masura nu exista motiv pentru care acestea nu pot fi masurate ci doar comparate.

Perfectiunea ma plictiseste, in imperfectiune se intampla magia.

| Swan39 a răspuns:

Nu există perfecţiune şi e foarte bine că e aşa.
Ştiu că poate sună paradoxal, dar eu cred că imperfecţiunea în sine e perfectă. E ca un tărâm al tuturor posibilităţilor, plin de surprize şi mistere, dintre care multe atât de frumoase şi profunde încât te curpinde un fior puternic de care ai vrea să nu mai scapihee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Perfecţiunea în perspectiva mea (cea pozitivă) este flexibilă, dinamică, imprevizibilă, complexă, nebună şi pentru toţi ceilalţi imperfectă.

Cea clasică (subiectivă şi ea) e al naibii de plictisitoare ca să o consider perfectă.

| CVali a răspuns:

Multi dintre voi vad ca spun ca nu exista perfectiune. Ce spune.ti daca eu spun exact contrariul? big grin Da. Perfectiunea exista, un intreg este perfect, pentru ca este complet. Prin perfectiune se intelege lucrul acela bun sau frumos foc..., etc. Prin perfectiune ar trebui sa se inteleaga lucru bun plus lucru rau, adica un intreg. Nu este nimic gresit la noi pentru ca suntem buni si suntem rai, putem merge si putem sta, putem trai sau muri... Perfectiunea este intregul format din plus si minus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CVali):

Poate pentru ca tu te referi la propria definitie a perfectiunii, o abordare mai mult filozofica, in timp ce noi ne referim la perfectiune ca si la un etalon. Evident ca extrapoland poti spune si ca orice fiinta umana este perfecta prin prisma faptului ca este singura de acel fel si nu poate fi comparata cu o copie a sa. Insa conceptul de perfectiune se refera la indeplinirea exacta a unor conditii clare, in anumite circumstante, iar acest tip de perfectiune nu prea exista atunci cand vine vorba de fiinte umane.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Esti perfect in momentul in care te vezi perfect. Adica atunci cand te uiti in oglinda si esti multumit de cum arati. Cred ca asta e perfectiunea fizica.

| zaratu a răspuns:

Nimeni nu este perfect

| CautNume a răspuns:

Nimic/nimeni nu este perfect.
Nici eu nu sunt, dar nici altii nu sunt.Cu totii incercam s-o atingem, chiar daca este plictisitoare.