| Coconutz a întrebat:

KONY 2012 ! ! !

Mda sigur.
Cu sigurant multi dintre voi ati urmarit deja micul video in care se vorbeste despre Joseph Kony si LSR ( Lord resistance army ).
Daca nu http://www.youtube.com/watch?v=Y4MnpzG5Sqc "ia deaci" .
30000 de copii spalati pe creier se spune ca a rapit acest kony , dar pe decursul a 30 de ani.
Este condamnat pentru crime impotriva umanitatii.
Acum dupa un mic review sa trecem la argumente.

Sunt de acord ca acest individ este o persoana care creeaza cam multa nefericire .Si de altfel sunt de acord ca ar trebui oprit.
Stiti ce mai trebuie oprit ?
Obezitate care ucide 30000 anual.
Scrierea de mesaje in timp ce conduci care la fel ia 6000 de vieti anual.
Alcoolul care ucide 75000 anual.
Si multe altele.

Dar e foarte usor de inteles de ce acest Kony si-a facut aparitia.

Lumea are nevoie de un raufacator.Nu putem trai in pace pentru ca nu avem voie.
Trebuie sa ne fie readus aminte constant ca exista "justitie".
Si acum sigur puteti spune ca asta e vrajeala ieftina ca , Kony asta e rau de multa vreme.
Spuneti-mi un singur an din anul 2000 in care nu a existat un rau facator.
Bin Laden , Sadam hussein , Gadaffi si acum Kony.

Presupunand ( si cel mai probabil) ca da , asta e , astia chiar au fost rai si chiar au facut ce au facut iar orice teorie de conspiratie este falsa.
A cui este vina pentru asta ?

A noastra.

Acesti indivizi sunt produsul brut al unei societati stricate in care valorile adevarate sunt marginalizate.

Apare unul rau . Scoatem pistolul si tragem . Gata treaba.
Nu.
Schimbarea nu o sa aiba loc oricate armate ai aduce asupra tuturor oamenilor rai .
Cate persoane , daca ar avea putere militara in acest moment ar incepe un razboi ? Destul de multe nu ?

Schimbarea trebuie sa aiba loc in minte . Modul de gandire cu totul.

Intrebarea mea este.

Are lumea nevoie de un raufactor ?
Il creem noi prin simplul fapt ca acceptam societatea cum este?
Se poate schimba ?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Kony e in Uganda, o tara macinata de razboaie civile si lideri despotici.USA o sa aduca mult-asteptata democratie si libertate in Uganda.Sa nu uitam ca baietii astia au si ceva petrol.Caz inchis!

1.Da,lumea are nevoie de un raufacator,pentru ca baietii astia buni,gen MLK sau RFK sunt doar pentru anumite perioade tensionate,rautaciosii astia gen Kony sau Saddam sunt pentru toate timpurile,si alimenteaza pofta oamenilor pentru rautate, suprematie(rautaciosii fiind in general lideri suprematisti), si distrugere.
2.Bineinteles.Daca oamenii i-ar impusca pe baietii rai de cum acestia misca in front,s-ar schimba lucrurile, dar societatea nu numai ca creeaza oamenii astia, ii si popularizeaza si tolereaza.
3.Nu,de indata ce dai de putere, esti sub influenta drogului.

8 răspunsuri:
| Thunder a răspuns:

Sunt niste interese probabil. Nu numai asta rapeste copii prin Africa si ii invata de mici a lupta pentru anumite cauze. De ex americanii, astia nu au spalat creierile oamenilor de-a lungul anilor sa se killareasca pentru interesele unora? Dar daca alegi povestea, vocea si muzica potrivita poti aduce in atentia mapamondului pe acest Kony ca fiind raufacatorul suprem.

| itscloudyoutside a răspuns:

Pe mine mă macină altă întrebare: Dacă de vreo 20 - 30 de ani tipu' tot răpeşte copiii şi ii pune să ucidă, atunci cum de noi aflăm abia acum despre el?

| Apache a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Sunt mii de astfel de infractori pe lume de care nu am auzit nici unul...
Deoarece nimanui nu ii pasa...
In Europa cand se intampla un accident si mor 20 de persoane e doliu mondial,in Africa,Asia,America de Sud cand mor zeci de mii de persoane zilnic nimanui nu ii pasa. nimeni nu e interesat!
Lumea chiar daca nu recunoaste considera acele popoare inapoiate si nu se intereseaza de soarta lor
Sunt o multime de lucruri groaznice care se petrec in lume si nu aveti voi habar de ele, si sunt de acord intr-un fel cu coconutz, schimbarea trebuie sa vina de la mentalitate!
Dar in acelasi timp aceasta mentalitate nu poate fi schimbata atata timp cat lucrurile astea nu sunt facute publice si lumea nu este informata de aceste fapte...

| Paulla a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Pentru că ăia sunt înapoiaţi. Justiţia n-are aceeaşi importanţă şi/sau putere care o are pe la noi, ăştia mai dezvoltaţi.
Şi după cum a spus şi @Apache, mai toţi îi considerăm inferiori nouă. Unii recunoaştem, alţii nu. Dar ideea e că la majoritatea dintre noi nu ne pasă(după cum vezi şi tu, nimeni nu se grăbeşte prea tare să ajute).
Şi ca să răspund la întrebări:
1. Se pare că da, avem nevoie de un răufăcător că altfel nu ne simţim bine.
2.Cu siguranţă sunt produse ale societăţii. Cu toţii suntem, într-o măsură mai mică sau mai mare.
3.Mă îndoiesc.

| Coconutz explică (pentru Apache):

Pe cand informarea este un lucru bun si sunt de acord cu ea, metoda de rezolvare este problema mea.
Totul se reduce la conflict armat.
Nu am invatat pana acum ca asta nu a functionat niciodata.
Si daca a functionat a fost doar pentru o scurta perioada.

| Apache a răspuns (pentru Coconutz):

Aici ai dreptate...dar prima solutie trebuie sa fie informarea!
Campania asta s-a gasit sa fie populara zilele astea,si buna, rea.cum o fi ea a adus in ochii publicului problemele de acest gen si campaniile umanitare!
Nu sprijin neaparat organizatia asta, sau cum vor ei sa rezolve problemele.dar sunt de acord ca publicitatea acestor campanii pot sa atraga la randul lor donatii si solutii diferite de rezolvare a conflictelor!
Tocmai de asta am si postat o intrebare de genul acesta ieri.nu neaprat pentru ca mi-e draga organizatia, cat pentru informare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca suna ciudat, dar lumea are INTOTDEAUNA nevoie de un raufacator. Daca el nu exista, il va inventa.