| Meme10Memu a întrebat:

Marele savant Stephen Hawking lucra, in ultima parte a vietii sale, la cautarea vietii extraterestre. Conform acestui articol din link a cauta pe vreun Dumnezeu seamana cu a cauta extraterestrii. Este credinta in extraterestrii o religie?

https://www.descopera.ro/......aditionale

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Descopera este un site unde se posteaza o gramada de articole care trunchiaza ceva valid si abereaza pe subiect destul incat fraierii sa faca trafic ca pare senzationala treaba.

Ca regula generala, daca un site stiintific nu are trimiteri catre articole din reviste/baze de date respectabile este o vrajeala si daca te intereseaza ceva valid poti sa uiti de el ca sursa.

Ce zice tanti asta este o prostie, exista multi oameni care cred ca este foarte probabil ca extrarerestii sa existe dar este o credinta strict statistica (se numeste paradoxul fermi)spre deosebire de credinta religioasa in care pur sis implu crezi. In plus spre deosebire de credinciosii obisnuiti acei oameni nu se aduna duminca la vreo biserica si nici nu au ritualiti pentru extraterestii (exista unii care au dar aia sunt altceva).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este credinta in extraterestrii o religie?
Religie, nu. Cult, da.
Hawkings era savant, dar cam bolnav. Să fim îngăduitori.

| gabicoo a răspuns (pentru sadrian46):

Unii susțin faptul că SH era de fapt o simbioză om-extraterestru.
Simbioză nereușită extraterestrul nereușind să se adapteze la corpul firav al omului. Sau corpul uman nu s-a adaptat la capacitățile extraterestrului!
E doar una din teoriile conspirației care circulă pe net. Ce parere ai?

| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

Ca să mai am timp și de altceva, nu am timp de teorii din alea.
Eu mă ocup direct de con-spirații.
Nici cu părerea nu îmi place să dau.
SH? Alieni? Ce am eu cu ei?
Menajerie cu oameni concepuți la beție este peste tot.

| doctorandus a răspuns:

Destept mai e sadrian46. Inca n-a aflat ca doar betia mamei cand e gravida afecteaza fatul.

| chuckmanson a răspuns:

Nu,într-un Univers atât de mare, șansele ca viața să se mai poată repeta măcar o dată sunt destul de mari. Pe de altă parte șansele ca orice religie să fie religia adevărată sunt nule.
Nu poți face comparație între cele două. Totuși, cei care cred că extratereștri ne vizitează sau au construit Piramidele au o problemă!