| Wehrmacht a întrebat:

Momentan nu dispun de o plita electrica. Poate afecta experimentul daca in loc sa fierb o substanta pe asa ceva o fac cu o...chestie d-aia rotunda de metal care se introduce in substanta si o incalzeste? Nu stiu cum ii zice acelei chestii.E ceva metalic in forma de spirala care se baga in priza si fierbe lichidele in care este pus(apa de obicei, pentru cafea cand esti plecat de acasa
Ce vreaus a fierb? Pai niste inalbitor.Fara intrebari stupide. Daca raspundeti ziceti ceva folositor.

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Termoplonjorul ala e metalic, si cred ca ar reactiona cu inalbitorul care e puternic caustic, deci coroziv. Nu e in regula sa bagi intr-o solutie supusa unui experiment un alt element care nu face parte din acel experiment si care ar putea interfera in reactiile chimice pe care vrei sa le produci.
In ce recipient vrei sa fierbi solutia? si asta conteaza... in laboratoare se folosesc vase de sticla sau ceramica. Poti folosi un vas de sticla termorezistenta pe care il poti pune pe aragaz, cu o plita metalica sub el. Oricum, nu baga fierbatorul in solutie happy

| Wehrmacht explică (pentru Kaℓi):

Daca il pun pe aragaz umplu bucatoaria cu clor gazos.

| Kaℓi a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa e, dar unde aveai de gand sa executi fierberea? chiar si in aer liber trebuie sa stai aproape sa supraveghezi recipientul si esti expus la clorul degajat. Daca ai o hota electrica buna aragazul e cea mai buna varianta. De fapt, cea mai buna e o nisa cu tiraj de aer, si fierberea sa o faci pe o baie de nisip incalzita cu arzator de gaz reglabil.
Pare periculos ce vrei sa faci happy

| Wehrmacht explică (pentru Kaℓi):

Nu prea am ce supraveghea.Nu trebuie sa stau fix langa clorul degajat.Sunt in siguranta cam la 6-10m.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma terioristule nu e tot aia.ce tu cand faci dus, e tot una ca atunci cand te bagi in cada? pai una e plita, si alta e hierbatoru.

| Wehrmacht explică (pentru anonim_4396):

Adica plita nu-i fierbator si fierbatorul nu-i plita? Pai asta-i logic.
Deci ar afecta formarea clorurii de sodiu si cloratului de sodiu din hipocloritul de sodiu?

| vangaelis a răspuns:

Se numeste fierbator. Nu recomand sa fierbi inalbitori pentru ca nu dispui de un sistem de control al vaporilor care de altfel sunt toxici.

| Wehrmacht explică (pentru vangaelis):

Stiu.Nu vreau sa fierb inalbitor ca asa mi-a venit mie.Gazul toxic este Clorul, care este galben/galben verzui.Il vad, si nu stau langa el cand se face reactia.Am spus de fierbatorul acela tocmai pentru ca asta nu este ceva de facut in casa la aragaz.
Intrebarea era daca ar fi vreo diferenta intre a baga un fierbator in inalbitor si a il pune pe plita(in afara ca fierbatorul nu-i plita si invers...).
Experimentul mai detaliat:
Se fierbe inalbitorul pana incep sa apara cristale in el.Cand se intampla asta se opreste caldura si se adauga o solutie saturata de KCl(clorura de potasiu) pentru a reactiona.
Cand se fierbe inalbitorul, hipocloritul de sodiu incepe sa formeze clorura de sodiu si clorat de sodiu.Asa ar trebui sa se intample daca as incalzi inalbitorul pe o plita. Vreau sa stiu daca fierbatorul bagat direct in inalbitor ar afecta cu ceva.

| Cr1st1ii a răspuns:

Ai putea incerca. nu are ce sa se intample, eventual sa se coloreze rejoul. big grin

| lollipops a răspuns:

Eee, o viata ai. Pune si ne spune si noua.