Întrebare recomandată | AirănMeidăn a întrebat:

Muzica pe care o ascultam influenteaza felul in care gandim, sau felul in care gandim ne influenteaza gusturile muzicale?

41 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că şi una, şi alta, într-o oarecare măsură, depinde de la caz la caz.

| sabin89 a răspuns:

Eu cred ca a doua varianta e mai aproape de realitate. De la ganduri pleaca totul, nu numai gusturile muzicale; ce vrem sa facem, cum vrem sa fim. Cocalar sau o persoana cu demnitate, terchea-berchea sau un om citit, educat (facultati, cariera...).

| 4b a răspuns:

Spune-mi ce asculti ca sa-ti spun cum vei muriwinking

| KodrutZ a răspuns:

Se intrepatrund, in principiu. Buba e ca depinde si IQ, nu doar de modul de viata. Astia mai saraci cu duhul nu vor putea niciodata sa aprecieze un Pink Floyd sau chestiile avantgarde contemporane (as putea da j'de mii de exemple aici, dar cred ca Arcturus si Winds sint suficiente). Daca e sa discutam de duritati muzicale, depinde si de ce experienta ai cu genul respectiv si cele care il premerg. Nu o sa intelegi absolut nimic din Hypocrisy de exemplu daca tu nu ai degustat pe indelete chestii gen Black Sabbath, Metallica, Slayer. Unde mai pui ca depinde si pe ce scule asculti. Multe trupe aparent dure au niste chestii super misto in spate (nebunii cu a doua sau a treia chitara si clapa, linii demente de bas, etc) dar daca tu le asculti de pe YouTube cu niste boxe de 20 RON...

| BiuL a răspuns:

Cred ca mai degraba muzica ne influenteaza starea de spirit, nu modul in care gandim.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Anturajul ne influenteaza gusturile muzicale, mai ales daca suntem adolescenti.

| Exilee a răspuns:

De fapt... NU. Ea poate doar sa stimuleze ambitia si sistemul limbic ( portiunea din cortex ce este specifica instinctelor /actelor comportamentale).

| CinevaNou a răspuns:

Cel mai probabil ambele.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Muzica, exprima-mi personalitatea"

| Sociopat a răspuns:

N-ar fi la modul "felul in care gandim ne influenteaza gusturile muzicale" duce la "Muzica pe care o ascultam influenteaza felul in care gandim"? Imagineaza-ti ca esti o vaca si vrei sa te mulgi.Iti conectezi mulgatorul la uger si dai tare. Apoi continui sa te mulgi pentru ca deja o faci si asta voiai in prima instanta.
Nu stiu...Intrebarea asta necesita o contemplare pe veceu.

| AirănMeidăn explică (pentru Sociopat):

Vacile nu se mulg singure

| Sociopat a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Intelegi tu ce vreau sa zic.Nu esti prost.Alta comparatie nu mi-a venit pe moment.

| AirănMeidăn explică (pentru Sociopat):

Hah, ma simt flatata. Nu ar trebui. In regula, da, m-am prins ce am vrut sa spui.

| Exilee a răspuns (pentru Sociopat):

CIne a zis ca vaca are si aceasta nevoie de a si-o satisface?

| Sociopat a răspuns (pentru Exilee):

Ba, nu stiu.Lasa-mi vaca in pace.

| Darkmagic a răspuns:

E un melanj...
Gandurile genereaza uneori si gusturile muzicale, si in acelasi timp, gusturile muzicale, genereaza ganduri, si anumite stari.
Ai dat exemplul tau, esti o persoana calma, si asculti rock.
Ai omis insa sa precizezi faptul ca tu receptezi muzica rock in interior, iti genereaza emotii si imaginatie tinute in interior de chiar calmul tau.
Pe o "scara", genul muzical - gandire, cei mai simplisti sunt ascultatorii de manele si rap, iar la polul opus, marii ganditori asculta muzica clasica.
La mijloc, sunt restul genurilor...iar asta e mai mult decat clar, e statistica, si sociologie.

| ALGator a răspuns:

Ca să dai un răspuns trebuie să te întorci și la copilăria timpurie:1-3 ani, dacă ai noroc să păstrezi amintiri de atunci. Acolo e originea care îți spune ce a fost mai întâi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As spune a 2-a varianta. Daca eram alt gen de pers. probabil n-as mai fi preferat in genere muzica clasica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele par a fi corecte.

| userul7200 a răspuns:

Io atata stiu ca ascultam ce muzica ne place, sa zicem tie nu-ti place dubstep da ai gasit una foarte faina care nu-i ca si celelalte, asta nu inseamna din prima ca iti place dubstep, END.

| Diavolcata a răspuns:

Dupa mine, cred ca "lucreaza impreuna" ambele, daca ascultam o muzica violenta e clar ca ne "Facem" pe loc violenti, daca ascultam una de :joc" dansam si s.a.m.d. Succes!

| bleakk a răspuns:

Pana sa influenteze muzica ce gandim, mai inainte influenteaza gandirea noastra muzica pe care o alegem.

| Addaa1998 a răspuns:

Felul in care gandim ne influenteaza gusturile muzicale!

| Mykymu a răspuns:

Cred ca felul in care gandim ne influenteaza gusturile in muzica. Daca esti o persoana mai dura, vei aproba melodiile dure, dar daca esti o persoana calma o sa vrei sa asculti ceva cat mai linistit. Pana la urma, nu poti sa asculti o melodie daca nu iti place. Trebuie ca mintea ta sa vrea acea melodie.
Funda? happy

| AirănMeidăn explică (pentru Mykymu):

Pot spune ca sunt o persoana foarte calma, dar ascult in majoritatea timpului rock, si mai multe genuri de metal.

| MariuS88c a răspuns:

Ambelehappy

| catanavip a răspuns:

Felul in care gandim normal

| biencutza123456 a răspuns:

Asta chiar este o intrebare la care sa meditezi.Eu una consider ca cele doua merg mana-n mana pentru ca daca de exemplu ascultam o muzica relaxanta, de meditatie, care ne place ea imediat ne induce o stare de relaxare si buna dispozitie.De asemenea si persoanele ce prefera muzica rock spre exemplu sunt mai atrase de partea aceea de satanism sau ceva in genul asta(nu prea ma pricep la genul rock)si fiind mai atrasi de acea parte de rau metalica, satanism asta le influenteaza si gustul muzical, stilul vestimentar, frizura si altele...Parerea mea.

| AirănMeidăn explică (pentru biencutza123456):

Cate prejudecati intr-un singur raspuns.

| biencutza123456 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Aha,deci asculti muzica rock.Acum inteleg de ce te-a suparat mesajul meulaughing.Tu ai pus o intrebare si eu ti-am spus parerea mea sincera.Personal nu suport pustii aceia disperati dupa atentie care se cred,, cool"doar pentru ca asculta muzica rock, metal sau sunt emo si se taie pe maini...Ce sa spun? Mi se par doar niste porcarii copilaresti.Ce este intr-a devar grav este ca am vazut si adulti de peste 30 care se cred rock-eri.Trist dar adevaratbig grin

| AirănMeidăn explică (pentru biencutza123456):

Pai, eventual acele persoane care au peste 30 de ani, chiar asculta rock, nu doar pretind sa fie "rockeri". Cat despre pustii aia, nici eu nu-i suport.

| biencutza123456 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Uite iti spun sincer de unde faptul ca eu nu prea suport astfel de persoane.Un singur caz concret am, un tip pe care il stiu.Omul are 36 de ani, e om in toata firea si se poarta cu par lung strans in coada, nebarbierit si imbracat doar in piele sau musama neagra(Dumnezeu stie) si bocanci in picioare fie vara sau iarna.Totusi nimic de condamnat pana aici.Personal nu imi place stilul acesta dar fiecare are dreptul sa se poarte cum ii place, e in regula.Dar de aici si pana la a bea, a se droga...asta nu mai inteleg.Nu se tine de serviciu, cand ia banii 3-4 zile nu da pe la serviciu pana nu cheltuie toti banii pe bautura prin baruri, sunt noapti cand nu ajunge acasa fiind mort de beat, tatal lui sta la tara si doar mama sa lucreaza si cand e baut o bate pe saraca femeie si cate si mai cate.Pai scuza-ma dar la varsta de 36 de ani sa te intretina parintii ca tie iti place sa cheltui banii pe bautura,pe tigari si droguri, sa-ti bati parintii, sa nu aiba saracii incredere in el ca vinde lucruri din casa, sa nu ai tu pana la varsta asta o familie, niciun rost in lume....Asta nu mai inteleg.Asta nu e om.Si asta se intampla cand tinerii continua cu acest fel de a fi de a fi,, rocker" si adult.

| AirănMeidăn explică (pentru biencutza123456):

Intr-adevar, dar nu ar trebui sa ii consideri pe toti intr-un anumit fel din cauza acelei persoane.

| biencutza123456 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu doar acea persoana este cauza...Mie personal nu imi place muzica zgomotoasa tip metal, imi creeaza o stare de neliniste amestecata cu nervozitate.Este doar parerea mea, gusturile nu se discuta.

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Felul in care gandim influenteaza genurile muzicale.

| GoodDay9 a răspuns:

Eu ascult muzica rap/hip-hop, eu de obicei sunt sociabil dar introvertit.Nu ajunge acea persoana la 'inima' mea pana nu sunt eu sigur ca e o persoana demna de a-mi fi prieten.In general prefer sa am langa mine cativa prieteni buni decat 100 ca sa zic asa. Nu stiu daca are legatura cu intrebarea ta, dar cred ca bate pe acolo.

| Xboyhb a răspuns:

Buna intrebare! Cred ca daca muzica pe care o ascultam e cea care ne place cu siguranta ne influenteaza starea de spirit, perceptiile si emotiile, cred ca asta se intampla si in cazul in care ascultam ceva ce nu ne place reactionam urat, cand iubim de exemplu si asculti ceva romantic melodia iti poate amplifica putin starea de spirit, cat despre gustul muzical el este implementat de persoanele din jur, prietenii, grupurile din care faci parte, si putin din ceea ce asculti tu zilnic, cred ca nu exista o etica aici gen aia care dorm pe strazi nu asculta opera, pana la urma cred ca ar fi bine sa tragem un fum si sa ne gandim mai bine la intrebarea zilei pe care ai pus-o tu happy

| YukineChan a răspuns:

Cred ca felul in care gandim ne influenteaza gusturile in muzica. Daca esti o persoana mai dura, vei aproba melodiile dure, dar daca esti o persoana calma o sa vrei sa asculti ceva cat mai linistit.big grin

| 123456789060405842 a răspuns:

Sau felul in care gandim ne influenteaza gusturile muzicale

| Dumitreizer a răspuns:

Dupa parerea mea nu conteaza ce muzica asculti. Eu sunt un tip linistit si totusi ascult heavy metal dar si pop si muzica clasica. Conteaza doar gusturile tale. big grin funda te rog