| Fantastic7 a întrebat:

Cât de mult credeți că ne influențează genul de muzică pe care îl ascultăm? Ați observat şi la voi înşivă asta? Dacă da, în ce sens?

11 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Dar eu ascult o grămadă de genuri muzicale... Înseamnă că am personalități multiple?

| FadetoBlack a răspuns:

Depinde de om.

| Duucu a răspuns:

Depinde de caracterul persoanei.În general cei care se lasă ușor influențați încep să devină ce ascultă. Oameni fără caracter...

| LegionarulRoman a răspuns:

Da.Nu exista o influentare cat de mica care sa nu afecteze.Nu trebuie sa asculti rock si sa arati ca unul, dar la nivelul sufletului sau a unor particularitati ale gandirii tot vei fi afecatat.Nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. dizarmoniile imi lucreaza anxietatea, alteori muzica pe care o ascult e atat de calma si repetata tocmai din cauza acelei anxietati, incat acel spatiu, i-as spune aura din afara pieptului meu devine prea linistita mult prea linistita ca sa mai pot face ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai pus intrebarea de ce atunci cand- spre exemplu o persoana se simte trista incepe sa ascule melodii triste devenind tot mai trista sau atunci cand o persoana este indragostita ii face o mare placere sa asculte piese care sunt in concordanta cu sentimentele sale?!

O alta chestie interesanta thinking happy... manelele sau muzica rock

Se pare ca cei care asculta PERMANENT aceste genuri de muzica se schimba comportamental intr-un anume sens... thinking( poate ai remarcat si tu asemenea ''efecte''asupra anumitor persoane pe care nu le-as putea numi decat ''INFLUENTABILE'' -eu am observat)...

Nu toti devenim insa ceea ce ascultam!
Eu spre exemplu ascult aproape toate genurile de muzica si nu as putea spune ca un anumit gen de muzica are un anumit ''efect mai special'' asupra mea... thinking happy

| musiiic a răspuns:

Eu cred că persoanele care cred tot ce aud sunt destul de influenţate de muzică în general.
Acum depinde şi de genul de muzică ascultat.

| Swan39 a răspuns:

E imposibil să nu te influenţeze în absolut niciun fel. Relaţia, să-i zicem aşa, dintre muzică şi persoană merge în două sensuri: de la tine înspre ea fiindcă te reprezintă, într-un mod sau altul; interiorul tău, anumite sentimente, emoţii, gânduri, trăsături se reflectă şi se regăsesc în muzica pe care alegi să o asculţi (important cuvântul acesta - până la urmă, alegi muzica pe care o asculţi, şi sunt motive pentru care asculţi un anumit gen de muzică şi nu altul). Şi de la muzică înspre tine fiindcă muzica TRANSMITE - acesta e şi scopul muzicii - să transmită ceva, să-ţi ajungă la inimă şi în gânduri, să te facă să simţi tot felul de sentimente şi să-ţi provoace diverse stări copleşitoare, cuprinzătoare.

| KindaWeirdo a răspuns:

Ai vazut tu rocker cu cruce de " haur" la gat? sau manelist in piele si cu bocanci? Parerea mea este ca la fel cum suntem ceea ce mancam, tot asa reflectam muzica pe care o ascultam.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindaWeirdo):

Nazi

| KindaWeirdo a răspuns (pentru anonim_4396):

Deloc laughing)