| RAY a întrebat:

Nu lipsa frici explica multe minuni din ziua de azi? oare ratiunea te opreste sa omori pe cineva sau frica? frica sau ratiunea ne opreste sa comitem ilegalitati? e omul in stare sa fie bun fara a avea frica?

12 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu cred ca da. Ratiunea ne opreste din a comite ilegalitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ratiunea implica si frica, frica de cele mai multe ori nu implica si ratiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare ratiunea te opreste sa omori pe cineva sau frica?
Nici una, nici alta ci empatia.
frica sau ratiunea ne opreste sa comitem ilegalitati?
Depinde de infracțiuni, dacă de exemplu vorbim de furt, absența acestestei infracțiuni are mai multe lucru la bază, precum:
Frica de sacțiune pe care ai spus-o și tu, nivelul de educație, instinctul de auto-conservare a reputație, și acea moralitate intrisecă care îți dă sentimentul de vinovăție și care este o extensie a empatiei.

| JetBlueJet a răspuns:

Pe mine frica ~in cele mai multe cazuri~ m-ar opri sa fac lucruri de genul asta. Nu vreau sa stau la bulau laughing
Cred ca daca n-ar fi frica probabil pe planeta ar exista doar jumatate din populatia existenta azi.Zic si eu laughing

| doctorandus a răspuns (pentru JetBlueJet):

Cand oftici un cocalar si scoate cutitul, el o face dintr-o emotie puternica, nu se mai gandeste ca daca mori tu el va face multi ani de parnaie. Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Omor#Uciga.C8.99ii

Pedeapsa pentru omor vine cand faptul e deja consumat, d-aia inchisoarea in general nu-i indreapta pe infractori. Ar fi mai utila o zgarda electrica sa-l curenteze cand vrea sa duca mana la cutit, dar in societatea noastra nu se admite asa ceva.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Citeste despre psihopati. Si te vei lamuri.

Astia nu sunt umani. Sunt roboti organici. Si exact asa ne-am purta si noi in locul lor. Sau cel putin eu. Sau mai rau cu mult chiar...

| RAY explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Http://www.gandul.info/......ni-1072166

persoanele din expriment erau persoane apreciate in orasul lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Psihopați nu au emoți sau empatie, deci nici un simț al moralități. Un om care are simț al moralități dar încalcă normele morale e imoral, un om care nu le are este amoral.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

A da, știu experimentul, am văzut acum ceva timp un documentar pe Discovery Science.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru RAY):

Bine, daca te vei documenta ceva mai profund vei realiza de fapt ca in mare experimentul este made-up. Profesorul a COORDONAT TOT. Si el a scris ce a vrut in raport ca era disperat despre acea idee.

Oricum, majoritatea sunt rapanosi si asa. Deci nu-i total fals.laughing

Vizavi de psihopatie, da, sunt amorali. Doar ca diavolii astia inteleg perfect ce este bine si ce e rau pentru noi, ei insisi. Lucru similar valabil si pentru moralitate sau imoralitate. Unul de asta ar fi in stare sa fure de la gura unui copil muritor de foame chiar daca-i milionar. Unul din asta daca are tendinte sadice te pune sa iti mananci stomacul dupa cateva zile de foame si iti leaga intestinele de gat, facand substitut de franghie. Daca dai de unul de asta sau stii DE ORICINE CA E DIAGNOSTICAT CU PSIHOPATIE CLINICA, sau SOCIOPATIE (cumva similare dar difera de la origini) FUUGI. Nu vrei sa ai probleme cu unul de asta. Lucrurile care te inspaimante de MOARTE pe mine si tine pentru ei sunt ca.caturi. Nu ii afecteaza deloc.

Numeroase studii confirma faptul ca psihopatii sunt imuni la:

- PEDEAPSA (de orice gen.)
- UMILINTA SOCIALA (incapabili de a simti rusine, jena, deci la unul de asta poti sa ii iei hainele si sa il lasi gol in public sa ii pui si viagra in bautura, poti sa il UMILESTI in orice fel, tot ce faci e sa il enervezi atat tu cat si cei care rad de el, a 2-a zi fiind chiar mai cocos decat era deja...)
- IZOLARE
- RESPINGERE
- STRES
- ISI ASUMA RISCURI (si tampee)
Psihopatului ii pasa doar de ce crede el insusi despre el, rusinea fiind una privata, caz in care este si narcisist patologic, dar neavand legatura cu circumstantele externe.

Adica ii este rusine lui de el insusi. Dar nu il va impiedica sa faca ce vrea oricum.

In fine, ceea ce am mentionat este valabil strict pentru psihopatul de gradul 1. Dar este adevarat tot te asigur.

Pare ca oamenii astia sunt paraleli cu ceea ce distruge psihic fiecare om de rand. Cu cele mai nasoale emotii, situatii. etc.

Cum poti opri unul de ala?

| ExprimareLibera a răspuns:

Dimpotrivă, fricile patologice inventate de om pentru a persecuta si a manipula indivizii. Pentru ăștia sunt făcute miracolele.
Rațiunea ne oprește de la ilegalități, desigur. Asta e cel mai important lucru care ne deosebește de animale.

| qSabrina a răspuns:

Buna. Ca tot se vorbeste despre psihopati, intr-adevar, frica ne opreste din actele de violenta. Ratiunea te face doar sa planuiesti mai bine un omor, pardon, act de violenta.