| LaviniuA a întrebat:

Nu stiu cum e la voi, dar in Buc e cald rau. Chiar simteam ca ma sufoc pe la pranz.

Deci cum e la voi in oras? Ce s-a intamplat si ce se poate face cu temperaturile astea mari?

Am auzit ca ar trebui sa renuntam la carne, ca animalele trag parturi, si creste amprenta de carbon >- incalzirea globala.
Eu am cam mancat de toate anii astia si am mustrari de constiinta sad

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La temperatura creata de motoarele masinilor nu se gandeste nimeni?
Un motor de masina emana mai multa caldura (100km, in oras) decat o centrala termica de apartament, intr-o luna.

| Simpatic a răspuns:

A fost cald si la mine dar eu nu-s din Bucuresti si nici nu imi doresc sa fac parte din elita voastrawinking
oricum de maine in cam toata tara (o buna parte a ei) o sa fie 'nasoleala'
vremea actuala este un complex de genul ras cu plans din care rezulta balega de manz, cu alte cuvinte azi cald maine frig, azi frumos si bine maine vijelii si ploi abundente

din nou pui o intrebare si apoi dai si niste argumente specifice tie, dar imi place stilul si caterinca tawinking

sa ne auzim cu bine si sa nu ne ia apa zicwinking

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Eu in urma cu mult timp, cand am auzit-o pe asta cu parturile de vaca chiar am crezut-o. Era un documentar american gen teoria conspiratiei spalare pe creier big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru LaviniuA):

E o tâmpenie doar să gândești la faptul că animalele ar polua.Trist ce am ajuns să debităm din lăcomia pentru a avea cât mai mult și prin orice mijloace nepăsându-ne de nimeni și nimic și uite așa se ajunge la autodistrugere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine abia au fost 23 de grade, iar din seara asta scad temperaturile, au venit ploile.
Pentru a combate incalzirea globala, oamenii de stiinta zic ca trebuie sa punem taxe.
Eu sunt mai prost, cred ca ar trebui sa punem sisteme de reducere a emisiilor poluante la vapoare, trenuri si utilaje, care in prezent nu au aproape nici o restrictie, desi polueaza mai mult decat parcul auto, caruia i s-au impus toate restrictiile posibile.
Alta solutie, ar fi sa nu mai taiem ca boii toti arborii din curte, de dragul feng-shui-ului si a gazonului cu aspect de mocheta la 2 lei/mp. Adica sa lasam natura sa traiasca.
Asfaltarea si betonarea spatiilor libere ar trebui, de asemenea, evitata.
Daca te uiti in majoritatea oraselor, au asfaltat, betonat sau pavat zone in care puteau fi 2 copaci sau un gard viu, care ar fi schimbat aerul in zona. Nu ma refer neaparat la oxigenul generat, ci la temperatura. Umbra unui copac face mult.
Deci, cumparati teren si plantati copaci. Copaci autohtoni, nu palmieri incrucisati, ca aia nu ajuta la nimic.

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda trebuie lasata natura sa-si faca damblaua laughing vorba cantecului "Mai avem nevoie si de iarba"

| ioana748 a răspuns:

Suntem si multi in București. Poluare din toate partile.
Aerul a devenit din ce in ce mai irespirabil intr adevar.
Si oamenii din ce in ce mai iresponsabili din păcate.
Eu as avea mustrări de constiinta daca m as plimba cu masina aiurea prin oraș.
Seara linistitahappy

| AvakinAndrei a răspuns:

Îți zic foarte sincer! Eu urăsc vara pentru ca este foarte cald, iar mie nu îmi place căldura..nu se mai aerisește casa cu aer curat etc. va fi din ce în ce mai cald