| zzzuperman a întrebat:

" O femeie poate ierta cateodata un barbat care incearca sa o seduca, dar niciodata pe barbatul care rateaza o ocazie atunci cand i se ofera."

Ce ziceti fetelor? Adevarat?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

O femeie adevarata niciodata nu se va oferi.Intuitia, daca nu inteligenta o vor feri de asemenea situatii.Sunt absolut convinsa ca nu trebuie sa provoci, ci doar sa simti. Iar daca floarea inimii se deschide, albina dorita va simti mireasma ei.Si va veni caci nu o oferta e aceea, ci o vraja ce cheama fara cuvinte.Cat despre seductie, nu e decat un joc pe care accepti sau nu sa il joci. Unei invitatii seducatoare ii poti raspunde zambind:"Nu, multumesc.Imi petrec seara cu mine insami". Si nu va fi nimic de iertat. Dar poate ca nu inteleg eu lumea si e asa cum spune citatul. Mi-e strain felul acesta de a gandi.Pretuiesc poezia unei relatii iar nu interesele ce ar putea-o conduce. Ocazie si oferta, oferta si ocazie, niste termeni ce exclud subtilitatea feminitatii.Prea negustoresti. Dar daca toate spuneti ca e adevarat, presupun ca aveti dreptate.Totdeauna am simtit ca e ceva in neregula cu mine :un soi de farmec a insotit mereu tot ce am iubit in aceasta lume.

11 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Aşa este. De acord!

| Arthur a răspuns:

Da. Îl va considera fraier şi nu va lua în considerare faptul că acesta poate nu a avut apetitul necesar.

| Bacemi a răspuns:

Adevarat. Nu iti doresti sa vezi o femeie refuzata. Daca un barbat nu vrea sa o seduca desi ea da dovada ca ar fi disponibila, va fi tinta ei multa vreme. Ironii, rautati, vorbe grele. Va fi irascibila multa vreme. Sa nu mai vorbim de momentele in care trebuie sa dea nas in nas cu acel barbat din nou.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da, aparent le raneste grav la orgoliu si nu isi pun problema sa te ierte sau sa te inteleaga. Evident ca situatia poate fi valabila si in cazul barbatilor refuzati, toti avem latura masculina si feminina. Problema e ceva mai profunda si plina de conotatii, tine de natura unor forte universale, nu de egoism. Insa, reducand gestul la nivelul social, nu e nimic atat de grav si daca nu esti dispus sa te incurci cu cineva atunci cel mai bine e sa fii sincer si delicat, fiecare suntem ceea ce suntem si nu intamplator, asa ca asculta-ti constiinta si urmeaza-ti aspiratiile, nu presiunile din exterior.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Adevărat, o încercare de seducere este, până la urmă, un omagiu adus frumuseţii şi personalităţii ei, va fi flatată chiar dacă nu e interesată. S-o refuzi însă, când ea ţi se oferă, e mai rău decât o crimă de lezmajestate, sapă adânc în auto-respectul şi încrederea în sine, refuzul e perceput ca o palmă peste bot chiar dacă e făcut în mod elegant.Se pedepseşte cu lungi şedinţe de voodoo în care păpuşa ce-l întruchipează e înţepată repetat cu ace înroşite în foc... dacă funcţionează ori nu, asta nu mai ştiu, că n-am încercat dar, probabil, ideea în sine te face să te simţi mai bine...

| Luori a răspuns:

Baietii in incercarea de a seduce o fata pot deveni nesimtiti, chiar si mai rau. O femeie poate trece cu vederea aceasta scapare a lor, nebagandu`i in seama. In schimb daca fata da semne si isi incearca norocul, dar in zadar, aceasta nu uita laughing
.

| miauu a răspuns:

Da asa-i
bine spus

| spaikizz a răspuns:

Da! E chiar foarte urat din partea unui barbat sa respinga o femeie. Nu il va ierta niciodata si se va razbuna. Ok! Nu iti place de ea nu iti place, dar sa o respingi cand ea ti se ofera, adica esti un fatalau! (Ma rog! Nu tu, vorbesc in general.)

| bubblesx a răspuns:

Absolut adevarat:X!

| BuburuzZzu` a răspuns:

Foarte adevarat smug

Sau
"Nu face o femeie sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile" (referitor la barbati)
Si asta e adevarat.

| Onutza_3747 a răspuns:

Da e adevarat; x