| bleakk a întrebat:

O mica descriere a persoanei care consider ca sunt, deci perspectiva mea cu privire la mine, cum ma vad eu.
Sunt genul de persoana care are sau cel putin isi doreste/tinde catre o "viata sociala", in sensul ca imi plac iesirile, poate si cluburi, in general, locurile unde pot socializa cu persoane, locuri unde te poti distra in felul acesta. Pe de alta parte, sunt si o persoana careia ii place sa citeasca, sa se dezvolte personal(poate mai lenesa uneori si care nu are vointa), dar simt interes pentru astfel de activitati, ma pasioneaza si filosofia (chiar si subiecte mai taioase si greu de digerat pentru un baiat de 18 ani). In fine, spun acest lucru ca sa va dati seama de un oarecare paradox. Sau nu neaparat un paradox, vreau sa fac referire mai mult la faptul ca sunt o persoana care se adapteaza usor situatiei, poate chiar speculanta care detine un bagaj destul de bun de cunostinte si pe care le foloseste,zic eu, cand trebuie. O persoana flexibila. Pe deoparte,pot discuta lucruri banale precum pariurile sportive, agatatul fetelor, copilarii, pe de alta parte, ma pot avanta usor si in teme filosofice, discutand despre dogme religioase ( desigur cat cunosc, nu ma avand in lucruri pe care nu le stiu ca un habarnist notoriu). Recunosc cand nu stiu ceva si nu ma bag in subiect, iar daca sunt suficient de interesat si pasionat pe moment, ma pot pune sa studiez macar putin subiectul. Imi plac lucrurile inteligente, glumele bune, filmele, de asemenea, din care pot extrage ceva, un mesaj, o idee.
De obicei, dupa cum spuneam, nu vin cu idei pripite, iau o pauza, gandesc putin situatia, iar daca stiu, intervin (aici in diferitele contexte, fie la scoala, fie intr-un grup). Mi se pare normal si sa spun "nu stiu".
De asemenea, admir persoanele inteligente care au reusit in viata (pe cai curate si depinzand de ele), persoane specializate intr-un domeniu, dar care nu s-au fixat doar pe acesta si cunosc si din alte sfere. Pe langa admiratie, pot spune ca am si un oarecare spirit critic, observ destul de usor greseli ( poate gramaticale sau de logica) prin care o persoana vrea fie sa induca in eroare, fie este ea gresita.Cam asta ar fi o mica descriere sincera a persoanei mele.Probabil am omis anumite amanunte, dar cam atat. Scriind aceste randuri, mi-am dat seama ca sunt si o persoana care pierde timpul pe un site ca TPU, descriindu-si propria persoana. Ironia sortii.
Ce parere v-ati facut din cele citite?
PS: Prin asta, este posibil sa gasesc persoane care gandesc ca mine, care au poate aceleasi principii si actioneaza la fel. Sunt tare curios.

20 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Ești un puști puturos, care din prea mult confort, nu e capabil nici să se aciueze la un grup de prieteni, dar nici să își satisfacă cerințele intelectuale.
Și ca tine mai sunt și ceilalți puști care, nici în car nici în căruță, se simt neînțeles și enigmatici.

Sau cum spune porcușorul, INTJ ELMQ SALAM ALEKU!

| bleakk explică (pentru Drolja):

Hmm, cred ca ai tras concluziile gresite.
Mi se pare eronata sintagma:"care din prea mult confort, nu e capabil nici să se aciueze la un grup de prieteni"
Eu cand spuneam ca "sunt genul de persoana care are sau cel putin isi doreste/tinde catre o "viata sociala", in sensul ca imi plac iesirile, poate si cluburi, in general, locurile unde pot socializa cu persoane", nu eram ironic, nu stiu cum ai putut concluziona opusul. Pe de alta parte, cred ca ai dreptate cand spui ca reusesc mereu sa-mi satisfac cerintele intelectuale.

| J0B0MAT a răspuns:

Ești o persoană ok. Mai ok decât mulți zic eu.

| AirănMeidăn a răspuns:

Esti narcisist

| bleakk explică (pentru AirănMeidăn):

Da vere, sunt narcisist. Am incercat si eu sa ma descriu cum ma vad si trebuia sa fiu modest, sa spun ca nu-i nimic de capul meu si ca viata mea e TPU. Ai mare dreptate, iti multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant si ca m-ai ajutat sa constientizez ca sunt pe drumul gresit.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru bleakk):

O iei prea in serios
sincera sa fiu eu nici nu citisem intrebarea

| suffarstar a răspuns:

Este important cum te vad ceilalti, conteaza? Mediteaza la aspectul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te gandesti prea mult la tine. nu esti pur si simplu o achizitie de care te bucuri, e deja timpul sa iti folosesti mintea la o vocatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum zicea si vidalatriste, esti doar... tanarul de rand care nu si-a gasit inca o vocatie, ceva ce defineste, ce te separa de restul. Deocamdata nu te deosebesti cu nimic din tot ce ai descris. Esti ca cineva care nu prea si-a gasit exact calea prin viata si se treaba incotro s-o ia.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma ca intrevin, dar de ce consideri ca, prin aceasta descriere, am incercat sa ma deosebesc de altii, asa cum spui tu? Nu am vrut sa para nimic special, ci din contra, sa aud o parere, sa gasesc persoane care poate gandesc asemanator, nicidecum sa fiu deosebit. Legat de vocatie si "drum" in viata, iarasi, cum ai tras concluzia asta ca nu am facut referire directa sau nu am mentionat in mod special.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nici n-am zis ca te dai special, ci ar trebui sa gasesti o modalitate de a fi, fara sa te etalezi pe undeva cu asta, evident. Tocmai ca din ce ai descris pari destul de... comun.
Legat de vocatie, ramane valid, bre. Din ce ai descris si din intrebarile tale mai vechi de pe site, pari un pusti destul de codependent (de societate). Te intereseaza mult parerea lumii despre orice ai face si ai gandi. Mai e cineva pe site care seamana cu tine, unul hypothesis. Nu stiu de ce ma intrebi ca de unde am concluzionat una si alta, dar prin contul tau de pe TPU ne-ai oferit destule informatii.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Pari a pune prea mult suflet, un fel de Sherlock al TPU-ului. Putin dubios de altfel, dar inteligent, apreciez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nu sunt dubios. Sunt doar de mult timp pe site si vad ce postari curg pe el. Poate asta e singurul lucru dubios, ca iau prin surprindere.

| Porcusorul a răspuns:

Probabil ca potrivit lui Jung esti o personalitate de tip INTJ. Ok, poate ca iesirile in oras nu sunt caracteristice INTJ, dar e pe aproape.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Porcusorul):

Mai lasa-ma cu prostiile lui jung, tot universul se crede intj, si ce?

| Ragnarøk a răspuns:

Recomand departarea imediata de grupurile vicioase si cluburile obscure si concentrarea atentiei pe studiile tale. Aprofundeaza-ti cunostiintele actuale, dobandeste unele noi. N-o sa incerc sa te induc in sfera introvertita si sociopata dar incearca sa-ti alegi prietenii prudent si rational.
Mentalitatea ta de impartialitate nu-ti va aduce multe beneficii, zic eu.
Si reflecteaza si asupra motivelor actiunilor tale, ca mereu exista o logica. Incearca sa identifici ce reprezinta asa-zisii tai amici pentru tine si care este reala justificare pentru atitudinea ta de neutralitate. O seara placuta iti urez

| bleakk explică (pentru Ragnarøk):

Unul dintre cele mai bune raspunsuri de pana acum, fiind cat se poate de obiectiv si fara concluzii trase aiurea.

| KM3 a răspuns:

Bună! Interesantă descriere. Intr-o oarecare măsură s-ar putea să ne asemănăm. Și persoana mea este un fel de " paradox". Îmi plac petrecerile, majoratele și tot ceea ce ține de distracție și de dansat, în astfel de situații sunt chiar dezinvoltă, în ciuda faptului ca sunt puțin introvertită, timidă la început cu toata lumea până mă acomodez. Și mie îmi place să citesc, să mă cultiv. Și mie îmi place să întru în discuții serioase, îmi plac subiectele profunde, deși mai am și conversații banale. Și eu mă consider o persoana destul de inteligenta și vreau să învăț cât de multe lucruri noi. Admir persoanele inteligente, dar care dau și dovadă de bunătate și nu devin arogante cu ceilalți oameni din jurul lor, știind ca sunt inteligente. Lucruri precum respectul și cinstea mi se păr importante. Susțin mereu ca oricât de educați am fi sau credem ca suntem, felul cum îi tratam pe ceilalti spune aproape totul despre noi( pot spune ca acesta este unul din principiile mele). Și eu am un simț critic. Totuși, încerc să nu fiu dură cu nimeni, căci și mie mi se poate întâmpla să gresesc. Încă o ironie a sortii este acum faptul ca nu m-as fi așteptat să scriu aceste rânduri în această seara laughing

| bleakk explică (pentru KM3):

Interesant, ma bucur sa aud asta. Sunt curios ce varsta ai.

| KM3 a răspuns (pentru bleakk):

Am 16 anihee hee