| DracuIa a întrebat:

Omul cu cat evolueaza mai mult cu atat devine mai rau?
Dovedeste istoria acest lucru?
Sustineti aceasta teorie?
Explicati raspunsul dat

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dimpotrivă. Cu cât omul evoluează și își îmbunătățește condițiile de viață, el trăiește mai confortabil și devine mai îngăduitor cu ceilalți. Du-te în America să vezi de câte ori îl auzi pe "scuze me". Chiar dacă te ajută el cu ceva, tot el zice "thank you!", adică îți mulțumește că l-ai lăsat să te ajute. Și, în general, numai fețe zâmbitoare. La supermarqet, casierița, te cunoaște sau nu, îți zice "Hi, how are you today?"; tu zici "Great, tank you. How about you?"; ea "Good, thank you". Deci, toată lumea se interesează de cum se simt oamenii astăzi (how are you today). Noroc că toți spun că se simt "great" (chiar dacă îi macină bolile pe dedesubt). Dacă unul ar zice că nu se simte prea bine, să vezi cum ar lăsa casierița totul baltă și ar sări să-ți ceară amănunte, de ce te simți rău, ar chema și pe alții să vadă dacă te pot ajuta cu ceva. E nemaipomenit. Ehe, roadele evoluției, stimabile! happy

| Theo94 a răspuns:

Nu, oamenii de acum 500 sau 1000 de ani erau mai cruzi, rai in general. Cei de azi, majoritatea sunt mai buni, mai blanzi, mai empatici datorita confortului, educatie si a avansului stiintific.
In tarile civilizate ma refer, dar fenomenul continua sa se extinda si in tarile mai putin civilizate.

Se iau masuri impotriva discriminarii, rasismului, crimei, razboiului, etc.
S-au creat diverse organizatii internationale cum ar fi ONU (cea mai importanta) care are misiunea de a asigura „pacea mondială", „respectarea drepturilor omului", „cooperarea internațională" și „respectarea dreptului internațional".

https://ro.wikipedia.org/wiki/Organiza%C8%9Bia_Na%C8%9Biunilor_Unite
https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations

UNICEF, UNESCO, Curtea Penală Internațională (tribunalul de la Haga), etc. si probabil vor mai aparea in viitor.

Si vom continua sa fim mai buni asta daca nu se va intampla ceva cu civilizatia actuala si o vom lua de la 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii au fost întotdeauna cruzi, rai si dornici de putere! Ideea e ca avansul tehnologic îl face pe om din ce în ce mai mândru cum a spus Tolstoi cândva? Oamenii din ziua de azi vor doar sa facă bani și lucruri materiale și devin fără suflete, ca roboții? Dacă în trecut regii voiau sa cucerească, măcar își tratau unii supuși un mod uman, îi puneau doar sa plătească niște dări! Astăzi dacă un om ar conduce toată lumea, s-ar folosi de toată tehnologia de azi ca să controleze omul!