| Robert17x a întrebat:

Salut, voi credeti ca exista paranormalul? Aici ma refer la fantome, strigoi, demoni, etc. Eu sunt ateu si sunt confuz in legatura cu asta, pentru ca traiesc pe principiul"Nu cred pana nu vad". De mult timp ma intereseaza acest subiect, insa nu am dovezi concrete ca ar exista, pentru ca nu am patit lucruri paranormale si daca am patit, erau sub un mare semn de intrebare daca era ceva real sau in subconstientul meu. Voi ce credeti? A, inca ceva, ati avut si intamplari horror care v-au facut sa credeti?

Răspuns Câştigător
| Shadow1307 a răspuns:

Paranormalul e ceva creat de om ca explicatie a ceva ce l-a speriat/ingrozit/terorizat si nu a putut gasi o sursă viabilă si credibila la ceea ce i s-a intamplat. Daca esti ateu banuiesc ca traiesti dupa un singur principiu pe care l-ai si mentionat ei bine teoretic legea ateismului este aceeași "NU CREDE CEEA CE NU VEZI" urmeaza-ti principiul si cauta mereu originea raului sau originea oricarui lucru doresti dar iti mai spun ceva, in viața asta sunt tone de intrebari fara raspuns conteaza oare sa cercetezi asa mult asupra răului si paranormarului daca nici macar nu stii ca exista?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ca ateu nu ai credinta in dumnezei atat, in rest poti crede in fantome, desi nu e logic, din moment ce sunt basme, halucinati create de mintea umana

| Robert17x explică (pentru RAY):

Stiu, dar tot cred ca ar trebui sa existe o explicatie științifică pentru fantome, daca ar exista.De exemplu, fantomele nu au nicio treaba cu Biblia, ca nu mentioneaza nimic de ele, deci nu e nimic religios cand vine vorba despre fantome.

| gabicoo a răspuns:

Faci următorul experiment:
- mergi la magazin și cumperi o sticlă de jumate de "Lichior de viorele" Mona.
- bei pe nerăsuflate 2/3 din sticlă. După 5 minute vezi de toate: fantome, stirigoi, demoni. Dacă bei și restul de 1/3 ai șanse mari să vezi și îngeri!
laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu nu cred în horror-ități.
Bine. Dacă am avut de exemplu un coșmar sau ceva, asta nu înseamnă că există. Nu?
Și eu sunt pe acelaș principiu.

| MPersephone a răspuns:

Eu am trecut prin atat de multe lucruri inexplicabile, incat imi vine greu sa cred ca nu exista ceva ce noi nu intelegem. Am vazut, auzit si simtit lucruri inexplicabile pe tot parcursul vietii mele. Si o groaza de experiente nu le-am trait singura. Erau lucruri care se intamplau simultan cu mine si cu alte persoane cu care imi petreceam timpul.
Lumea se mira de mine ca nu ma tem de filme de groaza si eu le spun ca tot ce se intampla acolo, eu deja am vazutwinking

| Robert17x explică (pentru MPersephone):

Pai nici eu nu ma tem la filmele horror doar pentru faptul ca nu sunt horror laughing

| Ssssmokin a răspuns:

Nu cred ca exista chestii paranormale, deoarece acestea sunt in legatura cu "lumea spirituala", ceea ce eu cred ca nu exista. Stiinta nu a dovedit niciodata ca exista fantome, etc. ci din potriva a demonstrat exact contrariul.
Mie nu mi s-a intamplat nimic paranormal, dar au spus ai mei ca, cand am fost mic a pocnit odata tare dulapul dintr-o camera. Au spus ca s-a intamplat din cauza la draci. Chestia asta s-a mai intamplat odata cand eram prin generala, faza amuzanta ii ca eu nu am auzit nimic, am dormit ca pruncul. Ambele s-au intamplat noaptea. Ideea e ca au fost bubuituri tari.
Cu siguranta exista o explicatie stiintifica, fie dilatarea lemnului si contractia acestiua, fie altceva.

| Nătărău a răspuns:

Ca ateu ar trebui să te ghidezi după principiul "nu știu pînă nu văd" mai degrabă. Cu alte cuvinte nu mai da atîta recunoștință credinței. Credința e neștiință. Omoar-o cu totul, inclusiv din vocabular. Dumnezeul Bun al lor e din categoria spiridușilor la fel ca celălalt Dumnezeu, Rău, tot de-al lor, ambele fiind niște porcării.

| AG777 a răspuns:

Vezi informatia pe care cel mai multi dintre noi o avem este destul de amestecata si chiar fara sens uneori

De ex, orice teist e constient ca nu exista nici mos craciun, mos Nicolae, strigoi, moroi si alte inventii cu adevarat omenesti, insa

Eu totusi cred ca cineva sau ceva a creat atat lumea cat si universul, e foarte greu sa cred ca cela atat de inteligent si care este ghidat dupa niste reguli bine stabilite, ar fi putut aparea de la sine, insa cred ca de ex Dumnezeu se poate dovedi prin insasi actiunile sale in viata fiecarui om, stii cum e vorba, ce traiesti pe pielea ta, e cea mai buna dovada

| Robert17x explică (pentru AG777):

Pai actiunile tale din viata ta sunt datorita tie, nu datorita unei entitati despre care nu se stie nimic. Uite o parere si vreau sa raspunzi la eabig grinaca Dumnezeu e omnipotent, poate sa faca o piatra pe care nu o poate ridica nimeni, insa daca nici el nu o poate ridica, inseamna ca nu e omnipotent, iar daca poate ridica piatra, inseamna ca nu a putut face o piatra pe care sa n-o ridice nimeni, nefiind omnipotent nici in cazul ala. Iubesc acest paradox.

| sadrian46 a răspuns (pentru Robert17x):

Acesta este un paradox logic, căci în locul lui Dumnezeu poți să pui pe oricine, și la fel pățește.
Ca paradox logic are o rezolvare, dar nu o știu exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

In fantome, demoni nu, Insa cred intr-o oarecare forma de telepatie, Adica cred ca inca NU ne intelegem deplin corpul nostru in special Mintea. Care este un organ foarte complex in continua evolutie. Iar mutatiile apar tot timpul -(mutatii =Evolutie) Daca anumite mutatii, malformatii au favorizat puteri "telepatice" de a induce viziuni, altera realitatea altora
Acest fenomen a fost larg explorat de CIA si KGB in timpul razboiului rece, cu rezultate inconcludente/negative

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba, concludente de mama focului. Depinde de unde te informezi.
Targ și Puthof. Când le-a țâțăit fundu, CIA le-a dat ceva milioane.
Acum le dă la alții, dar nu îți spun ei ție asta. Eu știu pe surse.

| Robert17x explică (pentru anonim_4396):

La faza cu mintea, eu zic ca ai dreptate, deoarece oamenii isi folosesc in jur de 20% din capacitatea creierului si eu cred ca daca ne-am dezvolta consumul capacitatii creierului, am fi mult mai inteligenti si poate chiar am descoperi lucruri noi despre mintea umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robert17x):

rolling on the floor. ce ai spus tu este o prostie uriasa. Oamenii isi folosesc in totalitate creierul nu 20%. Faza asta cu 10-20% in urma unor teste, prin care nu s-a luat in calcul ca Mintea e impartita pe sectoare fiecare sector are atributiile lui :comunicare, memorare, etc etc. iar cand au supus-o la stimuli Creierul raspundea cu un sector anume... si de acolo a aparut faza cu 20% (anume sectorul respectiv)