| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare simpla am si euhappy. Care este diferenta intre vopseaua acrilica si cea lavabila? Am fost intrebat, nu am stiu sa raspund, google nu ma ajuta, asa ca incerc sa caut pe cineva competent sa imi raspunda. Nu ma intereseaza pareri ci doar raspunsul unei persoane care STIE. O zi frumoasa!

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nicio diferenta, toate vopselele acrilice se dilueaza cu apa si sunt lavabile.
Lavabil= rezistenta la spalare.

| darrio2007 a răspuns:

La vopseaua acrilica se foloseste diluant.Cel recomandat de producator. Vopseaua lavabila(se poate spala)se dilueaza numai cu apa.

| horia2012 a răspuns:

Aici pentru lavabil (emulsion paint):
http://www.emulsion.co.uk/
si acrilic:
http://en.wikipedia.org/wiki/Acrylic_paint
Este o diferenta intre ele, din punct de vedere al compozitiei chimice, chiar daca amandoua pot fi diluate cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vopselele acrilice unt vopsele sintetice obtinute cu ajutorul derivatilor acidului acrilicsunt, vopsele cu uscare rapida, ce contin pigment de culoare suspendat intr-o emulsie de polimer acrilic.Acrilicele se dilueaza cu apa si in functie de dilutia cu care se lucreaza sunt asemanatoare atat uleiurilor cat si acuarelei.
Vopseaua lavabila pentru interior este un produs pe baza de rasini acrilice. Peretii pe care urmeaza a fi aplicata vopseaua lavabila trebuie sa fie cat mai bine curatati si finisati cu glet.
Vopseaua lavabila are cateva elemente care stau la baza alegerii ei:
· are o rezistenta la spalare de pana la 1000 de spalari
· se aplica usor, existand acum toate ustensilele necesare pentru aplicarea vopselei lavabile pe pereti (bureti, pistol de vopsit, pensule, trafaleti)
· se poate aplica pe diferite suprafete: zidarie, beton, ghips-carton
· are o putere de acoperire mare: pana la 16 mp/l
· timp de uscare scurt: aproximativ 3 ore, acest timp putand fi mai scurt sau mai lung in functie de temperatura si umiditatea din incapere
· exista sute de nuante pentru vopsea lavabila din care se poate alege in functie de gusturile fiecaruia. big grin

| Mihai222 a răspuns (pentru anonim_4396):

DIFERENTA! Merci pentru incercare!big grin

| BSwwatch a răspuns:

Ce-a acrilica se mixeaza cu diluant iar lavabilul cu apa!

| Ionut84 a răspuns (pentru BSwwatch):

Gresit! acrilica se mixeaza tot cu apa; alchidica se mixeaza cu diluant

| Ionut84 a răspuns:

Vopseaua pentru lemn sau metail (email, cum ii mai spune - cea pe care o dai cu pensula pe garduri sau pe calorifere) este de 2 feluri: acrilica (pe baza de rasini acrilice) si alchidica (pe baza de solvent/diluent). Vopseaua lavabila este cea pe care o dai DOAR pe pereti (ghips-carton, glet etc.). Sa zicem ca lucrez in domeniu

| Adrian_Tudor_1970 a răspuns:

Cu ce pot dilua vopseaua acrilica in afara de apa?