| Dorotheea21 a întrebat:

Temperatura corpului uman este de aproximativ 36 grade C.
De ce vara cand temperatura mediului este de 36 C, o percepem ca si canicula?
Daca nu s-a inteles ceva, imi spuneti si explic. happy

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Temperatura corpului uman este de 36 de grade datorita arderilor interne la nivel celular. Asta NU inseamna ca terminatiile nervoase cu rol de senzori termici sunt programate sa detecteze acea temperatura ca fiind cea obisnuita. Arderile interne au nevoie sa fie "evacuate" prin contact termic cu un mediu mai rece pentru ca prin echilibru termic temperatura corpului sa ramana stabila. Acea temperatura ambianta este de 18-21 grade Celsius. Daca temperatura ambianta ar fi de 36 de grade, energia termica a corpului nu s-ar mai "evacua", iar arderile interne ar face ca temperatura corpului sa creasca pana cand apar daune interne (nefunctionarea corecta a organelor).

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu pentru ca fiind mamifere noi putem pastra energia mai bine astfel corpul nostru mentine o temperatura de 36 de grade cand suntem intr-un mediu cald organismul trebuie sa se racoreasca pentru ca sa nu devina instabil el transpira

| RAY a răspuns:

Imagineazati ca tu trebuie sa pastrezi un corp la o anumita temperatura tu ce ai face? ai scapa de temperatura in plus nu? organismul face la fel scapa de temperatura in plus mereu prin transpiratie, noi suntem niste calorifere mereu care avem o anumita caldura, de ce duna, patura este rece? de ce nu este calda? pentru ca organismul nostru inclazeste obiectele din jur, dar iarna tremuram de frig prin asta corpul se inclazeste da cica e proasta metoda nu e prea buna, suntem mamifere nu ursi poluari

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Reinhardt, candva m-ai facut sa-mi para rau ca am spus despre tine ca esti un om bun.
Totodata, am stabilit si ca NU ne vom mai intersecta in comentariile sau intrebarile celuilalt! A fost dorinta mea, si pana astazi ai respectat-o.
Nu am citit in raspunsurile tale niciun: Dorotheea, iarta-ma, deci revenim la momentul:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/15028102/
NU doresc sa imi adresezi nici raspunsuri, nici comentarii.
Multumesc.
Imi pare rau ca nu iert, si nici nu uit... :)

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Normal ca nu uiti si ierti ca esti fara sentimente, emoti, adio

| Atlas33 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Chiar si cei mai nenorociti oameni au nevoie de dragostea noastra.

| RAY a răspuns:

Pentru relian, daca erai barbat nu ma barfeai pe la spate sau sa ma jignesti imi spuneai fata in fata ca ai ceva cu mine, nu dau ignore la oricine asa ceva nu e adevarat asa ceva, eu consider femeile superoiare barbatilor iar barbati ca fiind cele mai proaste creaturi din univers, cica sunt misogin cool

| Dorotheea21 explică:

@Reinhardt, daca ma ignori, te numesti "ignorant"? happy
Emotii cred ca am, sentimentele sunt insa pentru comuni, urati sau supraponderali.
Pare ca fac parte din una dintre cele trei categorii? laughing
Ca sa fii totusi impacat, conteaza DELOC daca imi arat sentimentele pe TPU!
Pa, pa! big grin

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Tu de unde esti cum ma numesc?

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Ma plictisesti!
In numele tau apare TM, deci esti din Timis, probabil Timisoara, nu stapanesti deloc gramatica limbii romane, prost nu esti, deci esti sas!
Singurul nume german care incepe cu "Ray", este al tau.
Acum lasa-ma in pace, nu ma explic unuia care nu e in stare sa-si ceara scuze pentru ca a avut o parere gresita!

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ti-am dat ignor ca sa nu mai conversam pe viitor,ca eu voi uita asta si iar o sa imi amintesti asta, atunci aveam o stare pur emotionala lipsita de ratiune, stiu ca nu stapanesc deloc gramatica limbi romane si da daca as avea timp as invata si gramatica dar nu am timp, nu sunt sas, numele ala e ca un fel de porecla atat, eu mereu am afirmat ca cea afirm nu inseamna ca e adevarat, am stari diferite, scimbatoare, emotionale, daca team jignit imi cer scuze

| Dorotheea21 explică (pentru RAY):

Ai scris in germana pe acest site, si se intampla sa stiu si eu sa numar pana la trei in aceasta limba, de aici am dedus ca esti de nationalitate germana. happy
Iti accept scuzele, noapte buna.

| RAY a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok,nb

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ma uitai si eu pe aici cum va ciondaniti.Ce voiam sa spun conteaza daca stie gramatica sau cum? Ai pus o intrebare de genul asta eu nu am observat? Si intrebarea ta nu este de fapt intrebare, este pusa asa sa arati tu ce desteapta esti.Cu alte cuvinte nu o fa pe desteapta pe aici daca nu ai ce face.Cei care intreaba o fac pentru ca nu cunosc ceva. Daca chiar esti atit de inteligenta iti pot eu pune o intrebare, am intrebari la care nu am gasit raspuns mai pe nicaeri.Si chair de ai fi asa de nu ar trebuie sa te dai mare sau sa incerci sa te dai chiar daca indirect, dar bati apropouri.Nici eu nu stapinesc gramatica nici unei limbi eu de unde sunt sau de ce natie sunt? Mai facut curios.Eam, uzanta chestia aia prost nu esti deci esti sas.Adica pana la urma e tot asa. Sper ca nu te superi ca discutam altceva, dar intrebarea ta oricum e pusa la deruta asa ca putem discuta pe alte teme.Si daca ma injuri aia e, desi nu faci asta o sa cauti sa imi dai peste gura cu alte alea.Am zambit cai sas, dar poate ca o fi mai stii, acum am citit raspunsul lui.Lasa draga oamenii in pace, macar spune-i multam de raspuns ca sa chinuit omu ala di toate puterile lui sa zica ceva.Acum ca ti-a dat ignore nu-i ceva nou, el da ignore oricui nu-i de acord cu el, deci nu-ti fa griji, iar faptul ca ti-a dat ignore sa nu-i mai amintesti aia e poveste, ti-a dat ignore ca l-ai facut muci de aia, nu-i convine ca o fata ii este superioara.Gata ca o iau si eu pe linga drum.Asta voiam sa spun ca intrebarea este la deruta, nu stiu mi s-a parut ca esti cam increzuta si vrei sa arati si altora asta. Poate gresesc.

| Dorotheea21 explică (pentru relian):

Nu ai inteles nimic din discutia mea cu Ray si nici nu aveai cum, pentru ca pleaca de undeva din trecut, trecut pe care nu il cunosti.
Nu pun intrebari "la deruta", nu o sa vezi la mine intrebari ca: "Ce faceti?", "Locuiti la tara sau la oras?", "Voi va emotionati des?" big grin etc.
Daca te "pasioneaza" genul, mergi la "Conversatii" si cearta-i pe cei de acolo!
Nu sunt chiar atat de "increzuta" cum spui tu, le multumesc tuturor celor care imi raspund la intrebari, sau le evaluez raspunsurile in consecinta.
Mersi si tie! big grin

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Lasa pe Ray ca l-ai omorat de tot saracu. Daca il stii din trecut nu e cazul sal mai bagi in seama.Am spus el blocheaza pe oricine nu-i de acord cu el.Restu ce am spus am si specificat cred ca poate,sau mi se pare, deci p=ma pot insela, de cele mai multe ori aparentele inseala sa nu zic intotdeauna. Iara la intrebare cred ca stiai raspunsul, eu asa cred, dar in sf daca tu spui, te cred pe tine pana una alta happy

| Dorotheea21 explică (pentru relian):

Stiam prea putine despre asta, de aceea am intrebat.
Pe Ray nu l-am omorat, m-a blocat doar ieri 5 minute, pentru ca ma iubeste. happy
E singurul de care nu imi pasa ca scrie "cu stanga", poate sa-mi scrie si numai cu initiale. big grin

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Wow te iubeste adica? Sa nu spui ca sinteti iubiti si va omorati unu pe altul pe aici.laughing Si daca spui ca nu-ti pasa doar de el cum scrie aia e mare magarie din partea ta.Ori ii bagi pe toti in oala ori pe nici unu.Umbli cu chestii necinstite care va sa zica.Dar daca e RO cred ca merge happy

| Dorotheea21 explică (pentru relian):

Buna dimineata.
Am glumit, nu e ce crezi tu. laughing
Chiar e un om bun.
Am vazut ca mi-ai dat un raspuns urias la o intrebare, am sa-l citesc mai tarziu de pe tab. pentru ca astazi o sa fiu plecata toata ziua dar te anunt de pe acum: Daca le tii partea acelor grupari, am sa te opresc sa-mi mai scrii.

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu stiu despre ce grupari vorbesti.Referitor la Ray uite si tu ce tactica are omu asta.Imi scrie acum, sa fie sanatos, ma face las ca nu-s barbat, ca de eram nu il vorbeam pe la spate.In primul rand nu l-am vorbit pe la spate,am spus ce aveam de spus aici public,deci nu e pe la spate nimic. Poate se refera la faptul de ce nu am scris lui personal laughing pai tocmai asta e tactica lui el blocheaza oamenii dupa care vine si improasca cu cuvinte. Uite man de ce nu am scris tie cum spui,adica sa fiu barbat, pentru ca tu mai blocat fara absolut nici un motiv, pur si simplu daca imi aduc bine aminte am raspuns la o intrebarea dea ta ceva timp in urma, nu ti-a placut ce am spus si asa cum tie firea, adica sa blochezi pe oricine nu spune sau nu este de acord cu ce spui tu ai trecut la singura arma ce o ai si stii a o folosi mai bine adica sa blochezi, asa scapi de relici de conversatii care te depasesc.Scuze tie Dorotheea ca scriu aici.Deci asta e tactica baiatului astuia.Mai spune ca este si la facultate, in sf dar citi nu fac fac astazi, bani sa ai.Deci despre ce grupari vorbeai?

| Dorotheea21 explică (pentru relian):

Terminati!
Vreau sa-l lasi in pace pe Ray, nu el a inceput.

| Claudiu1905 a răspuns:

Pentru a functiona corpul produce foarte multa caldura, mult mai multa decat are nevoie. Peste 37 C racirea se produce prin transpiratie si evaporarea acestia, pentru ca evaporarea consuma energie si astfel temperatura scade

| AnonimusTeo123 a răspuns:

Temperatura corpului uman este de 36 de grade datorita arderilor interne la nivel celular. Asta NU inseamna ca terminatiile nervoase cu rol de senzori termici sunt programate sa detecteze acea temperatura ca fiind cea obisnuita. Arderile interne au nevoie sa fie "evacuate" prin contact termic cu un mediu mai rece pentru ca prin echilibru termic temperatura corpului sa ramana stabila.