| anonim_4396 a întrebat:

Un om care se intreaba de ce zilele lui sunt scurte si pline de necazuri catre ce credeti ca se indreapta pentru raspuns: catre religie sau catre teoria algebrica a campului cuantic?

Răspuns Câştigător
| TempusVernum a răspuns:

La ce mai intrebi ceva ce are un raspuns evident?

18 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Pai daca religia face parte din modul lui de a gandi(a avut grija societatea de asta) normal ca va cauta raspunsul in religie, dar persoana care intelege, in linii mari, realitatea, nu va cauta raspunsul in religie, ci il va cauta in stiinta si trecutul lui(necazurile). Inconstienta si iresponsabilitatea aduc necazuri.
In religie degeaba cauta omul raspunsuri, nu o sa primeasca nici unul, isi va raspunde singur in functie de dorintele, slabiciunile si capacitatea lui de a rationa, practic se va amagi.

| Leocerba a răspuns:

Eu cred ca un om obisnuit al zilelor noastre o sa se uite urat spre sistemul politic daca zilele-i sunt pline de necazuri. N-are nimic de impartit cu teoriile algebrice in fata carora ramane un ignorant, nevazandu-le utilitatea in viata sa chinuita. N-o sa-si indreapte gandurile nici spre ceea ce tine de religie, despre care fie nu are timp si stare sa-si formuleze pareri precise, fie s-a imbracat in religie ca-ntr-o haina buna si-atunci necazurile ii par incercari la care e supus deliberat de catre o Autoritate Suprema, deci nu le mai traduce ca pe necazuri propriu-zise.

| Inferno a răspuns:

Probabil ca daca regula subtilizata pe care o propui ar fi absoluta, bomba atomica cat si alte inventii ar fi aparut mult mai tarziu, sau chir niciodata, caci cunosc multi oameni, ce au contribuit la inventarea focosului nuclear, care, in ciuda vietii triste pe care o aveau si-au gasit refugiul in "teoria algebrica a campului cuantic" iar nu in Religie. Pentru unii este mult mai satisfacator sa-si inabuse trecutul in formule matematice decat in speranta unui viitor mai bun.

| sabin89 a răspuns:

Stiu ca raspunsul era evident, dar mi s-a parut totusi un subiect care indeamna la reflectie. Deci, pur si simplu reflectie. Nu am pretentia ca eu as avea raspunsuri.

| pwp a răspuns:

Religie

| darrio2007 a răspuns:

La religie.Cati crezi ca stiu teoria asta?

| raluk27 a răspuns:

Catre stoicism

| suffarstar a răspuns:

Are vreo legatura teoria algebrica a campului cuantic cu necazurile unui om?

| sabin89 a răspuns (pentru suffarstar):

La prima vedere intrebarea pare sa nu aiba sens, dar, daca te gandesti mai bine, sunt niste reflectii acolo la care te indeamna. Si sunt sigur ca tu stii care sunt alea. Nu cumva se consuma prea mult timp si resurse pentru cercetarea atomului si prea putin pentru rezolvarea problemelor reale ale oamenilor?

| suffarstar a răspuns (pentru sabin89):

Sa stii ca da.Vad foarte multe cercetari costisitoare doar pentru a-si satisface ei curiozitatea.In cativa ani,resursele de hrana nu vor face fata creserii demografice,boli peste boli,saracie etc.
Si cel mai rau lucru este ca oamenii spunbig grinaca ar fi un Dumnezeu i-ar pasa de noi! Dar oare ceea ce-si face omul cu mana sa nu se numeste lucru manual? Nu sunt un tip religios, dar cred in Divinitate, ca si prizonierul in sansa evadarii, ca si cel oropsit in credinta unui trai mai imbelsugat.
Ceea ce fac oamenii astazi se numeste sinucidere, singuri ne taiem craca de sub picoare.Cred ca lumea are nevoie de o revolutie la nivelul gandirii.

| HueyFreeman a răspuns:

Nomal ca se indreapta catre recompensa cu viata eterna si buna, ca deh.

| Delicacy a răspuns:

Nici una, nici alta, poate doar nivel scăzut de serotonină şi oxitocină.Are doar o zi mai proastă care îl determină să-şi invadeze gândirea cu pesimism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La religie. Nu e teoria algebrica a campului cuantic in nici un caz! Ce e prostia asta?

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Omul este creatia lui Dumnezeu, iar teoria algebrica a campului cuantic este creatia omului.
Asta e relatia religie-om-stiinta.

| angus35 a răspuns:

Acel om se indrepta catre credinta.Bafta!

| Anamaria2002 a răspuns:

Cere sfatul unui preot.

| ionel2013 a răspuns:

Eu cred ca la relgie, deoarece nu multi stiu de teoria algebrica, si de cele mai multe ori gasesc raspunshappy

| IoanaS9 a răspuns:

Ar trebui sa fim realisti. Sunt sigura ca 0, 5% din populatia planetei are idee despre insemnatatea fizicii cuantice. Restul cauta explicatii religioase.