| anonim_4396 a întrebat:

A instalat cineva Windows 10 prin upgrade? Mie imi pare ca merge tare greu la start-up mai ales, iar uneori HDD-ul o ia razna, usage 100% out of nowhere.

Se rezolva cu un clean install? A trecut cineva prin acest proces? Sunt imbunatatiri? Nu ma refer la modul general. Asta stiu si eu, doar ca nu prea imi permit sa fac clean install momentan.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Fa-i un clean install si scapi de toate problemele. Acelasi lucru il pateam si eu dar dupa ce am facut o reinstalare practic "zboara" pc-ul cu windows 10. Iar faza cu utilizarea hdd-ului la 100% dupa cateva zile isi revine. Mie cel putin unu dupa 2 zile incare nu stiam ce sa ii fac sa nu mai "forjeze" hard-ul s-a potolit din senin si de atunci nu mai am probleme.

| DenisIonut01 a răspuns:

Da si mie imi mergea greu windows 10 prin update dar prin instalare usb adica clean install a functionat mai bine insa ghici ce, m-a facut sa ma intorc la 8.1 deoarece mi se pare ca se misca mult mai bine decat windows 10.

| mihai69 a răspuns:

La mine a mers OK prin upgrade. Se mișcă aproximativ la fel cu 8.1

| Frank51 a răspuns:

Eu am facut un clean install direct si nu iti pot spune diferentele. Dar iti pot spune ca windows 10 nu este atat de rau pe cat se spune. Porneste in 10 secunde, am cu vreo 2-5 frameuri mai mult in jocuri decat cu windows 7/8, etc. Crede-ma ca diferenta de performanta este real vizibila, nu stiu ce au facut cei de la Microsoft, dar de data asta au reusit, in ciuda faptului ca unii hateri spun ca nu e bun(chiar nu stiu de ce...). Fa un clean install, si dai acces la internet, sa iti ia driverele. Mie mi-a luat drivere noi, din 2015, si nu exista drivere atat de noi pentru laptopul meu, ultimele sunt din 2011 pe internet. Poate il cam laud, dar este adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai merge chiar bine in general, dar sunt niste probleme la start-up si din cand in cand HDD-ului i se scoala big grin
O sa fac clean install, insa probabil peste vreo luna sau doua. Momentan nu-mi permit. Sper ca poate pana atunci mai scap de una sau doua chichite.

| Zaygon a răspuns:

I-am facut eu upgrade de la 8.1 la 10. Nu mergea toate driverele plus ca mergea greu pc-ul asa ca am favut downgrade la win 8.1(slava domnului ca exista optiunea asta pe direct).