| George3313 a întrebat:

Am o intrebare pentru cunoscatori happy. O sa-mi iau un pc si vreau sa stiu daca instalez windows 7 pe el, folosesc un activator vad eu de care si dupa instalez chestia aia de upgrade la windows 10 si dau clean install, voi avea key-ul acolo? Am auzit ca merge chestia asta

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Merita incercat. Stiu ca mai mergea cu cateva luni in urma.

| JicaContra a răspuns (pentru Algo098):

A expirat chestia asta cu multa vreme in urma

dupa aia a fost o solutie cu windows pentru studenti, sau handicapati (nu mai tin bine minte), dar nu am prins-o si nici nu a fost cinestiece folosita pentru au aparut niste activatoare care faceau win10 direct permanently activated, dupa care nu iti mai trebuia activator niciodata (chiar daca ii dai reinstall cu format tot se reactiveaza singur)

| George3313 explică (pentru JicaContra):

Stiu deja aia permanenta, e super tare, deci daca se activeaza si daca formatez sdd ul o mearga si o sa fiu safe?

| JicaContra a răspuns (pentru George3313):

DA, deci, am instalat din pura intamplare un windows 10 home, foarte amarat dupa ce am terminat, cu gandul ca o sa reformatez, ei bine SINGUR, a trecut la windows 10 pro, pentru ca il activasem permanent inainte

si, inca odata, am instalat cu format, nimic din windows-ul vechi nu mai era pe calculator

odata activat permanent HWID (hardware id) ajunge la Mircosoft, care v-a instala si activa acelasi windows care a fost pe respectivul sistem

acum, nu pot sa, jur cu mana pe pipota ca vor face asta intotdeauna, dar in momentul asta chestia asta chiar mergewinking

| Algo098 a răspuns (pentru JicaContra):

Probabil ca a expirat, dar inca merge bine. Problema e ca dureaza mult, cateva ore si cine se grabeste alege altceva.

| JicaContra a răspuns (pentru Algo098):

Cateva ore?!?
apasa ctrl+shift+esc
asta intra in task manager, si acolo poti sa vezi ce consuma cele mai multe resurse, si sa IL TAI! (tasta del sau click dreapta, end task)

| Algo098 a răspuns (pentru JicaContra):

E bine de stiut. N-am intrat in task manager in timpul instalarii niciodata, ca m-am gandit ca e mai OK sa-l las sa-si faca treaba.

| JicaContra a răspuns (pentru Algo098):

winking

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Am o idee si mai buna. Iei un 10 si cumperi o cheie pana in 50 de lei, ca e plin Facebook si OLX de ele. Ai toate update-urile si nu te chinui cu pasi in plus.

| LPCTSTR a răspuns:

Ehem... de ce nu instalezi direct Windows 10 si folosesti alte activatoare?
Problema este ca verificarea cheii de activare este diferita: pe Windows 7 activatoarele injecteaza fisierele care se ocupa cu boot-ul, facand Windows sa creada ca exista o cheie de activare legata de motherboard.
Procesul este mai jos, primul paragraf pentru Win 10/8, restul pentru 7.
"Now the Microsoft Toolkit installs a KMS-emulator, which tells (lies) the Windows OS that the key validity check was successful. This doesn't trigger many anti-viruses. MS Toolkit only creates one directory which is easy to white list if necessary.

Windows 7 Home Premium and Ultimate were only sold as retail or OEM versions and therefore did not use key servers to authenticate them. So this obviously means MS Toolkit (or any KMS-emulator) won't activate them.

The Daz Loader injects a SLIC (System Licensed Internal Code) into the system before Windows boots and Windows then thinks it is genuine. To put this more simplified: Windows is tricked into believing it is running on an OEM computer with a license tied to the motherboard. Now this is of course pretty hardcore in the "eyes" of any anti-virus, injecting code and sh*t."

Revenind, acum ca ai aflat ca tehnicile de validare a existentei cheii de activare sunt diferite, sansele sunt foarte mari ca nu iti vei pastra licenta, pe langa posibilitatea riscului ca Windows 10 sa nu vrea sa booteze cu fisierele compromise alte Win 7 din cauza unor confuzii.

De asta recomand sa mergi "la sigur" cu o alta metoda care merge pe Windows 8/8.1/10, eventual si 7: circula niste comenzi/scripturi care fac chestia cu emulatorul. Desi mi-ar fi greu sa cred ca se joaca cu simularea emulatoarelor, chestia asta este cam "legita" din cauza ca foloseste niste comenzi pentru managementul cheilor: KMS.
Asta este cea mai buna metoda, chair daca nici acum nu inteleg de ce exista, merge.

| Algo098 a răspuns:

Dupa aceea ai activarea asigurata online ori de cate ori reinstalezi windows-ul chiar si pe hard disk gol.