| oanarus997 a întrebat:

Ajutor! Cum pot intra intr-un laptop daca sunt dezactivate atat touchpad-ul, tastatura si mouse-ul extern cu stick?

Tastatura din laptop s-a stricat si apăsa automat butoane de la sine. Asa ca am incercat s-o dezactivez. Am urmat pasii din video-ul asta in care spune sa dezactivez optiunea prin care latopul recunoaste orice device care se conecteaza la el.
https://youtu.be/Mv8AHJ-Lg7Y?si=7gNEf1o1B58mBfVb

Nu a mers prima varianta, asa ca am urmat pasii din video-ul asta si a mers. https://youtu.be/v62RobLT2VA?si=IBUIIFs5lPDN6sVW

Am putut dezactiva tastatura si touchpad-ul. Iar eu controlam laptop-ul prin mouse-ul extern. Dar am uitat sa dezactivez prima instructiune facuta din primul video, aceea de a nu recunoaste si device-urile externe.

Si cand am scos stick-ul mouse-ului extern si l-am bagat iar, acum nu mi-l mai recunoaste.

Si acum nu-mi merg nici tastatura, nici touchpad-ul si nici mouse-ul extern. Exista vreo solutie?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, solutia ar fi sa folosesti un mouse cu fir, in locul celui cu bluetooth (stick, cum ii spui tu), pentru a-ti reactiva optiunea.

Eventual poti folosi temporar tastatura virtuala din Windows.
Settings - Ease of Access - alegi Keyboard, si bifezi prima casuta de sus (Use your device without a physical Keyboard)

Dar numai tu stii ce ai facut acolo.
In primul video se prezinta doar dezactivarea tastaturii din Device Managaer, si apoi din GPEditor, nu si altceva.

In al doilea clip la fel, e vorba doar despre dezactivarea tastaturii si a touchpad-ului, nu e vorba despre Device Extern, sau despre dezactivarea USB-urilor.

| oanarus997 explică (pentru NLS):

Mama, NLS, m-ai salvat! Deci, te stiu de prin 2015 pe site-ul asta si mereu dai raspunsuri top! Mersi mult!

Am incercat sa conectez un mouse cu fir si a mers. Eu practic cand deschideam laptopul, nu mai puteam muta sagetica in niciun fel, nici nu puteam sa-mi introduc parola. Pt ca inainte sa-i dau restart, am facut cumva de s-a dezactivat si tastatura, si touchpad-ul, si mouse-ul extern cu stick.

Dar acum a mers cu ala cu fir. M-ai salvat! Sa traiesti, NLS!

| NLS a răspuns (pentru oanarus997):

Cu placere!
verifica daca nu cumva ai dezinstalat in Device Manager adaptorul Bluetooth sau IR.

https://i.imgur.com/tdfFjhn.png

Daca e cazul (vezi un triunghi galben sau un semn de exclamare rosu in fata acelei pictograme),
cu un simplu click dreapta pe el (Bluetooth), alegi Update Driver si apoi Next (sau ce te mai intreaba acolo) ar trebui sa iti functioneze din nou cel fara fir.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conecteaza o tastatura si un mouse EXTERN, CU FIR la doua porturi USB si ai rezolvat problema.winking

| RaduRobertRO a răspuns:

La service ai încercat?

| oanarus997 explică (pentru RaduRobertRO):

Inca, nu. O sa incerc luni. Dar eram curioasa daca as putea face ceva intre timp.

| Gigiduru007 a răspuns:

Poti intra in BIOS si dezactivezi de acolo. Banuiesc ca ai instalat pe laptop mizeria de Windows.