| amo7 a întrebat:

Am o intrebare legata de calculatorul meu personal. Stie cineva de ce dupa cateva minute dupa ce l-am pornit se blocheaza(ramane imaginea inghetata) si apoi alta optiune numai am decat sa ii dau restart fortat. Stie cineva din ce cauza este? Mentionez ca i-am schimbat si placa de baza si cea video, deci din cauza lor nu poate fi. Parerea mea este ca o fi de la supraincalzire?! Va rog sa ma ajutati daca stiti. Multumesc!

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Sistemul de operare te-ai gandit sa i-l schimbi? 1 la mana.
Mai poate fi defecte si memoriile ram, probabil una dintre ele are ceva busit pe acolo care nu functioneaza corespunzator. La fel HDD-ul are baduri? Fizice, logice? Dar cel mai bine, reistaleaza-ti windows-ul iar daca face la fel este problema de hardware.

| Frank51 a răspuns:

Unde ramane imaginea inghetata, cand ajunge la desktop? sau mai devreme? Se aud beep-uri din interior? Se aud ventilatoarele? Se aude ceva? De la supraincalzire nu are cum sa fie pentru ca PC-ul s-ar stinge automat cand procesorul atinge temperatura maxima, deci ramane pe memorii sau HDD.

Tot ce poti face este sa, scoti un modul de ram (asta daca ai mai multe) si sa il pornesti asa, apoi il pui la loc si il scoti pe celalalt, in final daca nici asa nu merge, HDD-ul este de vina.

| amo7 explică (pentru Frank51):

Imaginea ramane inghetata oriunde m-as afla. De exemplu in joc, pe internet, in painting etc. Deci dupa ce trece de desktop.

| Frank51 a răspuns (pentru amo7):

Spune-mi te rog ce configuratie ai.

| untu a răspuns:

Problema este de la HDD, trebuie schimbat cu unul nou! Trebuie sa ai grija la calculator, sa le intretii cum trebuie! Calculatorul a fost lovit accidental?

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Nu domnule.problema este ca procesorul nu poate duce multe procese deodata.Are foarte multe procese care ruleaza si procesorul neputand face fata, se opreste, ingheata, se blocheaza. Exact ca un motor care il pui diverse curele sa munceasca la mai multe.La un moment dat motorul se opreset, neputand face fata la toate alea care il pui la munca.ca un cal care il pui sa traga la mai multe carute.Se opreste. Asa si procesorul.cand are mai multe programe care ruleaza, ajunge la 100% si adio, se opreste. Dai restart, incepe procesele unul cate unul, rulelaza ceva timp pana se pornesc toate procesele, ajunge la 100% si iar ingheata. Totul este sa mearga in task manager, click pe procese, si sa opreasca de acolo ce procese nu are el nevoie. Apoi sa mearga la start-run, sa scrie msconfig si sa dea ok. In fereastra care va aparea click pe start up si de acolo sa opreasca programele de care nu are nevoie sa porneasca la pornirea pc-ului.In asa fel, cand porneste pc-ul, nu mai ruleaza acele programe.procesorul va fi mai liber si va merge pc-ul in continuare. Sunt procesoare mai mici care nu duc multe dar sunt si procesoare mai mari, stil dual core care poate sa duca mai multe programe. Puteti incerca si dvs sa faceti asta, sa dati click unde am spus, sa vedeti ce procese ruleaza si ce programe porneste cand intrati dvs in pc.Eu unul am oprit messengerul, tore n tul, si alte programe care nu am nevoie imediat la pornire.Cand am nevoie,le deschid de la iconita dupa ce am oprit alte programe sau browsere.E bine cand lucram la pc,numai un program sa mearga,asa procesorul isi fac e treaba optim. In cazul lui poate avea eroare si la hard, trebuie defragmentat, exista un ărogram special, adica mai multe, care dintr-un singur click intretine pc-ul.Se poate face si amnual, dar ati vazut ca trebuie sa dai click-uri multe. O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi multe de controlat ca sa iti dai seama ce ar avea.iti propun sa intri in task manager imediat c intri in pc.In acele minute care ruleaza bine, lasi task managerul deschis si observi ce procese incep sa mearga. daca procesorul urca pana la 100%. atunci e limpede ca ori e slab, tip celeron, ori ai prea multe procese care ruleaza odata c pornirea pc-ului si trebuie oprite. Se mai poate sa ai un virus care ruleaza, de obicei virusii care ruleaza, forjeaza procesorul pana la 100%, mai apoi fiind nevoit sa opresti de la buton.
Dupa cum am scris si domnului Emanoil, poti intra in start-run scrii msconfig si opresti de la start up ce nu ai nevoie sa ruleze la pornire.mai intai, vezi...ce procese ruleaza cu procent ridicat.
Mai poti face un check disk, menit sa repare erorile si sa defragmenteze un pic discul.Pentru asta trebuie sa intri in my computer-local disc c-propirietes-tools-check now.Bifezi patratelele acelea doua si dai start. daca apare un mesaj dai click pe scheduled.Astfel ai programat windws-ul sa repare la restart.restartezi si astepti wndowsul sa-si faca treaba, dureaza ceva pentru ca sunt 5 pasi dupa cum vei observa.Il lasi cat timp este nevoie si apoi intra singur in desktop.
Incearca tot ce e posibil si daca tot face nasoale, reinstaleaza windos-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,la supraincalzire nu ingheata ci se opreste pc-ul, se restarteaza odata de doua ori, si tot asa pana isi da duhul.

| amo7 explică:

Va multumesc frumos tuturor ca v-ati batut capul cu mine. Am sa incerc ce mi-a-ti propus sa fac si am sa vad daca da roade. Salutari si multa sanatate.

| Hu_David_1990 a răspuns:

I-ai dat vreodata overclock? Daca i-ai dat de asta este dar nu stiu cum sa rezolvi. Incearca sa reinstalezi windows-ul. Alta metoda nu stiu.