| colorantcolorat a întrebat:

Am o tastatura si am auzit ca daca pun spirt merge mai bine. Si am pus spirt si mergea ff bine. Am dat tastatura unui baiat la schimb pentru un mouse iar el spune ca ii e aprinde becu la tastatura dar nu ii merg tastele. Ce inseamna asta? Cica nu a ia aparut nimica langa ceas sa inteleze sau ceva... Ce poate insemna?

7 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Spirtu e bun ca sa cureti cu el cu o carpa. Si sa lasi sa se usuce. Pentru ca spirtul degreseaza.

| FlorinDiablo a răspuns:

Hai sa o luam logic circuitele dintr-o tastatura au aliaje de cupru pentru tranzmiterea de impulsuri catre hdd. Daca tu ii pui spirt acele ramificatii oxideaza si automat se distrug sau produc punti asa se numesc in electronica scurt circuitele.Cred ca a oxidat cablajul si de aia nu mai functioneaza cum trebuie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E stricată tastatura, l ai păcălit.

| colorantcolorat explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu l-am pacalit doar nu am probat tastatura acasa inainte de a da cu spirt! Si oricum ii dau mouseul inapoi stai tu calm ca nu sunt tigan

| Condratt a răspuns:

De obicei nu prea e bine sa pui in contact tastatura cu niciun fel de lichid, probabil s-a ars sau s-au defectat cateva circuite deci nu prea mai are ce face cu ea, Funda

| Ferra a răspuns:

Ai turnat spirt pe ea sau ai pus pe o carpa/vata?

| Ferra a răspuns:

Eu imi curat tastatura in felul urmator: imbib in spirt un betisor de urechi si dau cu el printre butoane, simplu.