| Micr0b a întrebat:

Am observat ca la cele mai multe placi de baza, cand vine vorba de tipul de memorie suportata scrie in paranteza OC. Deci intrebarea mea este: *Ce este OC?*

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

OC, sau Over Cloack, este o opțiune din BIOS ce permite modificarea parametrilor(să zic așa) astfel încât să obții o performanță crescută.Pe scurt o chestie mai mult comercială deoarece real este cam riscantă deoarece acest lucru poate distruge hardware-ul(OC se poate face și la RAM, placă video și procesor) și se bazează în general pe modificarea fergvențelor și voltajelor componentelor hardware, ultima cea cu modificarea voltajelor se bazează pe toleranța lăsată de fabrică la componentele hardware pentru a absorbii fluctuațiile de curent de pe rețea.Succes

| Micr0b explică (pentru DeyCj):

Da stiam ce e overcloacking (cu toate ca nu stiam ca se poate si la ram) dar am vazut placa asta de baza http://www.emag.ro/......DBMY9BBBM/ si as lua un ram de 1600 de mhz. deci pana la urma placa asta suporta ram care are fara oc 1600 mhz?

| DeyCj a răspuns (pentru Micr0b):

Conform:
http://www.asrock.com/mb/AMD/960GM-VGS3%20FX/?cat=Specifications
Cică, da suportă OC la 1600

| sltlp a răspuns (pentru Micr0b):

Trebuie sa setezi tu manual din bios la 1600 mhz ca altfel o sa mearga la frecventa maxima fara oc.
2. Iti recomand o placa de baza mai "solida": http://bit.ly/Vq87Yf.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Oc=overclock. Practic depaseste maximul (peste 100%) din capabilitatile teoretice. Overlock-ul de obicei necesita componente mai performante, procesoare capabilde asa ceva ca nu toate stiu, sursa mai puternica, racire pe masura etc.

| Jipa95 a răspuns:

Overclocking-ul este procedeul prin care o componenta fie ea memorie ram / procesor / placa video, este fortata sa functioneze la frecventa mai mare decat cea specificata de producator.

| ChrisGamingStudio a răspuns:

Nu Stiu!

| DeyCj a răspuns (pentru ChrisGamingStudio):

Atunci de ce ai mai răspuns? happy Pentru fundiță?
Îți dau eu funda dacă o să îmi răspunzi la întrebare whistling.Dar îți granatez că ceea ce voi întreba nu vei găsii veci pe net, deși este din IT, deci te rișiti? laughing