| anonim_4396 a întrebat:

Am pe un laptop 4 gb memorie ram instalata dar imi scrie in paranteza ca doar 2.6 gb pot fi utilizati.Ce inseamna asta? Pot sa il fac sa ii poata folosi pe toti?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca ai sistemul pe 32 biti, cel mai probabil, da, se poate:
http://www.unawave.de/windows-7-tipps/32-bit-ram-barrier.html?lang=EN

| єχcєєℓ a răspuns (pentru CM7YRE):

Da este pe 32 de biti dar ce mai exact ar trebui sa fac? Nu prea ma descurc...as aprecia daca mi-ai explica pas cu pas big grin

| CM7YRE a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Http://www.pallab.net/......s-vista-7/
Ai link-uri de download, imagini la ce trebuie sa faci, e "pas cu pas".

| K0sti a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Windows pe 64, daca vrei sa beneficiezi de toata memoria!

| CinevaNou a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Nu iti recomand sa incerci patchul pentru a forta win32bit sa foloseasca mai mult ram, o sa ai parte numai de probleme.
Cel mai sigur si mai simplu e sa instalezi windows 64bit. Daca ai cumparat windows, ar trebui sa ai 2 dvd-uri, unu pe 32bit si unu pe 64bit.

| raresandrey a răspuns:

Restul este folosit de sistem, oricum citeste aici http://www.windowsfaralimite.ro/......e-folosit/

| Cristianhacker2 a răspuns:

Nu deoarice cele 2, 6 gb este tot sitemul windows si nu pot sal stegi. poti sa te folosesti doar cu ce a ramas )