| Danyel9657 a întrebat:

Am probleme cu un stick. Toate folderele de pe el au devenit shortcut-uri. Cum pot sa intru in ele sau macar sa recuperez ce erau in ele?

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E virusul acceselor directe. asa se numeste. si probabil ai infectat si pc. folderele de pe pc sunt la fel? eu am o arhiva Bat ce se executa in unitatea infectata. in 90% din cazuri a functionat. apoi e bine sa rulezi un antivirus ce elimina virusi tip autorun. eu prefer Norton internet security. insa in primul rand trebuie sa scapi de virusul acceselor directe. daca ai teamviewer incercam sa o rezolvam.

| Danyel9657 explică (pentru gelu1970):

Dar cum recuperez datele. am mai avut acest virus si am dus stickul la o persoana din scoala si a rezolvat problema (mi-a curatat stickul de virus dar mi-a recuperat si datele) mi-am reinstalat windowsul si nu am astfel de probleme pe pc

| gelu1970 a răspuns (pentru Danyel9657):

Odata reparat ceea ce a modificat virusul ai acces la foldere. asta in cazul in care e asa cum ai descris problema.

| Danyel9657 explică (pentru gelu1970):

Bine. imi poti oferi o ordine a operatiilor pe care sa le fac? ( ce trebuie sa descarc, unde si cum intru...)

| gelu1970 a răspuns (pentru Danyel9657):

Imi trebuie o arhiva bat executabila care o am eu. eceasta se pune in unitatea infectata si se executa. daca dupa prima incercare nu reuseste trebuie incercat inca odata sau de doua ori. te-am mai intrebat odata, o fac si a doua oara:
ai team instalat?
vad ca eviti sa raspunzi.
daca tu crezi ca as putea face ceva rau calculatorului, atunci cred ca nu ai nevoie de ajutor. cateodata trebuie sa mergi si pe incredere. nu toti cei din jurul tau sunt nemernici.
o zi buna sa ai.

| Danyel9657 explică (pentru gelu1970):

Era o intrebare sa vad cam cum ar rezolva altii o astfel de problema. Pot rezolva aceasta problema fara sa accesez calculatorul altei persoane. Si nu am team viewer instalat. mi se pare o pr...ie.

| gelu1970 a răspuns (pentru Danyel9657):

Team a fost conceput intre altele pentru astfel de cazuri. daca tu consideri ca e o porcarie, gandirea e libera. insa stick-ul tau continua sa fie inutilizabil. stiu persoane care l-au formatat. nu face prostia sa il formatezi ca nu o sa recuperezi mai nimic din ceea ce contine.