| GabrieleShu a întrebat:

Am reinstalat windows7 si nu gasesc nicaieri driver pentru "placa video vga standard", cine ma poate ajuta ca eu nu ma pricep.

Windows 7 pe 32 de biți
Producator VIA
Modelul Standard VGA Graphics Card
ID dispozitiv 1106-7205
Revizia 2
Subvendor Asustek Computer Inc (1043)
Performanță actual Nivel Nivel 0
Driver Versiune 6.1. 7600.16385

Plăci de bază
Producator ASUSTeK Computer INC.
Modelul A7V400-MX (Socket A)
Versiunea 1.03
Furnizor Chipset VIA
Modelul KM400 Chipset
Chipset Revizie 00
Furnizor VIA Southbridge
Modelul VT8235 Southbridge
Southbridge Revizie 00

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descarci slimdriver de pe google. Il instalezi si scanezi cu el.Iti depisteaza atoate driverele care trebuie updatate sau lipsa.In dreptul lor ai optiunea update, dai click pe update si iti descarca acel driver. Chiar si vga standard.

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Am incercat, chiar si cu "DriverBost2" si mai multe, dar au instalat un driver pentru placa video care nu merge bine, videoclipurile se vat incet si se blocheaza, jocurile la fel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrieleShu):

Daca acum ai win 7, poti updata toate driverele si tot ce trebuie automat prin windows update. Ai insa grija daca e copie de windows. Dar tu spui ca nici cu windows xp nu iti mergea bine asta ma face sa cred ca e alta problema, nu driverul. Poate fi placa video prea mica, ori procesorul e forjat la maxim, ori altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oti internetul nu are viteza ceruta pentru a rula videoclipuri si jocuri on line si de aceea se blocheaza. Cand vizionezi un videoclip, porneste-l dai pause si apoi astepti sa se incarce

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Nu, Internetul merge bine nu e din cauza lui.

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Dupa cate am citit pe internet ma face sa cred ca e de la driver, Cand am pus 7 pe xp am instalat driver bost2 "Cu driver bost 2 am facut si laptopu fara probleme" nu a gasit decat 3 drivere lipsa, in rest toate erau la cea mai recenta versiune, Driverele de la windows xp merg si pe windows 7?

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Cum pot afla daca placa video este prea mica, ori procesorul e forjat la maxim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrieleShu):

Scuze,pregatirile pentru sarbatorile de iarna nu mi-au mai dat timp sa pot intra pe TPU. Ca sa vezi daca procesorul erge la maxim dai click dreapta banda albastra de jos apoi pe Task Manager. In fereastr mica ce se deschide dai pe performances.Acolo iti este afisata activitatea procesorului. Daca procesorul merge la maxim, dai click pe processes, tot in acea caseta si urmaresti ce proces iti tine procesorul ridicat.

Placa video o poti vedea dand click pe Start-scrii run si dai enter. La run scrii dxdiag si dai enter si ok. In fereastra ce va fi afisata dai click pe display iar acolo vei putea vedea placa video notata cu „aprox. total memory".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai click pe toate de sus, iar jos iti va spune daca sunt probleme de driver sau „no problem found".

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Jos scrie ca nu sunt probleme dar...
La "Funcționalitate DirectX" scrie...
Accelerator DirectDraw - Nu Este Disponibil
Accelerator Direct3D - Nu Este Disponibil
Accelerator trama AGP - Nu Este Disponibil
Iar la...
Versiune DDI: necunoscut
Model Driver: necunoscut

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Am controlat si task manager,
Process 35
CPU 1 - 36
memorie fizică - 42 " care nu stiu ce este "

Se cunoaste ca e o problema de la driver...
Nu ma lasa sa ii fac update...
Stii cumva problema?

| GabrieleShu explică (pentru anonim_4396):

Acum am schimbat driverul de la placa video cu VIA/S3G UniChrome IGP si acum se vede mai bine textele dar la video tot asa...
In schimb La "Funcționalitate DirectX" scrie...
Accelerator DirectDraw - Activata
Accelerator Direct3D - Activata
Accelerator trama AGP - Activata
Iar la...
Versiune DDI: 9
Model Driver: necunoscut

asta inseamna ca driverul asta e mai bun ca Vga standard... dar si cu asta nu se vede bine, doar textele se vad mai bine fata de cum se vede-au...

| Şaptepăcate a răspuns:

Pe site-ul producatorului este doar pentru XP
poti sa incerci cautare la VIA/S3G KM400A Graphics Driver V5.10.146.0.

| GabrieleShu explică (pentru Şaptepăcate):

Am avut windows xp dar tot la fel mergea cu schdea video vga standard, videoclipurile merge-au incet si se blocau.

| GabrieleShu explică:

Am incercat cu mai multe programe si au instalat o placa video dar nu merge bine, nici un video nu se vedeo normal.

Cine ma poate ajuta?