| EmYyYEmilian a întrebat:

Am un iphone 5 si recent mi s-a dus bateria, de ex de la 50 se duce la 1% si se stinge dintr-o data, deci nu mai merge deloc bateria, si am gasit de pe siteul gsm o baterie la 35 de lei ( zice ca e originala de la Apple ) arata exact ca ce-a din telefon dar nu cred ca e originala, intrebarea mea este daca merita sa o schimb, adica daca o schimb va avea ceva telefonul? si la gsm cat imi va lua sa mi-o schimbe

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Schimbarea de baterie este anevoioasa la iPhonuri, necesita pricepere, experienta si scule speciale.
Din acest motiv, toate operatiile de inlocuire sunt costisitoare (in SUA o baterie se schimba de la 100USD+piesa).

Poti verifica "originalitatea", inreband ce accesorii are bateria.
La raspuns, trebuie sa spuna ca are doua benzi (de plastic, lipicioase) pentru fixarea bateriei in telefon.
Alta intrebare cheie: cati mAh (miliamperi ora) are bateria, comparand pe site-ul Apple cu modelul tau de iPhone.

| costis a răspuns:

Poate e softul care controleaza bateria. Poate sunt prea multe aplicatii. In cazul asta ai sa patesti si cu cea noua la fel. Ar fi bine sa inchizi toate aplicatiile, inclusiv cea de localizare, si le deschizi dupa vreo 2 zile doar pe cele de care ai absoluta nevoie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la un centru reparatii telefoane si acolo băietii î ti zic daca defectul este de la baterie si cît costă una nouă, sau defectul are alta cauză si tot ei stiu ce trebuie facut, si cît te va costa in final toată treaba. Nu are rost sa cumperi tu baterie făra sa stii daca din cauza bateriei telefonul nu merge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu de unde ai tras concluzia ca bateria este defectă? Poate este încarcatorul defect si nu mai livrează tensiunile originale pentru a incarca bateria, la asta te ai gîndit? Incarca l prin cablu de date la calculator si atunci daca face la fel poti da vina pe baterie, altfel schimbi degeaba o baterie bună, ca bateriile tin ani de zile, de cit timp ai telefonul?

| nuestenimic a răspuns:

O baterie la iphone 5 o sa te coste in jur de 100 lei depinde de service si o baterie originala nu gasesti sunt bateri doar la 50 sau 60 de lei nu 35 de lei daca vrei o baterie originala numai sa o iei de pe un iphone dar care nu a fost utilizat mult care le gasesti blocate sau de piese si intereseaza-te ce are Telefonul poate sa fie din cauza baterie sau a softului daca la-i actualizat sa nu schimbi bateria degeaba

| EmYyYEmilian explică (pentru nuestenimic):

De la gsm e 50 de lei si montarea nu stiu cat, multi in comentarii au zis ca e excelenta, isi face treaba, si 100% e din cauza bateriei, daca imi activez datele si ma uit pe Youtube de la 100% se duce in 75% de ex, si dupa mai sta ceva si se inchide si imi arata sa il bag la incarcat, si dupa ce il bag la incercat se deschide si imi arata 50% de ex, deci da e 100% de la baterie