| beebbe23 a întrebat:

Am un laptop de 6GB DDR# placa video NVIDIA GeForceGT 640M cu 2GB VRAm, dar jocurile merg cam greu. De ce?

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

PENTRU CA NU CONTEAZA CANTITATEA de memorie. Niciodata nu a contat. Sunt alte lucuri multi mai improtante decat sa te orientezi dupa memoria trantita in prostie(Dar asta prinde la oameni... daca ei nu stiu ce si cum).

| beebbe23 explică (pentru sltlp):

Am primit laptop-ul ca si cadou, daca as fi stiut m-as fi interesat mai intai rolling on the floor

| sltlp a răspuns (pentru beebbe23):

Atunci ai ghinion. Totusi nu poti sa zici ca se msica prost. Sunt mii de modele care se msica si mai prost.

| beebbe23 explică (pentru sltlp):

Am rezolvat problemawinking A trebuit sa imi iau un "racitor" pentru laptop. Si sa umbu la niste setari din el. Atat rolling on the floor

| Intruder19 a răspuns:

Placa video chiar daca e de 2gb este pe 64 bit si este o placa slaba.

| beebbe23 explică (pentru Intruder19):

Adica? Ce pot face in legatura cu asta?

| beebbe23 explică (pentru Intruder19):

DAca imi pun windows de 32 bit e mai bine sau cum? Scuze, dar nu a pricep deloc rolling on the floor

| Intruder19 a răspuns (pentru beebbe23):

Nu prea poti face nimic, poti doar sa scazi din rezolutie si detaliile jocului pana te poti juca decent. Placa aceea video nu este una de gaming ci office.

| taken a răspuns:

Vezi sa fie setat sa lucreze placa video dedicata, nu cea integrata in procesor.
Click dreapta pe desktop, nVIDIA control panel, click pe Configure Surround, Physx si in dreapta la Physx settings sa fie GeForce...sa nu fie CPU(procesor adica). Daca ai dai OK sau cum este acolo apoi dai restart la PC.
Instaleaza GeForce Experience:
http://www.geforce.com/geforce-experience
Deschizi GeForce Experience si dai check for updates.
Va cauta si daca vrei va instala cel mai nou driver pentru placa video.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

In primul rand este un laptop entry, nu e chiar performant la capitolul gaming, in al doilea rand cum a spus si patrick aia 2 gb vram, sunt egali cu 0, fiind pe 64biti. O alta posibilitate este si sistemul de operare, si setarile facute/programele instalate.

| ZeroDiferit a răspuns:

Multi omeni, se uita asa a tine si vad: wooow placa video de 2 giga cu numai...Dar trebuie sa intelegi ca cel mai important este procesorul si busul de la placa video. In concluzie nu poti face nimic pentru ca jocurile pe laptopul tau sa mearga mai bine. Iti trebui un alt PC.