| SERIALS a întrebat:

Are cineva ebook, kindle, kobo, pocketbook? Care e diferenta intre ele? Costa scump?

Eu as vrea unul din asta ca sa pot baga carti pdf si sa citesc, nu pot citi pe telefon sau calculator, nu am chef si luminozitatea e puternica.
Nu ai probleme de la luminizotate daca folosesti ebook? Merita sa cumpar unul?

5 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Le găsești pe la 400-800 roni. Luminiozitatea se poate regla pe orice, când e lumină naturală din exterior dai mai tare, în casă scazi luminiozitatea, seara/noapte pui filtru de lumină albastră sau night light.

| Irinelp a răspuns:

E-book înseamnă carte electronica și poate fi regulată luminozitatea și poat fi înregistrate cărți în pdf dar și acestea sunt mai multe mărci și modele diferite, Kindle înseamnă aprindere (pornire) și este marcă înregistrată amazon și la aceasta poate fi reglată luminozitatea și pot fi descărcate cărți și de pe Amazon și pe amazon sunt unele cărți gratuite. Kobo pe acesta pot fi descărcate cărți de citit dar și cărți audio depinde de model, pocketbook este o tabletă androit pentru citit cărți electronice și nici aceasta nu luminează prea mult.

| al0o0o0 a răspuns:

Eu am un kindle.Recomand 100%.Nu am probleme cu luminozitatea si nici nu a fost foarte scump, in jur de 400-500 de lei.Eu zic ca merita.La orice model de kindle gasesti toate informatiile necesare despre el pe internet, pe scurt.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Un e-Book are multe avantaje fata de o care normala.
Legat de intrebarea ta: dupa parerea mea, toate e-Book-urile sunt la baza la fel (nu prea conteaza brand-ul).
Tin sa mentionez ca nu toate e-Book-urile suporta format PDF, deci ai grija.

Iti sugerez sa cumperi un e-Book cu afisaj neluminos. Chiar daca vei depinde de o lampa, acest tip de afisaj este mai sanatos pentru ochi. Afisajul luminos poate fi de doua tipuri, iar unul dintre ele dauneaza ochilor. Nu are rost sa intru in amanunte tehnice.

Pe scurt: merita cumparat.

| Salontanul a răspuns (pentru BlackPixel):

Daca-mi dai evaluare negativa, aiurea, pot sa-ti dau si eu. Dar asta nu este o solutie.