| iolkop777 a întrebat:

As vrea sa imi iau un telefon: care credeti ca e mai bun?
Un Quad Core de 1200MHz sau un Dual Core de 1700MHz
Daca puteti explicati-mi si mie cum e treaba cu ele happy

Răspuns Câştigător
| dantomescu78 a răspuns:

Salut Alex,

Ideea e ca depinde foarte mult de felul in care se comporta telefonul ce are un procesor de acest fel. Exista cazuri cand un procesor quad core functioneaza mai slab decat unul dual core.

Ideea e ca in general frecventa mai mare e mai importanta decat numarul de nuclee. In cazul tau, un dual core de 1700 ar fi mai bun decat un quad de 1200.

Dar de exemplu un quad de 1400 ar fi si mai bun (galaxy s3 are acest procesor si functioneaza destul de bine). Il gasesti aici: http://bit.ly/1epiy0H la un pret promotional!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde de telefon. Gen xperia sp e dual-core de 1.7 ghz iar HTC desire 500 e quad core de 1.2 ghz. Si totusi xperia sp sterge pe joc can dine vvorba de performanta. Deci, ca si pe pc, conteaza enorm arhitectura.

| Aloo123 a răspuns (pentru sltlp):

Hei Sltlp ce vrei sa spui prin ''sterge pe joc can dine vvorba de performanta'' Este mai bun ca HTC sau?

| sltlp a răspuns (pentru Aloo123):

Joc=jos. m-am grabit cand am scris. In cazul ala, nu, HTC e cu mult sub xperia sp. De asta am zis, depinde quad-core. Asa exista si cpu snapdragon s3tot dual-core cu 1.7 ghz, care is de prin 2011(mai vechi) si logic, desire 500 o sa fie mai bun. Spune despre ce telefoane este vorba.

| gmbod1 a răspuns:

Dual core >>>2 nuclei (sau ceva de genu) quad core>>4 nuclei tu ce crezi ce e mai mare 4 sau 2?