| Ilinca a întrebat:

Am o nelamurire. Urmaream niste site-uri cu aparate foto.
Am observat ca, spre exemplu, doua camere foto desi au acelasi numar de megapixel (10, 14 etc), preturile difera foarte mult. Sunt aparate foto de 10 megapixel mai scumpe decat cele de 14 megapixel. Sa inteleg ca nu aceasta este criteriul care ajuta la claritatea si calitatea pozelor?
Dupa ce ar trebui sa ma orientez pentru un aparat foto cat mai bun (pentru amatori, nu profesionist)?

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Mergi pe un Canon sau Nikon, si n-ai sa regreti. Bine ar fi sa fie alimentat de baterii tip 2x AA Alkaline sau AA reincarcabile.Altfel risti sa te afli intr-un loc superb, cu bateria aparatului descarcata. La un aparat foto conteaza mai multe: stabilitatea imaginii, tipul si marimea senzorului, autonomia bateriei, procesorul de imagine, tipul de lentila folosit si toate astea se reflecta in pretul aparatului. Daca vrei un aparat fin, alege un ultracompact, iar daca iti place claritate si poze de calitate, mergi pe un DSLR desi pretul depaseste de 3 ori bugetul tau!
Aparatul prezentat de @Minks mai sus este bun pentru pretul care il are insa exista si "fratele" mai mare care este si mai bun. http://www.debo.ro/canon-powershot-a-3300-is-argintiu.html

4 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Calitatea pozei e data de senzorul de lumina. Cu cat ai mai mult megapixeli cu atat rezolutia e mai mare. Daca ai rezolutie mare si senzor slab, o sa ai o poza mare dar stearsa. Daca ai o camera foto cu senzor bun si rezolutie mai mica o sa ai o poza mai micuta dar mai calitativa... Daca ne zici si un buget, ar fi perfect!

| Minks a răspuns:

Recomand din toate inima : http://www.pcgarage.ro/aparate-foto-digitale/canon/powershot-a2200-silver/
Filmeaza si HD, pozele sunt bune, autofocusul merge destul de ok, e Canon...intr-un cuvant e buna!

| Ilinca explică:

Ma gandeam undeva in jur de 500 de lei happy

| vallentina123 a răspuns:

Pai poate e marca devina thinking