| crackster a întrebat:

Mi se restarteaza de fiecare data calculatorul cand joc ceva. Mi-am achizitionat recent o placa video nVIDIA gt430 1Gb.
Configuratia calculatorului:
procesor 3 Ghz dual core
ram 3 Gb
video 1 Gb
sursa 400 W
OP windows 7 64bit
Calculatorul s-a restartat jucand Assassin's Creed II.
As fi foarte recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu discutam de sursa ca putere bruta, ci de amperaje si calitatea curentului scos. Uite, eu am avut pe o sursa de calitate de 400 W pus un X1950 Pro, care consuma ceva curent, nu gluma. Acum, e pusa pe calculatorul sotiei, cu o sursa mai putin "de firma" (eu am avut un Chieftec de 400, ea are acum in sistem un Allied de 400) si merge OK de vreo 2 ani. Desfa carcasa si arunca o privire pe sursa. Un Sirtec de 400W si-ar face treaba de minune in sistemul tau.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

@MaStErShOt: Du-te si plimba ursul, te rog - esti praf si pulbere.
@crackster: Ce procesor, ce sursa, ce placa video ai? Ai face bine sa pui Windows XP pe 32 de biti daca tot ai configuratia aia...

| crackster explică (pentru KodrutZ):

Deci...abia am pus windows xp sp3 32 biti. Cand dau la jocuri..aceeasi problema..merge 1 min, 2, 3 dupa care se restarteaza. Am incercat cu setarile toate la low..aceeasi problema. Temperatura placii video nu stiu cum o pot afla dar totusi nu cred ca s-ar putea incalzi asa repede avand in vedere ca are 2 coolere montate pe ea. M-am uitat in manualul placii video si scrie ca minimul sursei trebuie sa fie de 400W. Repet.sursa mea e de 400W. Am facut setarea din control panel>>system..debifat aia cu autorestart.
Singura problema cred ca ar fi sursa. Astept parerile voastre. Aveti idee daca o sursa de 500W ar fi indeajuns?

| crackster explică (pentru crackster):

La cererea lui @KodrutZ comfiguratia detaliata:
video: nVidia gt430 1Gb 128 biti DDR3
Ram: 3Gb (2+1) DDR2
procesor: Intel E5700 3Ghz dual core
mB: MS-7255
sursa: 400W (doar atat stiu)

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

Fie nu duce sursa, fie ceva se incalzeste urit de tot. Cum stai cu temperaturile?

| crackster explică (pentru KodrutZ):

Ok...m-am mai uitat la placa video si are cerintele urmatoare in legatura cu sursa: 400W, 12V, 22A.
La sursa mea ma pot uita abia maine.
Sirtec 400W e cam scumpa fata de ce suma de bani dispun.
Pentru a indeplini cel putin minimul de cerinte imi poti recomanda ceva mai ieftin?

| crackster explică (pentru crackster):

Cu temperaturile nu stiu cum stau decat la procesor unde nu am probleme (35-45 grade).
Am incercat sa gasesc un program care sa arate temperatura receptionata de senzoru de video(daca o avea). am incercat cu everest. Nu imi apare. iar in softu de la driver nu gasesc optiunea asta. placa are 2 coolere functionale pe ea. nu ar trebui sa aiba probleme dar pot lua in considerare si faptul ca placa e abia cumparata si poate avea defecte.
stiti vreun program cu care pot vedea temperatura placii video in afara de cel de everest?
ps: speedfan da eroare de instalare

| crackster explică (pentru crackster):

Scuze pentru greselile de exprimare.

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

GPU-Z ar face treaba asta.

| crackster explică (pentru KodrutZ):

Ok.am luat gpu-z.toata treaba buna.inainte sa intru in joc aveam 39-42 grade.
Am intrat in joc.in 3-4 minute a ajuns temperatura pana la 45-46 grade si s-a restartat. Cum am spus, nu temperatura ar fi problema.
Interesant este faptul ca se restarteaza exact in momentele in care faci o miscare( in joc vorbind) care e mai complexa( ex: intorc repede angle view in jocurile tip fps sau dau cu un skill/vraja care ar avea un puternic efect vizual) deci ar necesita, cred eu, o putere mai mare din partea sursei.
In legatura cu sursa ce sfat imi dai?

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

Sirtec 400, cum ziceam. Dai ~150 RON, dar isi merita banii. Dai mai putin pe sursa, dupa aia o sa bocesti cind iti pocneste juma' de calculator.

| crackster explică (pentru KodrutZ):

Azi m-am uitat la sursa mea(atx-400W,p4), care arata cam asa
http://imageshack.us/photo/my-images/576/sam0652.jpg/
1.care e diferenta dintre atx 400w si sirtrec 400w?
2. daca doar pentru placa video este necesar 400w, asta nu este prea putin?
3. Ce factor m-ar putea aduce in aceeasi situatie in care ma aflu chiar daca iau o sursa de 500W?

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

1. Sursa aia e praf si scoate amperaje alandala, puterea reala fiind cu mult sub 400W. Sirtecu' a fost testat de niste omuletzi si au scos 485W din ea pina sa ii intre protectiile. Plus de asta, conteaza foarte mult si eficienta - pocnitorile au chiar si 50-60% eficienta, deci daca tie calculatorul iti consuma 150W, datorita sursei, vei consuma aproape 300 W din retea. Sirtecu' are vreo 75-80% la un load decent. E si un Sirtec de 400W ceva mai scump, cu certificare 80+.
2. Cel mai mult conteaza amperajul necesar pe linia de 12V cind discutam de placa video, astia cind zic 400W se gindesc ca ai vreo 2-3 HDD-uri si tot atitea unitati optice, plus vreo 2-3 device-uri conectate pe USB...
3. Probleme cu memoria? Incearca un memtest si vezi ce iese. Lasa-l peste noapte sa ruleze intensiv, ca sa stii o treaba sigura. Ai putea sa maresti putin voltajul la memorie (2V daca e DDR2 ar fi OK) sa vezi daca mai ai problema asta.

| crackster explică (pentru KodrutZ):

Ok...sitec ramane. Inca o mica intrebare.
Sirtecu are coolerul deasupra. Carcasa mea nu are spatiu liber sau ceva special pentru aerisire deasupra. Spun eu ceva rau?

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

Si ce te opreste sa o montezi invers? Nimic, ca nu se varsa. La mine am un Sirtec de 400W montata jos, la un prieten am pus un Fortron cu capul in jos, merge ca unsa. :)
P.S. Daca cumva Sirtecu' de 400W a sarit de 160 RON deja (eu pe a mea am dat vreo 130 RON acum vreo 3 ani, mai recent cind m-am mai uitat pe la modelul asta, era vreo 150... ), poti incerca sa vezi ce gasesti mai ieftin, in genul asta - http://www.emag.ro/......-400S-bulk (citeste review-ul, eu unul iti pot zice ca am avut si un Chieftec de 400 inainte de Sirtec, jos palaria!).

| KodrutZ a răspuns (pentru crackster):

Nu discutam de sursa ca putere bruta, ci de amperaje si calitatea curentului scos. Uite, eu am avut pe o sursa de calitate de 400 W pus un X1950 Pro, care consuma ceva curent, nu gluma. Acum, e pusa pe calculatorul sotiei, cu o sursa mai putin "de firma" (eu am avut un Chieftec de 400, ea are acum in sistem un Allied de 400) si merge OK de vreo 2 ani. Desfa carcasa si arunca o privire pe sursa. Un Sirtec de 400W si-ar face treaba de minune in sistemul tau.

| MaStErShOt a răspuns:

Recomandarea mea e sa treci pe win7 32bit, deoarece cel pe 64 iti mananca multe resurse si probabil cand cand intri in joc forteaza prea mult sistemul si isi da restart sa nu apara alta problema (Assassin's Creed II cere 2 gb ram si procesor core 2 duo de 2.6 ghz). alta problema ar fi sursa care este prea mica si la fel se forteaza, mai ales daca ai luat o placa video noua, care banuiesc ca nu stii cat consuma s-ar putea sa mananca mai mult de 400W si cand incearca sa faca ceva sursa da restart sa nu se arda. funda?