| kiddoeraxus a întrebat:

Eu am net de la Romtelecom prin modem si de curand o sa-mi cumpar un laptop si as vrea sa imi cumpar si un modem wireless. Intrebarea este ca trebuie sa cumper un model anumit sau merge orice? Multumesc.

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Probabil vrei sa iti cumperi un router wireless, si da, merge cam orice, cablul din modem va intra in router, toate sunt mufa tip ethernet si sunt compatibile.

| kiddoeraxus explică (pentru antimulte):

Asa, router wireless, nu modem xD. Multumesc de raspuns!

| tomthecat a răspuns:

N-are sens să-ţi cumperi un router wireless decât dacă n-ai ce să faci cu banii şi te dau afară din casă...

Dacă eşti pe CLICK NET dai un telefon la 1921 (apel netaxabil) şi comanzi GRATUIT un router wireless HUAWEI care este excelent, are o putere de transmisie foarte bună în toată casa, este foarte stabil şi vei fi foarte mulţumit. Singura "problemă" e că pentru a-l lua gratuit trebuie să semnezi contractul PE 2 ANI (merită!)

Îţi recomand să soliciţi Romtelecom o conexiune VDSL (e net superioară faţă de ADSL) şi viteză cât mai mare 40 Mbps sau chiar 70Mbps dacă eşti un internaut maniac, dacă eşti "muritor de rând", poţi solicita maximum 20Mbps dar eu zic să nu te zgârceşti, mai ales că ei îţi vor oferi un pachet de servicii.

Laptopul se va conecta FOARTE UŞOR pe routerul wireless Huawei Romtelecom de calitate deosebită.

| kiddoeraxus explică (pentru tomthecat):

Eu la anul o sa plec la facultate si nu mai are rost sa fac un contract cu Romtelecom pe inca 2 ani.

| tomthecat a răspuns (pentru kiddoeraxus):

Atunci faci contract cu Vodafone sau altă firmă pentru un stick modem USB care să-ţi permită Internet mobil pentru laptop.
Singurul dezavantaj e că (din câte ştiu eu) au traficul limitat şi dacă nu eşti cuminte şi faci downloadări, îţi papi tot traficul şi ăştia de la Vodafone te limitează brusc de la 7Mbps la vreo 500Kbps...

| liviubelu a răspuns:

Daca vrei prin wireless trebuie unul anume. daca vrei prin kablu merge orcare