| Aida55 a întrebat:

Am mare, mare nevoie de ajutor!crying Cineva care se pricepe la telefoane... big grin

Mi-am cumparat de curand un telefon Huawei Ascend P7. Are 13 MP la camera din fata si 8 la cea din spate. Si, fiind incantata de telefon, ca orice om normal, am incercat toate optiunile la camera. Si nu stiu cum am umblat la camera din fata, ca i-am facut ceva la focalizare. Adica obiectele de aproape le vede foarte clar, insa pe cele de la distanta le vede neclare, aproape in ceata. Si nu stiu ce sa ii fac crying

Ma gandeam ca poate o fi o optiune ca la aparatele foto, precum sa faca o poza la un obiect, el fiind in centrul pozei, iar ce e in spate, la distanta, sa fie neclar...

Va roog, ajutati-ma crying Dau funda! >big grin

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Mai am doua variante in minte, daca telefonul e nou si e cumparat din magazin se incadreaza in criteriile pentru a fi reparat de garantie, te duci cu el de unde l.ai cumparat le explici /arati problema si in mod normal o sa ti.l repare gratis( daca nu are garantie varianta asta sare din discutie),cat despre mersul la Cosmote si Vodafone... Nu ai nici o sansa pentru ca astia de ocupa doar de telefoanele care sunt cumparate si au garantie la ei.
O alta varianta ar fi sa incerci sa instalezi un alt soft de camera,instaleaza din google play aplicatia Google Camera,foloseste.o si anunta-ma daca se vede la fel,daca e totul ok, o sa iti dau niste aplicatii mai complexe pentru camera, google camera fiind cam simpla.
Daca nu merge varianta de mai sus singura solutie ramane sa mergi la un service specializat, dar care sa ofere servicii de calitate, nu la orice service de cartier in scara unui bloc.

| Aida55 explică (pentru CristianCRS):

Merci frumos încă o dată! happy Am încercat prima variantă. Am cumpărat telefonul de pe eMAG si l-am trimis inapoi prin curier. Acum aștept ori să mi-l inapoieze într-o stare bună ori, cel mai probabil, îmi va da un telefon nou. big grin

Numele tău (de pe TPU, evident) îmi sună cunoscut, am mai avut o tangență pe acest site, nu? thinking Întreb doar de curiozitate. big grin O seară frumoasă îți doresc! big hug

7 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

E un pic dificil fara sa ai telefonul in fata in special optiunile softului,dar din ce am vazut nu are asa multe optiuni, asadar poti incerca sa rezolvi problema facand un factory reset/hard reset ( iti va aduce telefonul la setarile din fabrica, vei pierde tot ce ai in telefon, asadar salveaza pozele, muzica etc in calculator * aplicatiile le poti downloada apoi nu e asa un capat de lume )
Ca sa faci factory reset cea mai simpla varianta este sa intrii in meniu Settings - Accounts - Backup and reset - Factory data reset - Reset phone. Ar putea sa iti ceara parola daca ai asa ceva apoi selecteaza Erase everything. Telefonul se va restarta si cand va porni (va dura un pic mai mult) va fi ca nou si sper fara respectiva problema pe care o ai la camera. Succes!

| Aida55 explică (pentru CristianCRS):

Vreau sa incep prin a-ti multumi pentru raspuns. Din cele primite, al tau este cel mai complex si util si se vede clar faptul ca ai vrut sa ma ajuti. big grin

Am incercat varianta si... din pacate, problema la camera e aceeasi. sad De aproape se vede perfect, insa la distanta e in ceata. sad Multumesc oricum! Crezi ca daca m-as duce la Vodafone sau la Germanos cu telefonul, o sa ma ajute cu ceva? puppy dog eyes Se ocupa si cu asa ceva oare? thinking

| CristianCRS a răspuns:

Foarte bine! Este bine sa profiti de garantie cat este valabila la orice defectiune care apare,si cei de la eMAG sunt cunoscuti pentru serviciile de calitate pe care le ofera, mai mult ca sigur daca nu primesti alt telefon, vor rezolva problema la cel pe care il detii. Sa folosesti cu placere si fara alte incidente telefonul cand il vei primi! happy

Cat despre numele meu, ai dreptate, iti pare cunoscut pentru ca am mai raspuns la o intrebare de-a ta si a deviat intr-o discutie lunga si placuta happy

| Aida55 explică (pentru CristianCRS):

Sper sa se rezolve cat mai curand problema, iar telefonul sa mi "se intoarca" acasa. big grin

Da, mi-am amintit de tine, Cristian. Si imi pare bine ca am avut din nou placerea de a purta o conversatie cu tine. big grin Si se pare ca iarasi m-ai ajutat cu un raspuns util.batting eyelashes Multumesc mult! big hug

| RobertMoon a răspuns:

Greu de spus daca nu am meniul in fata, chiar daca ma pricep foarte bine la telefoane...

| Aida55 explică (pentru RobertMoon):

Greu, dar nu imposibil!winking Multumesc oricum!