| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Cum este cel mai bine sa partitionez un hard de 500 gb?
cate partitii si dc

5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Depinde şi pentru ce vrei să utilizezi cel mai mult pc-ul. Eu l-aş face cam aşa: 100, maxim 150 gb pentru sistemul de operare, restul pentru stocat chestii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai una de 100 C asta daca il folosesti intensiv si iti multe programe speciale pentru sistem, updateuri etc.
Una vreo 400 gb pentru jocuri filme muzica. lucruri care le gasesti si pe net.
Si inca una de 100 pentru backup si poze.

| victorandrei a răspuns:

Partitia pentru win sa ramana doar pentru win si programele necesare, cam 50 gb partitia pentru win de preferat sa fie C:, dupa diferenta ori o lasi intreaga ori o imparti in 2, indiferent de proportii, pe una din cele 2, instalezi jocurile, donwloaduri, etc, si pe cealalta lasi ceea ce vrei sa pastrezi (poze, chestii importante)

| SmokeyEye a răspuns:

Regula: windowsul trebuie sa fie separat de toate celalalte chestii( in cazul in care formatezi, reinstalezi sistemul de operare, sa nu iti pierzi restul informatiilor ).Eu am doar 2 partitii C-200 Gb si D- restul. Poti sa iti faci Si partitii separate : una doar pentru muzica, filme, poze. Alta partitie pentru jocuri. O partitie pentru kituri( e neaparat sa nu ti kiturile in C ). Daca ai multe programe de instalat, si programe mari, recomand sa fie spatiul in C cat mai mare. Chiar daca tu alegi sa instalezi un program in alta partitie, el va avea o parte si in Program files si in temp...Deci ocupa loc in C. Mai mult de 3 partitii nu ai nevoie, zic eu. C- windows, D- chestii, E-work stuff, daca lucrezi sau esti student si ai chestii mai importante, carti, studii. tine-le separat de viermii din jocuri.

| Kip a răspuns:

Daca utilizezi C-ul intensiv (cum fac eu) ai nevoie de 100 GB daca nu poti sa faci si mai mica partitia. Depinde si de windows. Oricum iti recomand peste 75 GB pentru C si inca 2 partitii cum spune si victorandrei.