| xXOvyXx a întrebat:

Îmi ziceți un site unde pot sa pun o întrebare despre calculatoare (vreau sa îmi vând 2 pc-uri si vreau sa vad cat iau pe ele).
P.S:sa fie destul de cunoscut.
Dau fundița!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Postează aici detaliile tehnice, da detalii nu pc Asus, precum și eventual poze la carcasă și placa de bază(recomandat) și îți fac o evaluare la pc-uri, precum și să precizezi de unde le ai și cum au fost exploatate.Succes

| xXOvyXx explică (pentru DeyCj):

Am 2 calculatoare si vreau sa le vand. ca sa imi iau unu nou.

Unul dintre calculatoare are Processor:Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 2.33GHZ; 4GB Ram, placa de internet, placa video: GeForce 7300GT. 1791MB

Celalalttonguerocessor:1. 64GHz: placa video:GeForce 7600 GS, placa de baza:NEC powermate VL 350, placa audio(nu stiu ca nu e montat).

Va rog, vreau suma de bani(aproximata pe care credeti ca o pot primi pe aceste 2 PC-uri

PS:daca ma e nevoie voi mai pune o suma de bani de la mine.
P.S2:Al 2 lea are 2GB ram

| DeyCj a răspuns (pentru xXOvyXx):

Nu așa:
Ca să-ți fac un preț obiectiv pe ele nu cerut de internet ca bănuiesc că vrei sa le și vinzi nu să stai cu ele postate pe net până se devalorizează complet așă cum fac 99% din cei ce vând pc-uri, am nevoie să știu așa:
Placă de bază: de care excat exemplu ECS Gforce9500 M-M
Procesorbig grine acre Intel sau AMD
Hard disc: Producător și capacitate
Rami: Cât ram are și ce producăror, precum și tipul lui (DDR 1, 2, sau 3)
Unitate optică: nume producător și tip
Sursă de alimentare: Producător și putere
Carcasa în ce stare e pe o scară de la 1-5
Cum stă cu condensatorii pe placa de bază.În ce stare îs, daca au fost schimbați sau sunt umflați sau pe cale să cedeze.
Placa video: daca are dedicată de care e.
Dacă vei posta detaliile tehnice corect o să-ți pot face o evaluare corectă pe cele două unități, nu cea făcuta de internet.
Succes