| danitzi10 a întrebat:

mi-am cumparat recent o placa video noua, un Radeon RX460 si de cand mi-am cumparat-o am o problema...cand ma uit la videoclipuri pe Youtube sau la un film si durata depaseste 10 minute mi se stinge ecranul (nu se pune pe standby ci doar devine negru), m-am uitat peste tot si nu am vazut sa fie pus vreun screen saver sau sa se opreasca dupa un anumit timp... oare o fi de la placa video? daca stie cineva o rezolvare va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Ma indoiesc ca este din cauza placii video. La power options uita-te la "Choose when turn off the display " sa fie setat pe never.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu este compatibilă placa video cu celelalte componente ale calculatorului, si faptul ca se stinge ecranul, poate intră in protectie sa nu se ardă piese importante precum procesorul, nu trebuia sa cumperi tu de capul tau, ci trebuia sa mergi cu unitatea la cineva care se pricepe, si i ti recomanda el o placă dedicată, nu asa ce ai luat tu, acum unica solutie este, duci placa video inapoi de unde ai luat o, daca ai bonul fiscal si ambalajul in care era placa video, cutia aia, si daca placa nu are defectiuni, magazinul este obligat sa ti dea banii inapoi, tu asta sa ceri, banii inapoi, nu sa ti dea alta placa video la schimb, ca nu stii ce sa cumperi, si cu banii de pe placa asta, mergi cu unitatea si cu placa video aia veche originala care era in calculator, si astia de la depozit calculatoare ei si repară si fac sisteme de la zero, noi nouțe, ei o sa ti recomande o placă bună, o montează ei o testează i ti da garantie si i ti facei o unitate beton, adică bună.

| laurentiu80 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mai indu omul in eroare daca esti nepriceput. Il pui si pe el pe drumuri si pe altii. In primul rand daca placa video este cumparata dintr-un magazin fizic, si nu unul virtual(online), nu au nicio obligatie de a-ti restitui banii inapoi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru laurentiu80):

Bine ca esti tu priceput, am zis si eu ce am stiut, te am deranjat pe tine cu ceva? Fiecare ave m dreptul la o părere, nimeni nu e priceput 100%, dar incercam sa ajutam daca putem, daca tu stii asa de bine intilneste te cu el si repara l.

| RAY a răspuns:

Vezi temperatura cum stai cu ea