| EternalIce69 a întrebat:

vreau sa strâng bani pentru a.mi achiziționa un calculator dar sunt minor și nu știu cum să strâng bani înafara de a.mi aștepta bursa de la școala, care nu este prea mare. aveti idei?

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Economiseste tot ce primesti de la parinti, bunici, rude, si in functie de notele pe care le ai, banuiesc ca vor face si ei posibila achizitia, prin diferenta din partea lor.
Daca nu isi permit nicicum, ar trebui sa intelegi si sa te multumesti cu ceva foarte ieftin second hand (gasesti oferte pe olx din apropierea ta).
Pe un astfel de calculator probabil nu te vei putea juca mare lucru, dar exista atatea jocuri vechi ce merita incercate, mult mai bune decat prostiile ce se scot in zilele noastre. Daca va merge Win 7 pe el, ar fi perfect, daca nu, se poate trai inca cu Win XP.
Si mai ai ocazia sa folosesti acel calculator invatand ceva util, care iti va prinde bine pe parcus. Fie te apuci sa inveti editare foto (Gimp pentru inceput), fie programare (pentru inceput Turbo Pascal), fie desen tehnic si modelare 3D (SketchUp, DraftSight).
Pentru muzica, poze si filme, merge orice sistem din 2006 incoace.

| Lioana a răspuns:

E foarte greu pentru un minor sa stranga singur atatia bani. Spune-le parintilor despre dorinta ta! Spune-le ca esti gata sa faci orice ti se cere daca iti cumpara calculatorul. Daca te vor intelege, sigur te vor ajuta.

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Învață sa instalezi Windows 10, 7 și XP. Iar din asta poți câștiga bani ușor( îți poți oferi prestațiile pe Facebook, in diferite grupuri ce au legătura cu locația ta.)

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

De fapt, ce oferi? la ce te pricepi? Pentru a obține bani, trebuie sa faci ceva plăcut pentru tine. Deci?

| AlexPeTPU a răspuns:

Fă munca prin casa si cere-le parintilor tai recompensa, munceste prin vecini, etc. Astea ar fi singurele variante fiind minor.

| EternalIce69 explică (pentru AlexPeTPU):

Chestia este că...Am încercat și ei rad
și spun,, hai mama!''

| Vali128 a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui eu de obicei joc la pariuri daca stii fotbal bineiteles, poti juca 1 leu 2 lei 5 lei pe cateva meciuri cu cote bune si poti castiga o suma frumusica si tot asa.

| Nichitaaa a răspuns:

Incearca sa cauti prin casa lucruri care nu-ti mai sunt de folos si le poti pune de vanzare pe Olx. Ai putea face niste bani cat de cat...

| Qvercity a răspuns:

Daca mai ai banii de colind si de sorcova( daca ai mers) invata sa desenezi pe ceva, laptop, iti iei un program gen manga studio cu crack si faci avatare pe Youtube, Facebook, etc. Pe sume moderate de 5 euro, 10 tubnail-ul, asa am luat eu un Samsung galaxy j3 2016 nou din magazin. Sper ca te-am ajutat, funda primesc?