| CosmyCool a întrebat:

Buna ziua TPU, am 2 intrebari in legatura cu contul de gmail si anume:

1)Este adevarat ca contul de gmail ofera o securitate mai buna fata de yahoo mail?

2)Detin un cont de gmail si as vrea sa stiu cum pot modifica datele la securitate in cazul in care nu mai stiu parola, nu am uitat-o sau ceva de genu dar in caz ca va fi sa o uit vreodata sa stiu de unde pot sa modific aceste date de recuperare pentru ca le-am pus acum 2 ani si nu le mai stiu pe primele.

Ofer funda celui mai bun raspuns.Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Eu am de mai multi ani gmail si pot spune ca sunt foarte multumit de el.

1. Da, acest lucru il stiu chiar de pe pielea mea. Contul pe gmail este mult mai sigur. Cel putin in cazul meu este.
Orice cont de mail poate sa fie spart dar gmail este un pic mai greu din cate am auzit pentru ca are mai multe masuri de protectie.

2. Daca nu mai stii parola atunci dai acolo la "am uitat parola" si o sa-ti apara mai multe variante. Atunci cand ai facut contul ti-a cerut un "recovery email" un al 2-lea email al tau. Daca iti uiti parola atunci o sa-ti trimita un mesaj acolo.
Daca nu ai completat asta atunci poti sa completezi cu numarul de telefon si este tot asa...asta nu am incercat dar am auzit ca poti sa primesti mesaj cu parola daca este neaparata nevoie si daca ai completat acea rubrica unde iti cerea numarul de telefon.

Este mult mai sigur decat yahoo. Este doar parerea mea. Numarul de telefon, emailul de rezerva, ai o multime de variante prin care iti poti afla nu numai parola cat si username-ul daca l-ai uitat cumva.

Sa completezi rubricile cu email-ul de rezerva si cu numarul de telefon daca nu ai facut-o pana acum. Iti asigura o oarecare protectie. Atunci cand iti bagi numarul de telefon primesti un mesaj de verificare. O sa trebuiasca sa introduci acel cod intr-o casuta ca sa verifici contul. Evident, asta este optional dar te poate ajuta in cazul in care iti uiti contul.
Succes!

| CosmyCool explică (pentru RainmakerX):

Eu voiam sa stiu cum pot sa modific datele de securitate, unde intru mai exact sa schimb acele intrebari de securitate etc deoarece am precizat mai sus ca stiu parola si id-ul de la cont dar in caz ca o sa uit cumva parola sa o pot recupera pentru ca am uitat ce am pus la intrebarile de securitate cand am creat contul prima data.