| SorinELoo7 a întrebat:

Ce boxe 2.0 imi recomandati pentru o camera de aproximativ 10 m²? Suma este de 500 de lei de aceea ma gandesc la Microlab Solo 6c New, dar totusi puterea de 100 W nu este mare pentru o asemenea camera? Eu am avut un sistem 2.1 de 30 W care era destul de bun.

16 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Buna alegerea cu 6C happy.
Da, e cam mult pentru 10mp dar lasa-i acolo ca is buni. Poate vrei si tu sa distrezi vecinii odata.
Daca aveai mai mult te putea indrepta spre un amplificator+boxe pasive.

| SorinELoo7 explică (pentru sltlp):

Am uitat sa mentionez ca eu stau la casa (din camera mea - dormitor ies in camera din mijloc - 12 m², iar din acesta intru in cea de-a 3-a camera de 16 m²). In urma cu 10 luni a fost petrecere la mine acasa cu doua boxe destul de mari ca dimensaiune dar si ca putere + un amplificator mai vechi Pioneer. N-am avut probleme cu sunetul in cele 3 camere. D-asta intrebat daca 100 W (oricum nu sunt reali) este prea mult.
Dar daca as fi ales amplificator + boxe pasive ce mi-ai fi recomandat?

| Utilizator1234 a răspuns:

Chiar daca e micuta camera, in bugetul ala n-ai variante mai bune. Am detinut Solo 6C acum ceva timp si cei 100W la 87db imi umpleau camera de ~25 mp nu foarte usor (in sensul ca nu aveam un sunet plin la volum mic). Pentru amplificator + incinte pasive ai nevoie de ~1300 - 1500 Ron, cu mentiunea ca amp-ul va fi SH. Ce-i drept varianta asta e peste orice Microlab, Edifier si tot neamul lor de boxe multimedia.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Deci la vomul mic in procentaj se auzea mai incet fata de cum ar fi normal? Am vazut pe youtube un review ceva asemanator (undeva pana in 10 - 20 %...). Cata putere reala crezi ca are Solo 6C?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu la asta m-am referit. La volum mic, intr-o camera de 25 mp, sunetul nu era plin in sensul ca "se pierdea pe drum" si nu reda intreg spectrul de frecvente la capacitatea lor normala. Nu cred ca ar fi un inconvenient pentru camera ta, in special daca stai la ~2m de ele si ai si ~2m intre ele. Nu vreau sa-mi dau cu parerea asupra puterii ca n-am facut masuratori. Pot foarte bine sa aiba 100W pentru ca SPL-ul e de ~87db, deci nu foarte mare. Trebuie in schimb sa le dai loc sa respire in camera - minim 50 cm in fata peretelui si minim 1, 5 m intre ele - altfel vor avea bass bubuit si sunet congestionat.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Legat de pozitionarea boxelor, pe partea dreapta nu am suficient spatiu incat sa pozitionez boxa la minimum 50 cm, deoarece este usa camerei care se deschide din laterala... Din ce stiu boxele trebuiesc amplasate pentru a forma un triunghi echilateral cu persoana care sta la birou, cred ca ar fi mult 1, 5 m dinstanta dintre ele.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Microlab B-77 la vreo 50 W putere stii ceva despre ele? Sau mai bine sa raman la Solo 6C. Am spus mai sus ca am avut un sistem 2.1 de 30 W si nu stiu cat de mult ar fi cu inca 20 W in plus.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Ce-i drept, toti producatorii recomanda triunghi echilateral intre boxe si ascultator, dar nu se aplica la orice boxe si orice camera (cel putin dupa experientele mele). E un dezavantaj ca n-ai spatiul necesar pentru Solo 6C, dar orice boxa cu bass-reflex pe portul din spate are nevoie de spatiu fata de peretele din spate. Am ascultat B77 si pot sa-ti spun ca diferenta e mare fata de Solo 6C la toate capitolele. Nu doar puterea si presiunea sonora compun un sistem audio. B77 stau slab pe bas, medii, inalte, soundstage si separatie daca le compari direct cu Solo 6C, deci daca iti permite bugetul, tot pe cele din urma le-as recomanda.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

OK, am inteles! Problema este urmatoarea: eu am PC-ul vechi de 7 ani si nu stiu daca boxele vor distrosiona sunetul la vreo 80%... si daca merita sa-i pun acestui PC o placa de sunet dedicata. Sau mai bine sa nu le cumpar inainte de a avea un PC nou?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca ai banii pentru un Xonar DS sa zicem, cumpar-o. Nu va fi nicio diferenta ca pui mai intai placa pe PC-ul vechi si apoi pe cel nou. Pe placa integrata se va auzi mai prost, evident. Orice sistem audio distorsioneaza aproape de volumul maxim, indiferent de calitatea placii audio.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Dar de boxele Genius SP-HF1800A ce parere ai? Sunt mai bune decat Microlab B77, ambele avand 50 W putere?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca ar fi sa aleg strict dintre cele doua, as merge pe B77. Nici Geniusul nu-i o varianta rea, dar pentru faptul ca au facut niste incinte micute cu 2 difuzoare mid-bas mici, ma face sa n-am incredere ca vor reproduce prea bine sunetul. Ar trebui ca 1800A sa aiba un bas mai rapid decat B77, deci daca te ajuta asta, incearca-le. Cel mai bine e sa incerci ambele sisteme inainte de achizitie. Microlab aveau intr-un timp la Altex, iar Genius gasesti peste tot.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Ar mai fi o varianta si anume Edifier Studio 1280T... Putearea de aproximativ de 50 W este de ajuns pentru o camera de aproximativ 10 m2?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca le gasesti pe undeva in stoc, sunt cea mai buna varianta pentru cazul tau. Au portul de bass-reflex pe fata si astfel nu vor fi greu de pozitionat nici aproape de perete. Edifier face sisteme 2.0 decente, am recomandat unui amic 980T-urile si e foarte incantat de ele.

| SorinELoo7 explică (pentru Utilizator1234):

Le-am gasit pe Cel http://goo.gl/bH3Ehx la un pret bun. Dar nu stiu daca site-ul este de incredere, mai ales cu garantia... Din cate am citit este gratuita livrarea.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Site-ul este fara doar si poate de incredere. Laptopul personal il am de acolo, 980T-uri despre care vorbeam mai sus sunt de acolo si cred ca in trecut am mai comandat de la ei. Ce-i drept, nu pot sa-ti spun nimic despre resprectarea garantiei, dar nu cred sa fie vreo problema.