| BostanDaniel1974 a întrebat:

Ce diferenta este intre 32 biti si 64 biti?

Răspuns Câştigător
| Anghel_Seby_2000 a răspuns:

Salut, deci cum sa iti spun, un sistem de operare poate fi pe 32biti, 64 biti 86 biti, aici conteaza ce memorie ram aveti la pc, de exemplu : am 8GB ram si eu pun sistem de operare sa zicem windows 7, pe 32 biti, mie nu imi recunoaste decat 3 GB, deci maxim 3GB pentru 32Bit, recunoaste decat pana la 3GB, 86 la fel, si 64 este maxim-valoare Ram! notat cu 32x 64x 86x

| JackR a răspuns (pentru Anghel_Seby_2000):

Tu ai idee despre ce vorbesti? 86 de biti? Bagi in aceeasi oala x86, care este un truc comercial, cu x64, care, intr-adevar, defineste procesoarele pe 64 de biti!
x86 este un termen generic, care definea procesoare cu seturi de instructiuni pe 16 biti. Primul procesor Intel a fost 8080, pe 8 biti, iar succesorul a fost 8086, ultima cifra (6) aratand ca este pe 16 biti. Cele care au urmat (80286, 80386, 80486), foloseau acelasi set de instructiuni pe 16 biti si au fost denumite generic "x86 family". Nu exista si nu va exista niciodata un procesor pe 86 de biti, pentru simplul motiv ca seturile de instructiuni trebuie sa fie exprimate in multipli de 8 (32=4*8=2^5, 64=8*8=2^6). De ce. Pentru ca 8 biti inseamna 1 byte (octet), unitatea fundamentala pentru spatiului de adrese ale memoriei!
De aici, de la spatiu de adrese ale memoriei, apare si diferenta dintre sistemele de operare pe 32 si pe 64 biti, in sensul ca un sistem de operare pe 32 biti poate accesa un spatiu de adrese de 2^32 octeti, adica intre adresa 0 si adresa 4.294.967.295, ceea ce inseamna 4GB, din care sunt disponibili pentru aplicatii (spatiu util) numai 3.4 GB. Un sistem pe 64 de biti acceseaza un spatiu de adrese de 2^64, de la 0 la 18.446.744.073.709.551.615, din care spatiul util este de aproximativ 17, 2 miliarde de GB.

Ca urmare, pune mana si citeste cate ceva, inainte sa arunci o tocana de cuvinte, in care amesteci jumatati de adevar, aflate dupa ureche, si tampenii crase!

| aXy99 a răspuns (pentru JackR):

Si a mai luat si funda...

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Explicatia "tehnica" e fara rost in cazul de fata, important e ce obtii in practica cu cele 2, adica ce avantaje iti aduce una, ce dezavantaj alta:

Daca ai procesor pe 32 biti (x86),
si sistem de operare pe 32 biti,
sistemul de operare va putea adresa in :
Windows XP ---> 3. 24GB RAM
Windows Vista x86 ---> 4GB RAM
Windows 7 x86 ---> 4GB RAM
Windows 8.1 x86 ---> 4GB RAM
Windows 10 x86 ---> 4GB RAM
(adica va putea folosi doar aceasta cantitate de memorie, chiar daca tu ai mai multa instalata)

Programele si jocurile vor putea accesa maxim 2GB!
*************************************************************************
Daca ai procesor pe 64 biti (x64), si sistem de operare pe 32 biti,
sistemul de operare va putea accesa aceleasi cantitati de memorie ca si mai sus, chiar daca tu ai mult mai multa. Si Programele/jocurile, tot 2GB.

(de aceea sistemul de operare pe 32 biti + procesor pe 64 biti = afacere foarte proasta )
*************************************************************************
Cand ai procesor pe 64 biti si sistem de operare pe 64 biti, sistemul de operare cat si programele vor putea accesa (vor putea folosi...) o cantitate mult mai mare de memorie.

XP Professional x64 ---> 128 GB RAM

Vista Home Basic ---> 8 GB RAM
Vista Home Premium ---> 16 GB
Vista Ultimate, Entreprise, etc ---> 128 GB

Win7 Home Basic ---> 8 GB RAM
Win7 Home Premium ---> 16 GB
Win7 Ultimate, Entreprise, Pro ---> 192 GB

Windows 8 Home x64 ---> 128 GB
Windows 8 Pro, Enterprise x64 ---> 512 GB...

| JackR a răspuns:

N-ai gresit la x86, ai gresit cand ai crezut ca stii ceva si poti sa ai o opinie. Din nefericire, in afara limbajului suburban, nu stii nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca jocurile mai noi merg doar pe 64.

| davedavedave93 a răspuns:

În biți se măsoară cantitatea de informație. (biti - kilobiti - megabiti - gigabiti)