Ce sursa mi-ar trebui ca sa poata sa duca o statie cu urmatoarele specificatii :

CPU : Intel Core i5 2320

RAM : 4 GB, 1333.

Placa Video : Nvidia GeForce GTX 760

HDD : 1 TB. 7200 rpm. Nu stiu ce firma e.

Cam atat cred ca e important. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Una e să te pricepi și alta e să știi face whistling.În fine.
O sursă de alimentare în special dacă știi ca ai una low end(pocnitori periculoase pentru componentele din calculator, etc), nu îți va scoate veci puterea scrisă pe ea.De exemplu, ai PSU de 350W max.; real susrsa respectivă va scoate maxim 280-300W reali.
Ce ți-am scris este rezultat în urma calculului enegetic efectuat în load de 90% al sistemului cu componentele ce le-ai scris în întrebare, de unde a rezultat că ai nevoie de o sursă de alimentare capabilă să scoată minim 400W sau 400W reali nu scriși pe eticheta sursei, sau de una de 450W max. care real se va apropia de 400W reali(410-415W, în funcție de tensiunea de intrare de la rețea(220-230V)).
Chestii de electronică... happy

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Una de cel puțin 400W reali.Deci una de 450W ar fi suficientă. Succes

Cum adica W reali? Ma pricep la calculatoare, dar treaba cu sursele ma bate. laughing

Ok. Merci, acum am inteles tot. big grin

| DeyCj a răspuns (pentru Unknown211):

Una e să te pricepi și alta e să știi face whistling.În fine.
O sursă de alimentare în special dacă știi ca ai una low end(pocnitori periculoase pentru componentele din calculator, etc), nu îți va scoate veci puterea scrisă pe ea.De exemplu, ai PSU de 350W max.; real susrsa respectivă va scoate maxim 280-300W reali.
Ce ți-am scris este rezultat în urma calculului enegetic efectuat în load de 90% al sistemului cu componentele ce le-ai scris în întrebare, de unde a rezultat că ai nevoie de o sursă de alimentare capabilă să scoată minim 400W sau 400W reali nu scriși pe eticheta sursei, sau de una de 450W max. care real se va apropia de 400W reali(410-415W, în funcție de tensiunea de intrare de la rețea(220-230V)).
Chestii de electronică... happy

| DarksidersFTW a răspuns:

Nu iti recomand direct, insa uitate la specificatiile placii video si vezi ce-i trebuie. Amperi volti si watti. Dar mai intai uitate bine la placa ta video, ca poate e OC. Cum a zis domnu' mai inainte una de 450W e buna.