| gemeni6226 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cum sa transform un document excel si un document word in pdf?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Cred ca e mai rapid sa folosesti :

https://www.ilovepdf.com/word_to_pdf

https://www.ilovepdf.com/excel_to_pdf

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai acolo undeva optiune save as si alegi ce format vrei.Sau poti cauta pe google: word to PDF convertor/ excel to PDF convertor si gasesti siteuri care fac asta pentru time dupa ce incarci document ul(am folosit si eu in trecut, nu am avut probleme).

| gemeni6226 explică (pentru dullcat):

Ar fi bine de ar fi asa dar daca eu dau pe save as nu-mi apare asa ceva, imi apare doar desktop si one drive.

| gemeni6226 explică (pentru dullcat):

O! Am gasit l-am transformat in pdf, dau sa-mi printeze si nu gaseste documentul pdf ...batal-soarele

| gemeni6226 explică (pentru dullcat):

Desi am salvat file-ul si e in format pdf pe desktom imi pare ca html! tehnologia asta in loc sa se simplifice asa l-au complicat de cand am lucrat eu ultima oara cu imprimanta ca imi vine sa ma urc pe pereti mai ales ca baiatul meu care e la 10 minute de mine si m-ar putea ajuta nu vrea sa ma ajute.

| gemeni6226 explică (pentru dullcat):

Multumesc cred ca problema majora este ca nu este o imprimanta normala ci cu conexiune la wi-fi, la wireles normal ca acus mai multi ani cand m-am folosit de o imprimanta normala toate imi mergeau struna nici format pdf nu era -bata-l soarele pe cine a inventat sa complice tot dar in orice caz iti multumesc-oare nu se gaseste in comert imprimanta normala fara wifi si wireles unul simplu doar de conectat la calculator care o data conectat recunoaste word si excel ca as cumpara unul de acela, ce in pustii trebuie wi-fi si wireless daca e conactat la calculator si in trecut mergea si fara asa ceva.Doar dadeam click pe simbolul imprimantei si iesea una doua.

| VoidEternal a răspuns:

Nu trebuie sa descarci nimic. Dai print și în meniul unde îți selectezi imprimanta ai opțiune de save as pdf. Simplu.

| gemeni6226 explică (pentru VoidEternal):

Baiatul mi-a lasat aici imprimanta lui.Dar de mai bine de 18 ani nu am folosit nici o imprimanta si desi sta la 10 minute de mine nu se sinchiseste sa se scoale de pe scaun sa vina sa-mi arate.Eu in trecut tin minte cand lucram in excel si word aparea sibolul imprimantei in aceste aplicatii si era clar ca buna ziua dadeam click pe ele si imi printau, dar acum desi e conecata imprimanta la calculator nu apare acel simbol la documentele ce am, inclusiv baiatul mi-a zis cand i-am trmis mesaj sa-l transform in pdf.

| VoidEternal a răspuns (pentru gemeni6226):

Meniul de print îl găsești apăsând direct control p.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a transforma un document Excel sau Word în format PDF, poți folosi o aplicație de conversie PDF, cum ar fi Adobe Acrobat sau alte aplicații similare. Aceste aplicații îți permit să convertești documentele în format PDF fără a pierde formatarea sau alte elemente de design. Dacă nu dorești să instalați o aplicație, poți utiliza și un serviciu online de conversie PDF, cum ar fi Smallpdf sau Zamzar. Aceste servicii îți permit să încarci documentele tale și să le convertești în format PDF, după care le poți descărca și salva pe computerul tău.
Sper că te-am ajutat! happy