| anonim_4396 a întrebat:

Cu aproximativ cu cate procente este mai performant un q6600 comparativ cu un e8400 in sesiuni de gaming?
Si pe deasupra se merita schimbat e8400 cu acest q6600 comparativ cu diferenta de consum dintre ele?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Intre zero si 40% daca le tii pe stoc.
Pentru ca q6600 e tras in jos de frecventa dara asta daca e vorba de o placa video care chiar sa faca diferenta.
2. Recomand macar un q8400. Q6600 are arhitectura pe 65nm... Adica e foarte vechi, fiind cred ca printre primele quad-uri daca nu primul quad fabricat de Intel pentru utilizatorii "normali".

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

S-a mai discutat de mii de ori. Cit e sa Google it "Q6600 vs Q8400" ca sa vezi ca de regula Q6600 si-o ia? http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q8400-vs-Intel-Core2-Quad-Q6600

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Era vorba de E8400! happy

| SasNetRomania a răspuns:

Am avut la vremea lor ambele modele.
pot spune ca acel q6600 e unul dintre cele mai reusite quaduri din vremea aia deoarece are la baza 2 procesoare dual core puse intr-o singura pastila.
Celalalte quad sunt facute cu toate coreurile bagate la gramada si perfromanta este mai mica.
Este mai perfromant cu aproximativ 45 la suta, INSA si el este depasit in aceste momente chiar si cu OC la 3, 5 ghz in jocuri pregum wolfenstein new order, COD Adwanced Warfare, Far Cry 4 lesina rau din pacate.
Daca tot vrei sa faic upgrade ia un i3 4 gen sau un fx 6100 MINIM.